BÜYÜKŞEHİR BÜTÇESİ BELLİ OLDU

Bu haber 08 Aralık 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı bütçesi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başkanlığında, ABB Meclisi kasım ayı 16. birleşiminde belli oldu. Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, ABB, ASKİ ve EGO Genel Müdürlüklerinin 2022 yılı performans planlamalarını içeren komisyon raporları, meclisten oy birliği ile geçti. Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi, ABB ve bağlı kuruluşlarının 16 milyar 972 milyon liralık 2022 mali yılı bütçe kesin hesabını “oy çokluğuyla” kabul etti.

BÜTÇE KARARNAMESİ AÇIKLANDI

Ankara Büyükşehir Belediye Bütçe Kararnamesi şu maddelerden oluşuyor; “Belediye bütçesi kapsamındaki birimlerin harcamaları için (A) işaretli cetvelde gösterildiği üzere toplam (10.000.000 000 00-TL) ödenek verilmiştir. Belediye bütçesinin geliri. bağlı (B) işaretli cetvelde gösterildiği üzere toplam (9.300.000 000. 00-TL) olarak tahmin edilmiştir. Belediyenin 2022 yılı gider bütçe tahmininde yer alan ödeneklere, gelir bütçesinde tahmin edilen gelir ile finansmanın ekonomik sınıflandırması cetvelindeki (700.000.000,00-TL) borçlanma kaynağı karşılık gösterilerek denklik sağlanmıştır. Gelirlerin dayanağı (C) cetvelinde gösterilmiştir. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 59’uncu maddesinde belirtilen ve bunların dışında kalan belediye gelirleri ve bankalardaki mevduatları ile belediyenin tüm taşınır ve taşınmaz malları belediye hizmetlerinin yerine getirilmesine tahsis edilmiştir. Bağlı (G) cetvelinde nicelik ve niteliği gösterilen yatırım projeleri için 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun gelecek yıllara yaygın yüklenme başlıklı 67 nci maddesinde ki hükümler çerçevesinde saylan Hizmet projelerinden süresi üç yıla kadar olanlar için gelecek yıllara yaygın yüklenme yapmaya Belediye Başkanı yetkilidir. 6245 sayılı Harcırah Kanunun 8. Maddesi gereğince resmi bir görev bulunmayanlara yurt içi, yurt dışı gezi ve görevlerde 6245 sayılı Harcırah Kanununa göre verilecek harcırah tutarları, bağlı (H) cetvelinde gösterilen tutarlar üzerinden ödenecektir. Belediye Başkanı yurtiçi veya yurtdışında meydana gelebilecek büyük yangın, deprem, sel felaketi, toprak kayması, salgın hastalık gibi afet ve olağanüstü hallerde her seferinde 5.000.000,00-TL’nı geçmemek üzere ayni yardım yapmaya, afet bölgelerine müdahale etmeye, yasal düzenlemeler kapsamında protokoller yapmaya ve bu protokollere göre gerekli harcamaları yapmak üzere afet ve olağanüstü hal bölgelerine ayni yardım yapmaya yetkilidir. Belediye vergilerine, harçlarına ve katılma paylarına ait tahsil zamanları, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununda belirtilen ve takside bağlanması gereken gelirlerden İlan ve Reklam Vergisi için Nisan ve Ekim aylarında; Harcamalara Katılma Payları için de Mart ve Ekim ayları Belediye Başkanınca tayin edilerek yılda iki eşit taksitle tahsil edilecektir. Belediye tahsilatının gerektiğinde bankalar ve Katılım Bankaları aracılığıyla ve özel finans kurumları kanalı ile yaptırılmasına Belediye Başkanı yetkilidir. Bu Kararname hükümleri 01/01/2022 tarihinde yürürlüğe girer. Bu Kararname hükümlerini Belediye Başkanı yürütür.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.