BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ HAYMANA’DA TOPLANDI

Bu haber 13 Ağustos 2021 saat 5:00 'de eklendi.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yıl dönümü nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı 4. Birleşimi, Haymana’da toplandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş toplantıda Ankara’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki önemine vurgu yaptı.

YAVAŞ: ANKARA YENİDEN ŞAHLANIŞIN VE HÜRRİYET SEVDASININ DÜNYAYA HAYKIRIŞININ MERKEZİDİR

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı 4. birleşimini, Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yıl dönümü nedeniyle Kurtuluş Savaşı mücadelesinin verildiği Haymana’da gerçekleştirdi. Kurtuluş Savaşı’nda Ankara’nın önemine vurgu yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş; “Ankara yeniden şahlanışın ve hürriyet sevdasının dünyaya haykırışının merkezidir ve daha sonra Cumhuriyetimizin Başkenti olmasıyla taçlanmıştır. İşte bu yüzden meclis toplantımızı kurtuluşun topraklarında Haymana’da yapmanın bu milletin bir ferdi ve bir Ankaralı olarak büyük gururunu yaşıyorum” dedi. Yavaş daha sonra Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut ve meclis üyeleri ile birlikte ilçedeki tarihi mekanları gezerek bilgi aldı.

YAVAŞ: BAĞIMSIZLIK GÜNEŞİ SAKARYA NEHRİ ÜZERİNDEN TÜM YURDU AYDINLATTI

Sakarya Meydan Muharebesi’nin istiklal ve istikbal mücadelesinde bir dönüm noktası olduğuna vurgu yapan Yavaş, Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerine seslenerek tarihi gerçeklere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yavaş; “Kurtuluş Savaşı’nın en önemli dönüm noktalarından olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin bu yıl 100. yıl dönümünü kutlamaktayız. 23 Ağustos 1921’de Haymana ve Polatlı’da Ankara’nın bağrından yükselen bağımsızlık güneşi Sakarya Nehri’nin üzerinden tüm yurdu aydınlatmış ve Sakarya Meydan Muharebesi adıyla anılarak şanlı tarihimizde yerini almıştır. Kütahya Eskişehir Muharebelerinden sonra insan ve silah gücü zayıflamış olan Batı Cephesi Komutanlığı birliklerine geri çekilmeyi emrettiği sırada başkomutanlık sıfatıyla orduyu yöneten Gazi Mustafa Kemal Paşa, askerlerine tarihe geçen şu emri vermiştir. ‘Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır.’ İşte bu şiarla eşine az rastlanır bir mücadele örneği gösteren kahraman ordumuz düşman askerlerine karşı muzaffer olmuş ve milletimizin 1683’te Viyana kapılarından başlayan ve Anadolu’ya doğru 238 yıllık gerileyişi son bulmuştur. Genel adıyla Sakarya Meydan Muharebesi olarak bilinen ve bugünkü Polatlı ve Haymana hattı içerisinde gerçekleşen kurtuluş mücadelemiz milletimizin ortak kahramanlık destanıdır. Maalesef ülkemizde Sakarya Meydan Muharebesi dendiği zaman hala gençlerimizin vatandaşlarımızın birçoğu bunun Sakarya Adapazarı’nda olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla yine Büyükşehir Belediye Meclisi olarak bir çalışma yaparak, savaşın geçtiği bu toprakların bilinmesi için buralarda hala bazı araştırmacılarımız var ben de internetten takip ediyorum. Hala bilinmeyen mezarları tespit ediyorlar, etrafı taşla çevrili onların bazılarına biz de yardımcı olduk. Onların tekrar şehitlik olarak ortaya çıkarılıp alınması yönünde çalışmalar yapmamız gerekiyor.” dedi.

TURGUT: BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİNİ AĞIRLAMAKTAN ONUR DUYUYORUZ

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut söz aldı. Turgut, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve meclis üyelerini ağırlamaktan onur duyduklarını dile getirdi. Turgut; “Sakarya Meydan Muharebesi’nin hedefi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin merkezi Ankara’ya ulaşmak olan Yunan ordusunun ilerleyişinin kırıldığı, durdurulduğu ve hezimete uğratıldığı son kale Haymana. Sayın başkanımızı ve değerli meclis üyelerimizi ilçemizde ağırlamaktan onur duyuyoruz. Sayın Başkanım değerli meclis üyeleri, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destek ve onayı ile 2015 yılında ilçemiz son kale Haymana tarihi milli park ilan edildi. Büyükşehir’imizden birçok yatırım aldık ve bu konuda da Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş beye, Başkan Vekilimiz Sayın Fatih Ünal’a ve belediye meclisimizin saygıdeğer üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.