Büyük zaferin 100. yılına özel hazırlıklar başlıyor.

Bu haber 02 Temmuz 2020 saat 9:23 'de eklendi.

“Amacımız 100. Yılı hem tarihi değerimizi kıymetimize uygun yakışır bir şekilde kutlamak hem de bunu bir fırsat gibi değerlendirip, bunu bir fırsata çevirip daha çok vatandaşımızın bu tarihi değeri ve kıymeti anlamasını bunun sonucunu idrak etmesini sağlamak olmalı. Tabii bugüne kadar az öncede bahsettiğim gibi her yıl artan oran da turistler geldi. Polatlı’ya geçmiş yıllarla mukayese olunamaz bir sayıda bunlar. O konularla ilgili sayıları Kadim Bey verecektir. Eskiden sadece Duatepe de oradaki bekçi arkadaşımızın vermiş olduğu bilgiler yerine bugün Kadim Bey Başta olmak üzere POTA ’da ki görevli diğer arkadaşlarımızın, sanat tarihçilerinin, arkeologların, turizm işletmecilik arkadaşlarımızın tanıtımlarıyla hakikaten biz üstümüze düşenleri yaptığımıza inanıyoruz. Tabii ki yaptıklarımız yeterli değil. Daha çoğunu yapmak niyetinde ve gayretindeyiz” dedi.

 KARARLILIĞIMIZI ANLATMAYA GAYRET GÖSTERECEĞİZ

 Yıldızkaya, “ Bunun içinde sizlerden destek bekliyoruz. 100. Yılı çok sık vurgulayarak bunu bütün Polatlı’ya mal etmemiz lazım bu işi sadece yerel yönetimle siyasi partiler Sivil Toplum Kuruluşları değil bütün vatandaşlarımızın bütün hemşerilerimizin de sahiplendiği ucundan tuttuğu benimsediği bir kampanyaya çevirmek durumundayız. İnşallah bununla ilgilide çalışmalarımız bugün itibariyle daha da hızlanacak tabii konu ile ilgili Cumhurbaşkanlığına, bakanlıklara, kültür turizm bakanlığına ilgili bakanlıklara Türkiye Büyük Millet Meclisine vs. hepsine ulaşıp, bu konuda ki kararlılığımızı anlatmaya gayret göstereceğiz” dedi.

ANKARA’NIN DA EN ÖNEMLİ TARİHİ MİRASIDIR

Yıldızkaya, “Tabii ki burada özellikle 2015 yılında Sakarya meydan muharebesi alanlarının tarihi milli park ilan edilmiş olmasından sonrada milli parklar genel müdürlüğü bölgede çalışmalar yürüttü ve yürütmeye devam ediyor. Onlarla beraber iş birliği içerisinde çalışıyoruz bu tabii ki Sakarya meydan muharebesi bizim tarihimizi ilgilendiren kendi tarihimizi Türkiye tarihini ilgilendiren bir konu ama yine de bahsetmek isterim Gordion antik kenti bütün insanlığı ilgilendiren bir konu bize göre bu iki tarihi miras sadece Polatlı’nın değil Ankara’nın da en önemli tarihi mirasıdır. Yani Gordion antik kendi deyip geçmemek lazım Ankara’dan bundan daha eski bir kültürel miras yok. Ve o konu ile ilgilide bildiğiniz gibi antik kentin Gordion’un dünya mirası listesi girmesi çalışmalarımız devam ediyor. Bu konu ile ilgili çalışmalarımızı kadim bey koordine etmeye devam ediyor” dedi.

100. YIL KUTLAMALARA DAHA 15 AY VAR

Yıldızkaya, “2021 yılında kutlanacak olan Sakarya Meydan Muharebesinin 100. Yıl kutlamalarına daha 15 ay var. Ama biz şimdiden kutlamaların startını Temmuz 2020 tarihi itibariyle vermiş olduk. Bundan sonra emek sarf ederek bu tarihi hak ettiği değer kavuşmasını istiyoruz. Anadolu coğrafyasında bir çok zafer destan var hiç birini birbiriyle mukayese edemeyiz. Çanakkale de bizim Malazgirt de Sakarya da bizim. Ama bizim için önemli olan Polatlı’da geçen Sakarya Meydan Muharebesine sahip çıkabilmek ve bunu anlatabilmek. Hemşerilerimizin destek ve katkısıyla da bunu başaracağımıza inanıyorum” dedi.

YILDIZKAYA: HEDEF POLATLI TARİHİ MÜZESİNİ İNŞA ETMEK POTA

İçinde güzel çalışmalar olan müze. Polatlı da askeri müze vardı ama özel müze yoktu. Kadim Koç destekleriyle birlikte burası özel müze statüsüne kavuştu. Bakanlıktan tarafından POTA tescilli bir müze haline geldi. Ama bizim hedefimiz Polatlı tarih müzesini inşa edip hayata geçirmek bu bizim Polatlı halkına verdiğimiz bir sözdür “dedi.

 POLATLI’NIN ÇANAKKALE OLMA YOLUNDA ARTILARI VAR

Konuyla ilgili açıklama yapan, Polatlı Belediyesi tarihi alanlar tanıtım merkezi koordinatörü Kadim Koç şu açıklamalarda bulundu. Koç, “Bu çalışmaların hepsinde öncelikle Polatlı halkının, yerel basının çok büyük desteği var. Bu destekten dolayı, Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Yayın Koordinatörü olarak teşekkür ederim. Hep yanımızda oldunuz inanıyorum ki 100.Yılda yine yanımızda olacaksınız ve bunu istenilen seviyenin üzerine çıkacağız, çünkü bu Polatlı için Polatlı halkı için, tanıtım için çok büyük bir fırsat. 100.Yılı, bu fırsatı iyi değerlendire bilirsek Polatlı ikinci bir Çanakkale olma yolunda emin adımlarla yürüyeceğine inanıyorum. buranın Çanakkale’den çok büyük bir farkı yok hatta artıları var” dedi.

100.YILLA BİRLİKTE İYİCE PERÇİNLEYECEĞİZ

Koç, “ Polatlı’nın bulunduğu konum, İç Anadolu’da bulunması, Türkiye’nin tam ortasından bulunmasından ve ulaşım yollarının kesiştiği noktada olmasından dolayı aynı zamanda yakın tarihimizin en önemli savaşının burada olmasından dolayı da çok büyük bir avantaja sahibiz. İnanıyorum ki 100.Yılla birlikte iyice perçinleyeceğiz. Bizler başkanımızın direktifleriyle 2018 yılından itibaren 100.Yıla hazırlandık. Diriliş yolu yürüyüşünü federasyon ile birlikte dağcılık federasyonu ile birlikte Ankara valiliğine bilgi vererek bu yolu işaretledik” dedi.

 İSTİKLAL TRENİ PROJESİ HAYATA GEÇİRDİK

Koç, “2008 yılında itibaren üzerinde çalıştığımız istiklal treni projesi hayata geçirdik. Bu salgın olmasaydı 28 Haziran 2020 de ilk tren Ankara’dan İzmir’e hareket edecekti. Koç holdingin sahiplendiği bir çalışmaydı Setur firması ile Devlet Demir yolları protokolü yapıldı. 28 Haziranda bunu büyük bir kutlama ile hayata geçirecektik, artık 100.Yılda bunu da gerçekleştirmiş olacağız. Burası büyük bir hazine bu hazineyi iyi kullanmamız gerekiyor 100 yılla ilgili bizlerin beklentisi şu Polatlı halkının bu işin içinde yer alması” dedi.

 KOÇ: 100. YILI HAYATA GEÇİRECEĞİZ

 Koç, “Başkanımızın direktifleri ile çeşitli yerlerle temaslarda bulundum milli savunma bakanlığı ve bürokratlarla daha sonrasında daire başkanları ile görüşmeler sağladım. Görüştüğüm daire başkanları ile savaş alanlarını dolaşacağız ve bu savaş alanlarında 100.Yılla ilgili milli savunma bakanlığı ne proje üretecek ona kara verecekler. Devlet arşivleri başkanlığı, Kızılay arşivi, TRT ile temaslar kurmaya çalışıyoruz. Bürokratları bu konuda bilgilendirerek 100.Yıl projesinin yukarıya doğru gitmesini sağlamaya çalışıyoruz. İnanıyorum ki ilerde başkanımız ile birlikte Polatlı’da ve Ankara’da oluşacak tertip komiteleri ile birlikte 100. Yılı hayata geçireceğimize inanıyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.