BÜTÇE KONTROL EDİLEBİLİR VE DENK BİR BÜTÇE OLSUN

Bu haber 15 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Bütçe performansı görümelerinde CHP adına söz alan Yüksel Yanmaz, bütçenin konrol edilebilir bir ütçe ve denk bütçe yapılmasını istediklerini fade ederek, CHP olarak performansa ilişkin görüşlerini aktardı. Yanmaz, “Bütçenin değerlendirmesi yasal olarak meclisten geçti, encümen hazırladı biz bu kısma hiç dokunmadık. Herhangi bir değişiklik önerisinde bulunmadan encümen kararına göre biz bunu kabul ettik çünkü bütçe ne için hazırlanır Polatlı’ya ilçeye hizmet için hazırlanır. Biz istiyoruz ki bu bütçe denk bütçe olsun ve hizmet edilsin. Her hizmet Polatlı’ya ve bizedir ancak şöyle bir bütçenin bir önceki döneme baktığımız zaman 2018,2019,2020 yılları bütçesi 150 milyon olarak teklif edilmiş uygulanmış ama kesin hesaplara baktığımız zaman bu bütçelerin gerçekleşme oranı çok düşük. En azından 2018 yılı bütçesi benim hoşuma gitti çünkü en azından gider bütçesi 136 milyona çıkmış ama bir sonraki yıl bütçesi gelir bütçesi 90 milyonda kalmış gider bütçesi 102 milyon. “ dedi.

BİZ İSTİYORUZ Kİ BÜTÇE KONTROL EDİLEBİLİR VE DENK BÜTÇE YAPILABİLİR BİR ŞEY OLSUN

Yanmaz, “Dairenin 2021 yılı bütçesinin içine koyduğu 6 aylık hesaplamalar sonucu baktığımızda 6 aylık belediye bütçesi 43 milyonda kalmış, 43 milyon ortalamasını alıp yıl sonu değerlendirmesi yaptığında 87 milyon yani bütçemiz 150 milyon ama gerçekleşme oranı tahmini olarak da olsa en az altı ayı baz alarak değerlendirildiğinde 87 milyon, hadi bu biraz daha değişse bile 100 milyona tamamlanabilir. Biz istiyoruz ki bütçe kontrol edilebilir ve denk bütçe yapılabilir bir şey olsun, çünkü yapılan bütçede Polatlı’ya hepimize bir hizmet sunulacaktır. 2021 yılı bütçesinin 198 milyon olarak şuanda mecliste geçmesi bana göre biraz afaki bir bütçe çünkü siz enflasyon oranını dikkate aldığınızda bile bütçe geçen yıl 2019 yılı bütçesi 102 milyon olarak değerlendirildi, yüzde 30 ilave etseniz 130 milyona çıkar.

2020 YILI BÜTÇESİNİ EĞER 6 AYLIK BAZ ALIRSAK YÜZDE 58’LERE DÜŞÜYOR

Yanmaz, “2019 yılı bütçesinin gerçekleşme oranı yüzde 68 gider bütçesi 2020 yılı bütçesini eğer 6 aylık baz alırsak yüzde 58’lere düşüyor. İnşallah temennim 2021 yılı bütçesi yüzde 90 üzerine çıkar ki bir kere önerilen o yapım işleri tamamlana bilir. Birde gider bütçesine baktığımız zaman bütçenin içinde 6 milyon 700 bin, yaklaşık 7 milyon temsil ağırlama, 5 milyon faiz gideri var. Toplama baktığınız zaman 12 milyon civarı bir para gidiyor e bu paranın heba olmasını engelleyecek bir bütçe olmasını isterdim çünkü faiz giderleri her yıl 5 milyon 5 milyon olarak gidiyor. Toplamda 3 yıl ya da 5 yıllık dönemimizi dikkate aldığımız zaman 25 milyon faiz gideri bu da belediye bütçesi için 100 milyon ya da 90 milyon bir gelir bütçesi için ciddi bir rakamdır bu kısmını eleştirmek istiyorum” diye konuştu. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.