Bütçe açık vermeye aday bir bütçedir!

Bu haber 15 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

2021 yılı bütçe performansına ilişkin mecliste söz alan CHP Sözcüsü İhsan Şıracı, Belediyenin bütçe performansına ilişkin eleştrilerde bluundu. Kanuni olarak bütçenin tamamını reddetme gibi bir haklarının olmadığını dile getiren Şıracı “Bütçenin aday vermeye açık bir bütçe olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Şıracı, “Bugün Ankara’mızın başkent oluşunun 97. Yıldönümü 13 Ekim 1923’te Ankara’nın başkent yapılışı Türkiye’nin modern bir devlet olarak iradesinin Anadolu bozkırında küçük bir kasabadan başkent çıkarma iddiasının yansımasıdır. Bu vesileyle de kurucu iradenin en özgün projelerinden biridir. Bir Ankaralı olarak, son kale Polatlı olarak bu vatana bizlere armağan eden ve Ankara’mızı bu ülkenin baş şehir ilan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ve şehitlerimizi minnetle anıyorum. “ dedi.

 BÜTÇEYİ KÖKTEN REDDETMEK GİBİ BİR HAKKIMIZ YOK

Şıracı, “ 53/93 sayılı belediye yasasının 62. Maddesi ve yine mahalli idareler hukukça muhasebe yönetmeliğinin 29. Maddesinin 7. Fıkrası meclis bütçeyi tümüyle reddedemez, değişikliklerle veya aynen onaylar demektedir, bu nedenle performans programı ve belediye bütçesi ile ilgili olarak madem tutarsızlık vardı neden onay verdiniz ifadesi doğru değildir. Bütçeyi kökten reddetmek gibi bir hakkımız yok bizim. “

ANLIYORUZ Kİ BELEDİYEMİZ KARTALTEPE KONUTLARINI TAMAMLAMAYI HEDEFLİYOR

 Şıracı, “ Belediye yönetimimiz 2021 yılı için 198 milyonluk bir bütçe hazırlamış, 2020’de 150 milyondu elimizdeki bütçe taslağında da bütçe kararnamesi gelir ve giderler, fonksiyonel ekonomik sınıflandırılması, ödenek cetveli ve bütün evraklar hazırlanmış. 2021 yılı gelir bütçesi 183 milyon olarak düşünülmüş bu gelirler nasıl oluşmuş, en büyük gelir kaynağımız yine bu 183 trilyonu oluşturan 61,5 trilyonluk Merkezi Hükümetten İller Bankası aracılığıyla gelen para. 44 trilyon vergi gelirleri yani Polatlılı hemşehrilerimizin Polatlı belediyesine ödediği vergilerden oluşuyor. 5,5 trilyon kira gelirleri 500 bin lira bağış ve yardımlar, 2 trilyon faiz geliri, 1.75 trilyon ceza geliri, 3 trilyon çeşitli gelirler, 63 trilyonda satış gelirleri. Bunun 25 trilyonu arasa 38 trilyonu da diğer taşınmaz gelirleri anlıyoruz ki belediyemiz Kartaltepe konutlarını tamamlamayı hedefliyor. 2021 de bu 38 trilyon diğer satış gelirlerinin büyük bir kısmını da o oluşturacak diye düşünüyorum. “ dedi.

15 TRİLYON BORÇLANMAYLA BÜTÇE DENKLİĞİ SAĞLANMIŞ OLMUŞ

Şıracı, “198 trilyonluk giderlere baktığımızda, 35 trilyon personel, 60 trilyon mal ve hizmet alımı tabi şirkete falan aktardığımız paralarda bu kısımda olduğu için bu 60 trilyonun 32 trilyonu da personel toplam personel 67, 5 trilyon. Faiz gideri 4 trilyon cari transfereler 80 trilyon sermaye giderleri 14 trilyonda yedek akçeler konmuş. 183 gelir, 198 gider 15 trilyon borçlanmayla bütçe denkliği sağlanmış olmuş. “ dedi.

HEPSİNİN ORTAK ÖZELLİĞİ BÜTÇE AÇIK VERMİŞ

 Şıracı, “Bence de 2021 yılı bütçe görüşmelerinin en önemli kısmı demin sayın yanmazın ifade ettiği konudur. tekrarlamak ve rakamları tekrar vermek istemem rakamlar burada, belediyemiz 2018-2019 ve 2020 yılında 150 trilyon tahmini bütçe koymuş tamamında gelirlerle giderler 100 trilyon artı eksi, üç beş neyse bu civarda gerçekleşmiş ama hepsinin ortak özelliği bütçe açık vermiş. Giderler gelirleri geçmiş yine hepsinin ortak özelliği inanılmaz bir şekilde tahmini bütçeden sapma var. Yani 150 demişiz 100 çıkmış şimdi aynı soruyu bende değişik yöntemlerle şöyle sorayım, üç yıldır 150 trilyonluk bütçeyi yüzde 50 yüzde 40 sapma ile gerçekleştirebilen bir belediye yönetimi 2021 yılı için nasıl 200 trilyonluk bir bütçe tahmini hedefinde bulunmuş. Sayın başkanımın dikkatini çekeceğim ve cevap vereceğini umuyorum. Bu deminki tabloyu yüksel beyde gösterdi 2020’nin 6 ay sonunda giderler 43 görünüyor hadi yatırımlar falan 100 trilyon olacak 2020’de yine ona gidiyor ama 2021 hedefi yine 200 trilyonluk bütçe. “ dedi.

BİZ BORÇLANMAYI SAĞLAMIŞ OLALIM MI DİYE DÜŞÜNÜLÜYOR

Şıracı, “Sürekli gerçekleştiremeyeceğimiz bütçe hedeflerini koymak ve sonuçta bunu gerçekleştiremiyor olmak hem bütçe denkliğini bozuyor hem de mali disiplini bozuyor diye düşünüyorum. Bende bunun sürekli yapılması da aslında zihnimde şöyle bir istifhamda oluşturuyor. Sık sık sayın başkan ifade eder gibi geldiğinde belediye bütçemizin yüzde 10’u kadar borçlanma hakkım var benim diye acaba biz tahminiyi yüksek tutalım söz gelimi 200 tutalım da yüzde 10 2021 de 20 trilyon borçlanma hakkımız olsun ama 2022’nin kasımında bakalım bütçe tutmazsa tutmasın. Biz borçlanmayı sağlamış olalım mı diye düşünülüyor diye düşünüyorum.” dedi.

BU BÜTÇENİN AÇIK VERMEYE ADAY BİR BÜTÇE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Şıracı, “Benim gördüğüm 2021 bütçesi yine giderlerin çoğunluğunu cari harcamaların oluşturduğu, giderlerden imtina edilecek kalemlerin olmadığı, oysa gelir kalemlerinin cari ekonomik koşullar içerisinde gerçekleşmesinin güç olduğunu yine bu bütçenin açık vermeye aday bir bütçe olduğunu düşünüyorum. Polatlılı hemşehrilerimiz için de maalesef az önce komisyon başkanımız sayın Talay okudular yine tarifelere, kiralara zam, faiz arsa satışı, kredi ve borçlanma bütçesi gibi görünüyor tüm bu koşullarda 2021 bütçesinin belediyemize ve Polatlı’mıza hayırlı olmasını diliyorum. “ dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.