Burası Cumhuriyet ‘in hikayesi

Bu haber 22 Temmuz 2019 - 11:22 'de eklendi ve 1.116 kez görüntülendi.

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ve Yürütme Kurulu Üyeleri, Ankara Valisi Vasip Şahin’i ziyaret etti. Ziyarette Kent Konseyi ile ilgili Vali Şahin’e bilgi veren Başkan Yılmaz, Ankara’da turizmin geliştirilmesi, sıfır atığın yaygınlaştırılması, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yılı ile TBMM’nin açılışının 100. yıl dönümü kapsamındaki programlar için çalışma yapmak istediklerini anlattı. Yılmaz özetle şunları söyledi:

100. YIL İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA

“Bisiklet yolları ile ilgili Avrupa Birliği’nin desteklediği konularla ilgili çalışmamız olacak. Dünya nereye gidiyorsa şehrin tüm paydaşlarına anlatmaya çalışacağız. Ankara’ya geldiğinizden beri tüm paydaşlarla çok güzel diyaloğunuz oluştu. Kent Konseyi’ni de bu anlamda himaye etmenizi arzu ediyoruz. Ortak akılla şehrin faydasına olan tüm konuları çalışacağız. Bir istişare mekanizması olduğumuzun bilincindeyiz. Aralık ayı, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yılı. Nisan ayı da TBMM’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü. Bu konuyla ilgili Ankara Ticaret Odası’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne kadar, uygun görürseniz Ankara Valiliği kapsamında da organizasyonların fikri altyapısını oluşturabiliriz, çalışma yapmak istiyoruz. Önerilerimizi size arz edeceğiz.

Ankara Ticaret Odası olarak direkt uçuşlarla, Duatepe’nin turizm konusu olması, Çanakkale’de olduğu gibi Ankara’da da Milli Mücadele’yi yeni nesillere aktarmakla ilgili çalışmamız var. 3 bin öğrenci götürdük Duatepe’ye. Bu konuyu Kent Konseyi’nin de çalışmaları içerisine aldık. Ankara’nın bu anlamda turizm beldesi olduğunu vurgulamak istiyoruz. Sıfır atık ile ilgili çalışmaların kent konseyi çalışma alanı olması gerektiğine ilişkin geçen hafta Cumhurbaşkanlığı genelgesi yayımlandı. Kent Konseyi olarak sıfır atığın daha da yaygınlaştırılması açısından elimizden geleni yapacağız. Ayrıca Gordion ile ilgili de sorumluluk almak istiyoruz. Buranın da turizm açısından geliştirilmesi ve yarım kalan projelerin devam ettirilmesi için çalışma yapacağız.”

Toplantıda Yürütme Kurulu üyelerinden Ceren Anadol, turizm konusunda, Cemalettin Kömürcü de sıfır atık konusunda kısa bir sunum yaptı.

UYUM YAKALANABİLİRSE FAYDALI OLUR

Konseyin hayırlı olması dileğinde bulunan Vali Vasip Şahin de “Şehri yönetenlere, bizlere katkı verebilirsiniz. Sahada olduğunuz için birebir gözlemlerinizi önergeye dönüştürerek yardımcı olabilirsiniz. Güzel bir uyum yakalanabilirse çok faydalı olur. Tespitler ve öneriler konusunda imkânlarımız ölçüsünde üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Görevimiz, insanların daha mutlu ve müreffeh, sağlıklı şartlarda yaşamasını sağlamak. Hep birlikte inşallah imkânlarımız nispetinde en iyisini yapmaya gayret edeceğiz, ayrımız gayrımız yok” dedi. Kent Konseyi tarafından kendisine iletilen konularla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Şahin özetle şunları söyledi:

‘ANKARA DA VARMIŞ’ DİYE DÜŞÜNMELİ

“Turizm konusunda İstanbul, Antalya ya da İzmir gibi diğer illerle rekabet etmememiz lazım. Onlar da bizim değerimiz, oraya ne kadar turist gelirse bizim payımıza düşen de artabilir. Onlara da destek olmak anlamında bizim alternatif sunmamız lazım. İnsanlar geldiğinde üç gün İstanbul’da duruyorsa dördüncü veya beşinci gün ‘Ankara da varmış’ diye düşünmeli. Bu işi dünyaya bizim kabul ettirmemiz lazım. Topyekûn dışarıya bunu böyle lanse etmemiz lazım. Duatepe önemli. Sakarya Meydan Muharebeleri, Cumhuriyet’in kuruluşunun zeminini hazırlamıştır. Cumhuriyet’in hikâyesi burası. Bizim bu hikâyeyi hem yurt içinde hem yurt dışında daha fazla bilinir kılmamız lazım. Gordion önemli bir merkez. Türkiye’de herkesin kendini öne çıkartabilecek objeler sunabilme avantajı var. Biz o noktada burayı da cazip kılabilmeliyiz. Elimizdeki imkânları daha fazla sunmak, daha fazla görünür kılmak zorundayız. Müşterisi de var, gelir.”

SIFIR ATIK İÇİN SLOGAN ÖNERİSİ

Vali Vasip Şahin, sıfır atık konusuyla ilgili de “Bu aslında bizim kültürümüzde var. İstanbul’da da gördüm Avrupa’da da böyle. İnsanlar lokantaya gittiklerinde artan yemeği paket yaptırıyor. Evine götürüp yiyor veya evdeki hayvanlarına götürüyor. Bu aslında bir slogan olarak kullanılmalı. ‘Artanınızı evinize götürebilirsiniz’ şeklinde bir slogan olabilir” önerisinde de bulundu.


Polatlı Postası
Polatlı Postasıposta@polatlipostasi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.