BUĞDAYDA KORKUTAN TABLO!

Bu haber 18 Mayıs 2021 saat 11:17 'de eklendi.

Geçen yıldan bu yana yağış miktarındaki düşüşe bağlı olarak kuraklık zararı her geçen gün büyüyor. Türkiye’nin en kaliteli buğdayını yetiştiren Polatlı’da kuraklık hububatı büyük riske soktu. Polatlı’daki tarım temsilcilerinin görüşüne göre, Mayıs ayı ortası olmasına karşın hububatta şu anda kaybın şüzde 25-30 seviyelerinde olduğu belirtilirken, yağışların sürmemesi halinde ise hububatta rekolta kalbının yüzde 50 seviyesinin üzerine çıkması gibi korkunç bir tabloyla karşı karşıya kalınacağı bildiriliyor.

1 MİLYON 550 BİN DEKAR HUBUBAT EKİMİ YAPILIYOR

Türkiye’nin tahıl ambarı olan Polatlı’da 1 milyon 150 bin dekar arazide buğday ve 400 bin dekar civarında da arpa ekimi yapılıyor, Toplamda 1 milyon 550 bin dekar arazide ekilen hububatın yeterli yağış olmaması sebebiyle kuraklık tehlikesiyle birlikte yüzde 50 civarında rekolede kayıp yaşanması öngörülüyor. Mayıs ayı ve sonrasında yağış miktarı yükselmezse bu korkunç tablo hububat üretimini ve çitçileri olumsuz etkileyecek ve tarımsal üretime milyorca lira zarar vermiş olacak. Türkiye genelinde 20 milyon tona yakın üretilen buğdayda yaşabilecek bir rekolte kaybı hem sulu hem de kıraç tarımı zora sokacak gibi görünüyor.

TOPLU: REKOLTE KAYBI YÜKSEK!

Türkiye’nin en önemli hububat piyasası beirleyicisi kunumundaki Polatlı Ticaret Borsası’nın Başkanı Yahya Toplu, şu anda rekolte kaybının yüzde 30 civarında olduğunu ve bu oranın büyümesinden endişe duyrduklarını söyledi. Toplu “Yüzde 30 oranında bir kayıp var. Yağış olmazsa tarım ürünleri iyice kuruyacak. Rekolte de büyük ölçüde düşecek. Ancak bu zamandan sonra yağmur olsa bile yüksek oranda bir rekolte kaybı yaşayacağımız bir gerçektir” şeklinde konuştu.

KÖSEOĞLU: TEK UMUDUMUZ YAĞIŞ

Kuraklık riski ile ilgili olarak görüşünü aldığımız Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, dekolte kaybı riskinin her gün daha da yükseldiğini ve bu durumun sadece Polatlı’yı değil Türkiye’deki hububat üretimini olumsuz etkiyeceğini söyledi. Köseoğlu “Polatlı’da kuraklık sebebiyle rekoltede şu anda yüzde 30 kayıp bekliyoruz. Ancak yağış olmaması hainde bu kayıp yüzde 50’inin üzerine çıkar. Buda hem çiftçileri hem de Türkiye’nin buğday üreteine çok ciddi zararlar verir” diye konuştu.

BUĞDAY BÜYÜK BİR TEHLİKEDE!

Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, Polatlı’da kuraklık sorununun artık her yıl yaşandığını ancak bu yıl tüm yıllara göre daha da çok kendini hissettirdiğini belirterek “Bu durum hububatta çok ciddi kayıplara yol açacak gibi görünüyor. Şimdiden tarlalarımızda yüzde 30 civarında rekolte kaybının olacağını görmemiz mümkün. Bu kaybın artmaması için yağışların olması gerekiyor Aksi takdirde buğdaşda büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalacağımızı üzülerek söylemek istiyorum.

KÖMEZ: BUĞDAY RİSK ALTINDA!

4E Tarım Kredi sahibi Ziraat Mühendisi Ertuğrul Kömez “Buğday ve arpada özellikle Polatlı bölgesindeki yağışlardan dolayı özellikle başta kıraç ve anız tarlalar olmak üzere verimlerde yüzde 30 –yüzde 40’lara kadar bir verim kaybı olacak. sene Mart ayı sonu gibi kesildi. Böyle olunca da yine sulu olarak ekilen buğdaylarımız sulanamadı. Bir hafta içinde ilçemize yeterli bir yağış düşmezse de nadasa ekilen buğdaylarımızda da kayıplar çoğalacakBu verimsizlik oranının ben anıza ekilen tarlalarda yüzde 50 ‘ye bile çıkacağını düşünüyorum” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.