BUĞDAY TABAN FİYATI NE OLACAK?

Bu haber 18 Mayıs 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturan tarım her geçen gün kan kaybetse de gıda ve üretimin değeri gelişmekte olan ülkelerde vazgeçilmez bir hal alıyor. Bu çerçevede yaklaşmakta olan hasat öncesinde gözler Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak olan buğday taban fiyatı açıklamalarına çevrildi. Yetkililer buğday taban fiyatının üretici maliyet ve girdilerindeki ciddi artışlar yüzünden Buğday taban fiyatı en az 2.57 olması gerektiğine işaret ettiler.

“BUĞDAY TABAN FİYATI EN AZ 2.57 OLMALI”

Yetkililer buğday maliyetinin 2,14 lira olduğunu, taban fiyatın, karlılık ve sürdürülebilir bir üretim için en az 2.57 lira olması gerektiğini belirtti. Polatlı’da tarımsal alanda her geçen gün kan kaybeden bir çok üretici girdi maliyetlerinin ciddi derecede artmasından dolayı tarlasına tohum dahi ekememekten dert yanıyor. Durum böyle olunca buğday taban fiyatının da ekonomik şartlara göre değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Polatlı’lı üreticiler taban fiyatı noktasında hakkaniyetli davranılmasını üreticinin lehine karar çıkmasını istediler.

Buğdayın dünyada pek çok insanın gıda ihtiyacını karşılaması ve alternatif kullanım alanları olması açısından büyük öneme sahip bir ürün olduğunu söyleyen yetkililer, Türkiye’de buğday hasadının ilk olarak mayıs ayında Çukurova kentlerinde başladığını, bu nedenle hasat başlamadan önce Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıklayacağı fiyatın, tüccarın alım fiyatında belirleyici olacağını ifade ettiler.

“TMO ALIMDA MÜDAHİL OLMASI LAZIM”

Üreticinin kara gün dostu sloganıyla hareket eden Toprak Mahsulleri Ofisinin özellikle serbes piyasa olan Borsa taban fiyatının altındaki ürünlere müdehale ederek üreticinin yanındas olması gerektiğine işaret eden yetkililer “Ancak Türkiye’de TMO’nun buğday alımında ve fiyat belirlemede piyasa etkisi zayıf olduğundan çiftçinin eline geçen buğday satış fiyatı uzun zamandır tatmin edici düzeyde değildir. Bununla birlikte, buğday girdi fiyatları, çiftçi eline geçen buğday satış fiyatından daha yüksek oranda artması çiftçiler üzerinde maliyet baskısını artırmakta ve üretimi devam ettirmesini zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla çiftçiler buğday üretiminden uzaklaşmaktadır. Ülke nüfusunun beslenmesi ve gıda güvencesi tehlikeye girmektedir.” denildi.

Tevfik Emre EFE

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.