BUĞDAY 6 BİN LİRA!

Bu haber 02 Aralık 2021 saat 10:52 'de eklendi.

Döviz kurlarında artış nedeniyle hububat fiyatlarındaki yükselişte devam ediyor. Yaşanan bu artış dün buğdayda satış rekoru kırılmasına neden oldu. Polatlı Ticaret Borsası’nda satış salonunda dün buğday 6 bin 16 liradan işlem görerek rekor kırdı. Toplam 84 araç gelirken 1 milyon 161 bin kilogram buğday işlem gördü. Dövizde yaşanan dalgalanma yalnızca buğday fiyatlarını etkilemedi. Polatlı Ticaret Borsası’nda işlem gören 11 araçta toplam 125 bin kilogram arpada en yüksek fiyat 3 bin 873 lira olarak kayda geçti. Döviz kurlarında yükselişle birlikte hububat fiyatlarında artışın devam etmesi bekleniyor. Buğday fiyatı 10 günde yaklaşık bin lira yükselmiş oldu

BUĞDAYDA ON GÜNDE BİN LİRA YÜKSELİŞ

Özellikle döviz kurlarındaki son dönemde yaşanan büyük artış her alanı etkiledi. Polatlı hububat üretimi açısında ülkenin en önemli merkezi konumunda. Polatlı Ticaret Borsası’da ülkenin ve dünyanın en önemli hububat borsaları arasında yer alıyor. Dün Polatlı Ticaret Borsası’nda toplam 84 araçta 1 milyon 161 bin kilogram buğday işlem gördü. Borsa satış salonunda işlem gören Esperia cinsi 1. derece kırmızı sert buğday rekor kırarak 6 bin 16 liradan alıcı buldu. Döviz kurlarında yükselişle birlikte buğday fiyatlarında artışın devam etmesi bekleniyor.

YÜKSELİŞ SADECE BUĞDAYDA DEĞİL

Dövizde yaşanan dalgalanma yalnızca buğday fiyatlarını etkilemedi. Polatlı Ticaret Borsası’nda işlem gören 11 araçta toplam 125 bin kilogram arpada en yüksek fiyat 3 bin 873 lira olarak kayda geçti. Bir araçta gelen 8 ton çavdar 2 bin 632 liradan işlem gördü. Dün Polatlı Ticaret Borsası’nda 4 araçta 15 ton yulaf işlem gördü. 15 ton yulaf 3 bin 468 liraya satıldı. 3 araçta gelen 45 ton mısır ise en yüksek 3 bin 506 liradan alıcı buldu. Hububatta yaşanan bu artış gıda sektöründe de büyük zamların yaşanmasına neden olması bekleniyor.

ÇİFTÇİ BUĞDAYINI KAÇA SATACAK?

Şu anda Polatlı Ticaret Borsasında buğday fiyatları 6 bin lirayı geçti. Hasat zamanı çiftçi buğdayı kaça satacak ve ne kadar kar edecek? Çiftçi buğdayı bu fiyata satarsa ekmek fiyatı ne olacak? Bu durum birçok gıda sektörünü etkiler. Bu nedenle 2022 yılı tarım ve gıda için çok daha zor geçecek. Yeterince desteklenmediğini düşünen çiftçi, destekler geç açıklandığı ve geç ödendiği için üretim yapmaya çekiniyor. Üretim azalınca fiyatlar yükseliyor. Geliri düşen eriyen tüketici ise gıdaya para yetiştirememekten şikayet ediyor.

ÜRETİMDE DÜŞÜŞ YAŞANABİLİR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2021 yılı Bitkisel Üretim 2. Tahminine göre, buğdayda son 14 yılın, arpada son 32 yılın en düşük üretimi bekleniyor. Buğday üretimi 17 milyon 650 bin ton olarak tahmin ediliyor, bu Türkiye tüketimin oldukça altında. Arpa üretimi ise 5 milyon 750 bin ton ile son 32 yılın en düşük seviyesine indi. Amerika Tarım Bakanlığı(USDA) aylar öncesinde Türkiye’nin buğday üretimini 16. 5 milyon ton, arpa üretimini de 4.5 milyon ton olacağını açıklamıştı. Üretim azalınca fiyatlar yükseliyor, ithalat daha da pahalıya geliyor. Buğday, arpa, mısır, çavdar, nohut, mercimek, ayçiçeği tohumu ve ham yağda gümrük vergileri yılsonuna kadar sıfırlandı. Özel sektör ithalata devam ediyor. Dövizdeki artış hem ithalatı daha pahalı hale getiriyor hem de fiyatları artırıyor.

FİYATLAR KATLANDI

Toprak Mahsulleri Ofisi, 2021 ürünü ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 lira olarak açıkladı. Bugünlerde fiyat ortalama 5 bin 500 liraya ulaştı. Arpa alım fiyatı ton başına bin 750 lira açıklanmıştı şimdilerde arpanın tonu 3 bin 500 lirayı geçti. Yani, açıklanan fiyatın üzerine bin lira zam geldi. Açıkladığı fiyatlarla buğday, arpa alamayan Toprak Mahsulleri Ofisi, birçok buğday ve arpa ihalesi açtı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.