14 Mayıs 2024 Salı Ankara Nöbetçi Eczane Listesi 14 Mayıs 2024 Salı Ankara Nöbetçi Eczane Listesi

Sivas’ta ilkbahar aylarında yetişen kenger bitkisinden elde edilen sakızın faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle Diş sağlığını korumak, yüz felci geçirenlerin yüz kaslarını çalıştırmak, mide ağrısı ve şişkinliği hafifletmek, hatta migren rahatsızlığına iyi gelmek gibi özellikleriyle bilinen kenger sakızı hem yurt içinde hem de yurt dışında yoğun talep görüyor.

Bitkinin toplanması zorlu bir süreç gerektirdiği için kenger sakızının fiyatı daha çok artıyor.  Çeyrek altını geçerek yarım altın fiyatına kafa tutan sakızın toplanma sürecinde kenger bitkisinin kökü kesilerek bıçakla yarılıyor ve bu işlem sırasında bitkiden beyaz bir sıvı akıyor. Bu sıvının kuruması bekleniyor ve ardından topraktan toplanıyor.

Bu Sakızın Fiyatı Yarım Altına Yaklaştı! Faydası Saymakla Bitmiyor.. (1)

"BİR KİLOGRAM FİYATI 5 BİN LİRA"

Sakızın satışını yapan aktar sahibi Abdurrahman Güler, bitki hakkında bilgi vererek, “Kenger sakızına oldukça rağbet var. Özellikle midesinde rahatsızlık olan, yüz felci geçiren, kulak ağrısı olan insanlara çok faydalı bir sakız. Şu an sakızın tanesi 20 lira, bir kilogram fiyatıysa 5 bin lira. Kilogram fiyatı çeyrek altını geçti yarım altınla yarışır hale geldi. Bu sakızı aldıklarında ilk önce iyice yıkamalılar. Bir hafta boyunca çiğnenebilir” ifadelerini kullandı.

İHA