Bu kafayla işimiz zor! Kontrolsüz sosyal hayat!

Bu haber 17 Haziran 2020 saat 10:03 'de eklendi.

Kontrolsüz sosyal hayat!

Türkiye 1 Haziran itibariyle kontrolünü Korona virüs salgınına karşı “kontrollü sosyal hayata” geçti ama Polatlı’da karşılaştığımız pek çok manzara insanların kontrolsüzlüğünün ispat eder nitelikte. Başkalarının sağlığını düşünmeyen bilinçsiz vatandaşlar kullandıkları maskeleri cadde ve sokaklara atarak diğer insanların sağlığını tehlikeye atıyor. Ayrıca yine İlçemizde son 2 aydır sokağa çıkma yasakları hariç banka kuyruklarındaki yoğunluk ve sosyal mesafenin neredeyse olmaması maalesef akıllara “bu kafayla işiniz zor” dedirtiyor. Kullandığınız maskeleri sokağa atmayın! Polatlı postası muhabirleri şehir merkezindeki cadde ve sokaklarda bilinçsiz bir şekilde kullanıla maskelerin atıldığını fotoğrafladı. Kullanılan maskelerin atılması için pek çok kurum ve kuruluş cadde sokak otobüs durağı gibi merkezi mevkilere ya da bölgelere atık çöp kutuları yerleştirdi. Sağlıkçılar özellikle kullanılan maskelerin diğer insanların ulaşabileceği noktalara atılmaması gerektiğinin altını çiziyor.

BİLİNÇLİ OLUN!

Toplum sağlığı için kullanılan maskelerin sokağa atılması kadar tehlikeli bir unsurla özellikle sosyal mesafe kuralına riayet edilmemesi. Sokağa çıkma yasağının olmadığı günlerde özellikle bankaların önündeki kuyruklarda vatandaşların sosyal mesafeye uymadıkları görülüyor. Zaman zaman polis, zabıta ve bekçiler vatandaşları çeşitli anonslarla uyarıyor olsa da manzara yine aynı oluyor.

KOLLUK KUVVETLERİ GÖREVLENDİRİLMELİ

Yurt genelinde son bir haftada vaka sayısının artması ile birlikte tehlike yeniden kapımızda.  Bunu engellemenin ve vaka sayısının azalmasının önüne geçmenin birinci şartı da sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymak.  Banka önlerinde ki kuyrukları sosyal mesafeye uygun olarak ayarlamak için banka güvenlikleri, polis, zabıta, bekçi gibi kolluk kuvvetleri görevlendirilebilir.

MANZARA ÜRKÜTÜYOR, SOKAKTA MASKESİZ ÇOK İNSAN VAR

Kontrollü sosyal hayata geçtik lakin hala sokaktaki vatandaşların maskesiz ve sosyal mesafeye uymadıkları görülüyor. Uzmanlar her fırsatta maske takmanın önemine vurgu yaparken vatandaşların kontrollü sosyal hayat anlayışını sanki hastalık sona ermiş gibi algılıyorlar. Oysa son bir haftada Sağlık Bakanlığının açıkladığı yen vaka sayıları tıpkı hastalığın birinci evresindeki gibi her gün daha da artıyor. Düğer şehirlere göre virüsün Polatlı’da az olduğuna yönelik kanı sebebiyle vatandaşların 1 Haziran’dan itibaren maalesef daha vurdumduymaz ve bilinçsiz davrandığını söyleyebiliriz.

ISRARLA VURGULUYORUZ; SOSYAL MEAFE-MASKE-HİJYEN! 1 Haziran’dan itibaren sosyal hayatın daha serbestleşmesiyle lokanta, kafe, kahvehane, yürüyüş yolu, parklar, minibüsler, spor salonları açılması ile beraber insanlar uzun süredir buralara gidemedikleri için artık gitme gereksiniminde bulunuyorlar. Ancak bu tür yerlere giderken sosyal mesafeye dikkat etmek gerek. Bu hususta da vatandaşa çok iş düşüyor. En başta bilinçli olmak gerek ki yapılan tedbirlere uyulsun. Bu konuda da maske takılması ve hijyen kurallarına harfiyen uyulması gerek. Uzmanlar ve yetkililer bu konularda çeşitli, önemli

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.