BU İMKANI KAÇIRMAYIN!

Bu haber 16 Eylül 2020 saat 8:01 'de eklendi.

Polatlılı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Mesleki Eğitim açısından kalfalık belgesi olan, ustalık belgesi bulunan ancak ortaokul ve lise mezunu olan esnaflara yönelik önemli bir diploma kolaylığı fırsatı getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı meslek eğitim merkezlerine gönderdiği yönerge ile ustalık ve kalfalık belgesi almış veya mesleki eğitim merkezinde okumaya devam eden fakat diploma programına dahil olmayan kişilerin telafi dersler ile ‘meslek lisesi diploması’ sahibi olabileceğini duyurdu.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ TEMSİLCİLERİ DUYURDU; SON BAŞVURU 21 EYLÜL

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, Polatlı Fırıncılar Pastacılar Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Hıdır Çavuş, Polatlı Sanayi Ziraat Aletleri Esnaf Odası Başkanı Osman Aydoğan, elektrik ve Elektronikçiler Odası Başkanı Recai Taşçı ve Polatlı Nalbantlar ve Benzerleri Odası Başkanı Cabbar Çepur’dan oluşan oda başkanları, diploma telafi fırsatına ilişkin bilgiler verdiler. Oda başkanları ayrıca bu telafi programından faydalanmaları için Polatlı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne en geç 21 Eylül tarihine kadar başvurmaları gerektiğini söylediler.

YAŞAR: ÖNEMLİ BİR FIRSAT ESNAFIMIZ KAÇIRMASIN

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Polatlı Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar, Polatlı’da binlerce ortaokul mezunu kalfalık ve ustalık belgesi sahibi olan vatandaşın beklediği karar çıktı. Meslek eğitim merkezleri tarafından verilen lise diploması şartları daha da genişletildi. Mesleki Eğitim Merkezinde okuyarak mezun olmuş, fakat diploma programında dahil olmayarak kalfalık ve ustalık belgesi almış kişiler artık telafi dersler ile lise diploması alabilecekler. Bunun yanı sıra bu merkezlerde okuyan ve 11’inci, 12’inci sınıftaki diploma programına dahil olmayan öğrencilerde fark derslerini alarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklar. Ayrıca dışarıdan ustalık kalfalık sınavına girmiş ortaokul veya imam hatip ortaokulu mezunu kişilerde diploma programına dahil olarak diploma alabilecekleri söyledi.

DEVAMSIZLIK YAPMAYANLAR VE DERSLERDE BAŞARILI OLANLAR DİPLOMA ALACAKLAR

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Polatlı Fırıncılar Pastacılar Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Hıdır Çavuş ise, “Mesleki Eğitim Merkezlerinde 9. ve 10. sınıftaki öğrencilerimize meslek lisesi diploma programı uygulanmaktadır. Bu öğrencilerimiz 4 yılı bitirdiklerinde kalfalık belgesi, ustalık belgesi aynı zamanda meslek lisesi diploması almaya hak kazandılar. Bu 2 yıldır uygulanan bir programdır. Buna ek olarak Milli Eğitim Bakanlığımızın yayınlandığı yönergeye göre artık okulumuzda okuyan 11. ve 12. sınıftaki diplomaya programına dahil olmayan öğrencilerimizde fark derslerini alarak meslek lisesi diplomasını almaya hak kazanacaklar. Bunun yanı sıra meslek eğitim merkezinde okuyarak mezun olmuş kalfalık ve ustalık belgesi alan kişiler okulun telafi programına dahil olarak diploma almaya hak kazanacaklardır. Ayrıca dışarıdan gelerek ortaokul mezunu olmuş, kalfalık ve ustalık belgesi almış kişilerde diploma programına dahil olarak diploma alabileceklerdir. Bunun en temel kuralı telafi eğitimlerine katılmaları gerekiyor. Bu telafi programları okulumuzca hazırlanarak Milli Eğitim Müdürlüğünün onayı alınacak. Eğitim-öğretim dönemi başlayana kadar kayıtlar yapılacaktır. Telafi programı 36 hafta boyunca sürecektir. Devamsızlık sorunu yaşamayanlar ve derslerden başarılı geçenler diploma almaya hak kazanacaktır” dedi.

AYDOĞAN: ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Polatlı Sanayi Ziraat Aletleri Esnaf Odası Başkanı Osman Aydoğan ise mesleki eğitim merkezlerinin eğitim sistemi içerisinde çok önemli bir yeri olduğuna dikkat çekerek, “Eğitim sistemimiz içerisinde mesleki eğitimin çok önemli bir yeri var. Özelikle üretim yapan esnafların ve işletmelede çalışan esnaf yada esnaf adayları açısından son derece önemli bir program. Bizler de örgün ve yaygın eğitim kapsamında mesleki eğitimin hak ettiği yeri bulması, meslek ve beceri konusunda donanımlı olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Meslek eğitim merkezleri artık lise diploması veriyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen yönerge ile artık mesleki eğitim merkezlerinden lise diploması alma koşulları daha da genişletildi. Dersleri başarılı geçenler ve devamsızlık konusunda sıkıntı yaşamayanlar lise diploması alabilecek” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.