Düğün sezonu birbirinden ilginç gelenek ve görenekleri ortaya çıkarırken, artık sosyal medya ile daha görünür olmaya başladı.

Bir TikTok kullanıcı, Çorum’da düğün geleneklerinden birini kameraya kaydederek, platformda paylaşmasının ardından video dakikalar içinde viral oldu.

GÜREŞTİLER

Mansur Yavaş net konuştu: Ya kanuna uyun ya da otobüslerin tamamını bize satın Mansur Yavaş net konuştu: Ya kanuna uyun ya da otobüslerin tamamını bize satın

Çorum’un Sungurlu ilçesinde gerçekleşen bir düğünde çekilen görüntüler ‘Güreş olmadan gelin arabadan girmez’ notuyla paylaşıldı.

Videoda, gelin arabasına toplanan kalabalığın ortasında, kaynana ile kayınpeder gelin arabadan inmeden önce güreşmeye başladı.  Yolun ortasında güreşirken yerlere yatan kaynana ve kayınpederin ilginç görüntüleri kısa sürede binlerce kişi tarafından seyredildi.

KIRIKKALE, ÇANKIRI ADETLERİ DE BÖYLEYMİŞ

Videonun yayılmasının ardından, birçok kişi kendi geleneklerinde bu adetin olduğunu yorumlara yazdı.  'Bizim Çankırı yöresinde vardır gelini eve getirince damadın anası babası guresir tabi analar kazanırlar', 'Bizde de böyle Kırıkkale toprağım' gibi yorumların yanı sıra, 'Bu nasıl gelenek', 'Hiç anlamadım' şeklinde yorumlar da geldi.