BORÇSUZ BELEDİYE Mİ VAR?

Bu haber 24 Mayıs 2021 saat 8:00 'de eklendi.

CHP Belediye Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz’ın eleştirilerine cevap veren Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya Polatlı Belediyesinin 2020 yılında harcamalarını doğru yaptığını ve bunun komisyon raporu ile de belgelemediğini ifade etti. Yıldızkaya konuşmasında, ” Değerli belediye meclisi arkadaşlarım, kıymetli basın mensupları, Mayıs ayı 2.birleşim toplantısını açıyorum. Gündemimizin 2. maddesi Plan Bütçe Komisyonu 2021 yılı kesin hesabını sizlere sunuyorum. Komisyon raporu gösteriyor ki Polatlı Belediyesi 2020 yılında harcamalarını doğru yapmıştır. Bunu komisyon raporu da belgelemiştir. Yani lüzumsuz harcama yapmadığımızı ,bu kurumun bir lirasının bile heba olmadığını rapor ile belgelemiş bulunuyoruz. Yüksel Bey anlayamamış olsa da geçen sene Polatlı Belediyesi’nin gelir gider bütçesi arasında 23 milyon fark var. Yani biz giderlerimizden daha çok gelir elde etmişiz demektir. Bu para diğer borçlarımıza kullanılmış, Polatlı Belediyesinin reel borç stoğu da azalmıştır. Bütçemizin gerçekleşme oranı %93’tür. Personel giderlerimizin civarı da %33 civarındadır. Yani 140 milyon bütçemizin 50 milyonu gerçekleşmiştir. Dolayısıyla yarı yarıya değildir. Yüksel Bey sürekli bu konularda yukarı yuvarlamayı seviyor.”

HEM BORÇ ÖDEYEREK, HEM YATIRIM YAPARAK 2021 YILINI VERİMLİ GEÇİRMEYİ PLANLIYORUZ

Yüksel Yanmaz’ın temsil ağırlama eleştirisi üzerine Yıldızkaya Polatlı belediyesinin temsil ağırlama bütçesinden bahsederek, “Yüksel Bey temsil ağırlama giderlerinden bahsetti. Polatlı Belediyesi birileri geliyor, ağırlıyor, yediriyor, içiriyor, allıyor, pulluyor, gönderiyor ile kullanılan bir bütçe değil. Bizim böyle bir bütçemiz yok. Burada yakın döneme kadar sosyal yardımlar da bu işin içerisindeydi. Personel maaşları da bu işin içerisindeydi. Dolayısıyla bu bütçenin böyle olmadığını bilmenizi isterim. Yani biz ağırlamak kaleminde böyle bir para harcamıyoruz. Her sene 13 Eylül kutlamalarını bu bütçenin içine sokuyoruz. Geçen yıl hedefi tutturduk, inşallah bu yıl da aynı şeyi hem tasarruf ederek, hem borç ödeyerek, hem yatırım yaparak 2021 yılını verimli geçirmeyi planlıyoruz.” dedi.

YILDIZKAYA: BORÇSUZ BİR BELEDİYE VAR MI BİLMİYORUM

Yıldızkaya, “Faiz giderlerine de değindi yüksel bey haklıdır. Borçsuz bir belediye var mı bilmiyorum. Borçsuz insan var mı bu dönemde? Tabii faiz gideri var bu yıllara saadi uzunca yıllar ödenecek bir borçtur. Bu borçlar hemen hemen 15 milyon civarında olan geçen seneki şuan 10 milyon civarında. 10 milyon civarında piyasa 10-20 milyon civarında bankalara borcumuz var diğerleri devlete ve şirkete olan borcumuz. Bunlarda borç sayılmaz Allah’ın izniyle. Biz bu yıl daha sistemli daha dikkatli çalışarak hem şehir içerisindeki asfalt çalışmalarına hem hizmet binamızın tamamlanmasına hem yeni park ve bahçelerin yapılmasına kartaltepe konutlarının yapılmasına büyük bir çaba sarf edeceğiz.” dedi.

POLATLI BELEDİYESİ OLARAK EN HIZL IŞEKİLDE ÇALIŞMALARIMIZI TAMAMLAMAYI PLANLIYORUZ

Yıldızkaya, “Malumunuz ASKİ aspestlerin kazı değişim işlemleri için çalışıyor. Tabi yollarımızın hali ortada. Biz en azından şu an itibariyle kendi sorumluluğumuzda olan alanların asfaltlanmasına başladık. Hem kaldırım hem asfaltları yeniliyoruz. Bozkurt caddesinden başlayarak sırasıyla cadde cadde ilerleyerek 2 aya kadar tamamını bitirmeyi planlıyoruz. Yoğun olduğu için önceliğimiz çarşı. Esnaf arkadaşlarımız ve vatandaşlarımız biraz mağdur olacaklar belki her caddedeki süreyi 10 gün olarak planlıyoruz. Ama nihai bir çözüme kavuşturulmuş olacağız. Ben Büyükşehir’inde önümüzdeki günlerde diğer ana arterlerin sorumluluğu büyükşehirde Gordion caddesi battal gazi caddesi gibi caddelerde onlarında başlayacağını düşünüyorum. Herkes sorumluluk alanları ile ilgili daha dikkatli olur çaba gösterirse Polatlı bu işi bu sene atlatmış olur. Görünen o ki bu sorun Polatlı’da önümüzde ki yıllarda devam edecek su borularının değişimi kolay olmayacak bu konu ile ilgili bütün hemşehrilerimden anlayış bekliyorum. Biz Polatlı belediyesi olarak en hızlı şekilde girdiğimiz sokaktan güzel bir sonuçla çıkmayı planlıyoruz.” dedi.

İNEBOLU VE DUMLUPINAR KARDEŞ KENT PROTOKOLÜ İMZALANACAK

Sakarya zaferinin 100. Yılı nedeniyle hazırlık çalışmalarına devam den Polatlı Belediyesi İstiklal mücadelesinde önemli rol oynayan iki belediye ile kardeş kent protokolü imzalanmasını bir önceki meclis toplantısına komisyona havale etmişti. Mayıs ayı son meclisinde görüşülen Kardeş kent İnebolu ve Dumlupınar ile protokol imzalanması meclis de oylanarak oy birliği ile kabul edildi. Konuya ilişkin olarak açıklama yapan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Gerek İnebolu gerek Dumlupınar belediyelerinde eş zamanlı bu günlerde meclislerinin gündeminde bu kararları alıyorlar önümüzdeki aylarda bu protokol imzalanacak. İstiklal mücadelemizde önemli yerler önemli karargahlarda aralarındaki bağları güçlendirmiş olacaklar” dedi.Haber/ İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.