Borçlar yapılandırıldı!

Bu haber 13 Ağustos 2020 saat 9:26 'de eklendi.

Tüm yurtta olduğu gibi Polatlı çiftçisinin de en önemli sıkıntılarının başında gelen tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçları TEDAŞ tarafından vade farksız üç yıl yapılandırıldı. Polatlı’da borçlu olan ve henüz yapılandırma yapmayan çiftçiler başvurularını doğrudan TEDAŞ’a veya dağıtım şirketlerine yapması yeterli olacak. Son başvuru tarihi 2021 yılı Eylül ayı olarak belirlenirken borcunu vade farksız 3 yıl yapılandıran çiftçilerin ilk taksit ödemesi ise 2021 yılı ekim ayında olacak.

777 BORÇLU POLATLILI ÇİFTÇİDEN 578’İ BAŞVURU YAPTI

TEDAŞ tarafından tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçlarının yapılandırma kampanyasına Polatlı’dan borçlu olan 777 çiftçiden 578’i başvurarak borçlarını yapılandırdı ancak hala başvuru yapmayan 199 çiftçi olduğu öğrenildi. Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ), tarımsal sulama borçlarının yeniden yapılandırılması kapsamında, 22 bin 15 abonesinin 493 milyon 316 bin 464 liralık borcunu yeniden yapılandırdı. 2021 Eylül sonuna kadar borcunu yapılandırmak için başvuran abonelerin borçları vade farksız ve yılda bir kez ödeme yapmak koşuluyla 3 taksit olarak yapılandırılıyor. TEDAŞ’ın tarımsal sulama abone grubundan 61 bin 184 aboneden 2 milyar 14 milyon 805 bin 873 lira anapara alacağı bulunuyor. Şirket, söz konusu borçların yeniden yapılanması kapsamında, 22 bin 15 abonenin 493 milyon 316 bin 464 liralık borcunu 6824 ve 7061 sayılı kanunlar kapsamında yeniden yapılandırdı. 39 bin 169 abonenin yapılandırma çalışmaları ise sürüyor. TEDAŞ’ın borçlarını yeniden yapılandırmak için başvuru yapmayan 39 bin 169 adet aboneden toplam 1 milyar 521 milyon 489 bin 409 liralık alacağı bulunuyor. Borçlu abonelerin, 2021 Eylül sonuna kadar başvurmaları halinde borçları vade farksız ve yılda bir kez ödeme yapmak koşuluyla 3 taksit olarak yapılandırılabiliyor.

ÇİFTÇİNİN BORCU YÜKSELİYOR

Polatlı çiftçisi 2020 yılında oldukça şanssız bir ekim ve hasat dönemi geçiriyor. Ardı ardına yaşanan dolu, sel ve benzeri doğal afetler sebebi ile oldukça ciddi hasarlar alan Polatlı çiftçisi bunun yanında sürekli artan tarımsal girdi maliyetleri sebebi ile ciddi bir borç yükü ile mücadele ediyor. Son olarak zararı 40 milyon lirayı bulduğu belirtilen Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı’nın kurumasıyla birlikte ürünleri tarlada zayi olan çiftçiler oldukça zorlu bir yılı geride bırakıyor. Bir taraftan susuzlukla bir taraftan doğal afetlerle mücadele eden Polatlı çiftçisi pandemi süreci ekonomik sıkıntılar derken 2020 yılında borçlanma yükünü daha da arttırdı. Çiftçinin yarasına merhem olan tek haber ise Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) tarafından tarımsal sulamadan kaynaklanan borçların vade farksız olarak 3 yıl yapılandırılması ve ödemenin ilk taksitinin 2021 yılında yapılacak olması. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.