Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 31 Ocak 2024 tarihli yayınladığı bültende Bor Şeker A.Ş. (BORSK) ve bir diğer şirketin halka arzına onay verdiğini duyurdu. Bor Şeker A.Ş. için önümüzdeki hafta talep toplanması bekleniyor. Ancak, Bor Şeker A.Ş.'nin halka arzıyla ilgili bazı temel soruları cevaplamak gerekir. Peki, Bor Şeker kimin? Bor Şeker'in sahibi kim? Bor Şeker halka arzı caiz mi? İşte soruların cevapları...

Bor Şeker A.Ş. halka arzı katılım endeksine uygun mu?

Bor Şeker A.Ş. (BORSK) için yayınlanan borsa raporlarına göre, halka arz katılım endeksine uygun olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle, helal hassasiyeti olan yatırımcılar için uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Sağlık Bakanlığı işçi alımı başvurusu ne zaman? 2024 Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel başvurusu nasıl yapılır Sağlık Bakanlığı işçi alımı başvurusu ne zaman? 2024 Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel başvurusu nasıl yapılır

Bor Şeker A.Ş. halka arzı caiz mi?

Bor Şeker A.Ş.'nin halka arzı, katılım endeksine uygun olduğu ve helal hassasiyeti olan yatırımcılar için uygun olduğu belirtilmektedir. Dolayısıyla, Bor Şeker A.Ş.'nin halka arzı caiz olarak değerlendirilebilir ve hisse senedini almak da helal olacaktır.

Bor Şeker A.Ş. (BORSK) Ne İş Yapar?

Bor Şeker A.Ş., Türkiye Şeker Fabrikaları tarafından 1983 yılında kurulmuştur. Niğde Bor Şeker Fabrikası 2018 özelleştirme kapsamında DSL Yatırım ve Danışmanlık A.Ş. tarafından devralınmıştır. Şirketin temel faaliyeti şeker üretimidir. Bor Şeker, ulusal ve uluslararası kalite standartlarına uygun kristal şeker üretimi gerçekleştirmektedir.

Bor Şeker'in halka arz tarihleri, hisse fiyatı, halka arz büyüklüğü ve halka açıklık oranı gibi detaylar da belirtilmiştir. Bor Şeker'in halka arzı, bireysel eşit dağıtım prensibiyle gerçekleşecektir.

Şirketin finansal gücü de raporlanmıştır. Bor Şeker, 2022 yılında 559,9 milyon TL hasılat elde etmiş ve 208 milyon TL brüt kar elde etmiştir. Şirket, halka arzdan elde edeceği geliri güneş enerjisi santrali yatırımı, entegrasyon ve modernizasyon yatırımları, gübre tesisleri yatırımları, işletme sermayesi ve AR-GE faaliyetleri için kullanmayı planlamaktadır.

Sonuç olarak, Bor Şeker A.Ş.'nin halka arzı hem katılım endeksine uygun hem de helal yatırımcılar için uygun görünmektedir. Hisse senedini almak, caiz ve helal olarak değerlendirilebilir