AK Parti kanadında yapılan istişareler ve görüşmeler sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabineyi değiştirmesine kesin gözle bakılıyordu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın görevden ayrılacağı iddiası sonrasında ise dün akşam da flaş gelişmeler yaşandı.

bakan koca-1

BAKANLAR GÖREVDEN ALINIYOR

Kulis bilgilerine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan kabineyi değiştiriyor. İşte görevden alınacak bakanlar:

- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan

- Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin

- Adalet Bakanı Yılmaz Tunç

Kızı TBMM'de göreve başlayan Destici: "Siyasetçilerin kız çocukları evlerinde mi otursun?" Kızı TBMM'de göreve başlayan Destici: "Siyasetçilerin kız çocukları evlerinde mi otursun?"

Kabine’de ilk etapta Sağlık Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Milli Eğitim Bakanı ve Adalet Bakanı görevlerinde değişiklik yapılmasına kesin gözle bakılıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un devam edeceği belirtildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yerine Şuayip Birinci’nin atanacağı ifade edildi.

ŞUAYİP BİRİNCİ KİMDİR?

1973 yılında Rize’de doğan Dr. Şuayıp Birinci, sağlık sektöründe çeşitli görevlerde bulunarak önemli katkılar sağlamıştır. İlk ve orta öğrenimini Rize ve Trabzon’da tamamlayan Birinci, üniversite eğitimini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde alarak tıp doktoru unvanını kazanmıştır. Meslek hayatına 1998 yılında başlayan Dr. Birinci, sağlık kurumları yönetimi alanında yüksek lisans ve doktora yapmıştır.

Dr. Birinci, Rize ve İstanbul'daki çeşitli kamu kurumlarında hekimlik yaptıktan sonra, 2005-2009 yılları arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Başhekim Yardımcılığı görevini yürütmüştür. Ardından, 2009-2012 yılları arasında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nde Müdür Yardımcılığı, 2012-2014 yılları arasında ise Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi'nde Genel Sekreterlik görevlerini üstlenmiştir.

Saglik Bakan Suayip Birinci Kimdir

2014-2018 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı'nda Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Dr. Birinci, Ağustos 2018'de Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır. Bu süreçte strateji ve hedef belirleme, planlama, regülasyon ve koordinasyon görevlerini sürdürmüştür.

Teknofest'in icra kurulu üyesi olan Dr. Birinci, sağlık teknolojileri ve sağlıkta yapay zekâ yarışmalarının gerçekleştirilmesinde önemli rol oynamıştır. Türkiye'nin sağlık politikaları ve yönetimi konusunda ilk think-tank kuruluşu olan TÜSAP'ın kurucusu ve yürütme kurulu üyesi olarak da görev yapmaktadır. Ayrıca, TÜRKSAT yönetim kurulu üyesi olan Dr. Birinci, İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

2021 yılında HIMMS tarafından dünyada sağlığın geleceğini şekillendiren en etkili 50 liderden biri olarak seçilen Dr. Birinci, Türkiye’nin "Sağlıkta Dijital Dönüşüm" sürecini yönetmiştir. E-Nabız, Teleradyoloji, SBA, MİZ, HSYS, ESİM, REÇETEM gibi birçok dijital sağlık projesinin hayata geçirilmesinde öncü rol oynamıştır.

Dr. Şuayıp Birinci, sağlık yönetimi, dijitalleşme, sağlık ekonomisi, sağlıklı yaşam ve koruyucu sağlık hizmetleri gibi konularda ulusal ve uluslararası çok sayıda kitap, makale ve bilimsel çalışmaya imza atmıştır. Evli ve üç çocuk babası olan Dr. Birinci, sağlık sektöründeki görevine devam etmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ