BÖLGE VEKİLLERİ VE SİYASİLER ESNAFI BU YÜKTEN NE ZAMAN KURTARACAK

Bu haber 11 Haziran 2019 saat 12:41 'de eklendi.

Polatlı Postası Gazetesi’nin 2017 yılından bu yana dile getirdiği ve esnafların sırtındaki en büyük kamburlardan bir tanesi olan stopaj uygulamasına dair hali hazırda herhangi bir gelişme yaşanmıyor.

Gazetemizdeki haberlere rağmen, ilçedeki siyasetçiler yada bölge millet-
vekilleri konuyla ilgili herhangi bir girişim yapmıyor ve esnafların sırtındaki kambur giderek daha da büyüyor. Son olarak Polatlı Postası’nın yaptığı “Esnafın sırtındaki kambur; stopaj” başlıklı haberin ardından Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, gazete haberini Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e iletmiş ve Palandöken’de stopaja ilişkin hükumete çağrıda bulunluştu. Ancak hükümetin bu konuda hali hazırda bir adım atmadığı görülüyor ve esnaflar mülk sahibinin vergisini neden biz ödüyoruz, üstelik onlar stopaj parasını geri alıyorlar” diyerek tepki gösteriyorlar.

BAĞ-KUR PRİMİ VE STOPAJ ESNAFI EZİYOR!

Stopaj yükünün altında ezilen esnaflarımızın bir diğer sıkıntı yaşadığı konuların başında da Bağ-Kur primlerinin yüksek oluşu var. Bu konuda hükümetin esnaflara yönelik bazı iyileştirmeleri olsa da, esnafların rahat nefes alabilmelerini sağlayacak bir düşüş yaşanmadı. Pek çok esnaf ekonomik daralmanın da getirisiyle birlikte Bağ-Kur primlerini yatıramıyor ve borçlanma yükü giderek artıyor.

STOPAJ YÜKÜ KALKMALI!

Stopaj uygulamasının, vergi yükünü mülk sahibinden alıp başkasına verilmesi olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Verginin vergisi olan stopaj uygulaması esnafımızın üzerinden kaldırılmalı.
Mülk sahibinin ödemesi gereken vergiyi esnafımız ödüyor ve bu da haksız bir düzen oluşturarak esnafımızın kazancından götürüyor’ dedi.

STOPAJ UYGULAMASI ESNAFIN SIRTINA BİR YÜK DAHA KOYUYOR

Haksız bir düzen oluşturan stopajın kaldırılması gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Esnafımız kira ödediği dükkânın vergisini ödüyor. Mülk sahibinin ödemesi gerekirken, kirayı alan değil veren tarafın ödemesi haksız bir düzen oluşturuyor. Stopaj uygulaması esnafımızın sırtındaki birçok yükün yanına yük oluyor. Kira geliri 30 bin TL’yi aşan kira gelirlerinde iş yeri sahipleri beyanname veriyor fakat vergi ödemeyerek vergi iadesi alıyor. Ama esnafımız bunu zarar etse dahi ödemek zorunda. Finansal sorunlar, kiralar, sigorta primi vs. derken birçok kalemde ödemesi
olan esnafımızın üzerinden stopaj uygulaması kaldırılmalı. Bu esnafımıza
bir ayrıcalık değil, hakkını teslim etmek demektir. Stopajın ne kadar haksız bir uygulama olduğunu, çiftçiye verilen tarımsal desteklerden bile yüzde 4 oranında stopaj kesilmesinden anlayabiliriz. Yani stopaj ödeyen hiçbir kesim bu durumdan memnun değil. Stopaj tamamen kaldırılmalı ya da oranı yüzde 5’e düşürülmeli’ diye konuştu.

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.