BIYIKOĞLU: VERİM KAYBI YÜZDE 20’Yİ BULUR!

Bu haber 27 Ekim 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu,yaşanan kuraklık nedeniyle hasadına devam eden pancarda verim kaybının yüzde 15-20’yi bulabileceğini ifade etti. Çiftçilere yeşil mahsüllerin ekimini azaltmaları tavsiyesinde bulunan Bıyıkoğlu, daha az su tüketen bitkilerin ekilmesi gerektiğini ifade etti. Çiftçilerin bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Muhittin Bıyıkoğlu, “Bugün hala gübre, ilaç kullanımında çok yanlışlıklar yapılıyor. Aşırı tohum kullanılıyor. Gereksiz israf oluyor. Bunların anlatılması lazım” dedi.

40-50 BİN TON CİVARI DÜŞÜŞ YAŞANABİLİR

Tarımsal kuraklık nedeniyle pancarda verim kaybı olduğunu belirten Bıyıkoğlu, “Bu sene Polatlı’da 55 bin dekar pancar ekimi yapıldı. 300 bin ton pancar hasadı bekleniyordu. Ama ilk gelen bilgilere göre verim tahminlerin biraz gerisinde olacak. Türk şeker tahminlerine göre yüzde 10 civarı kayıp olacak ama benim kanaatime göre biraz daha fazla olacak. Verim 250-260 bin ton civarında kalır diye tahmin ediyorum. 40-50 bin ton civarı düşüş yaşanabilir. Birçok yerde sulama imkanı olmadı. Kuyulardan sulanan pancarların su kalitesinden dolayı verimleri etkilendi. Pancar sulu tarım bitkisidir. Sulama olmayınca pancarın verim yapma şansı düşüktür. Türkiye genelinde bir düşüklük var. Verim kaybı yüzde 15-20’yi bulabilir.” dedi.

YEŞİL MAHSULLERİ AZALTILMASI GEREKİYOR

Daha az su isteyen bitkilerin ekiminin tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Bıyıkoğlu, “Çiftçilerimizden yeşil mahsulleri azaltmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü hat safhada su sıkıntımız var. Onun yerine çiftçilerimiz daha az su tüketen bitkilere yönelmesi lazım. Türkiye’nin yağ açığı çok fazla. Kanolaya yönelmek lazım. Arpa, buğday ekiminin ağırlıklı yapılması lazım. Sonbaharda çiftçilerimize tavsiye ediyorum. Mümkün olduğunca çok sulayın, yapabiliyorsanız iki defa yağmurlamayla sulayın. Bitki kışa güçlü girsin. Baharda su kesilene kadar bir veya iki defa sularsanız iyi verim alırsınız diye. Bu şartlarda eğer sözümüzü tutarlarsa sıkıntı yaşamadan atlatırız. Ama ben yeşile devam edeceğim diyorsa buna bir diyeceğim yok. Pancar, soğan, mısır çok ve sık su isteyen bitkiler.” dedi.

ÇOK EKMEKLE ÇOK KAZANILMAZ

Az ekilerek daha çok bakılması durumunda daha çok verim alınacağını söyleyen Bıyıkoğlu, “Çok ekmekle çok kazanılmaz. Çiftçimiz az eksik iyi baksın. Bunu hep öneriyorum ama çok ekmekle çok kazanç sağlanacağı düşünülüyor. Sonra kaybediyor. Bunun çok sık bilgilendirmesini yapıyoruz. Şu kritik ortamda herkesin biraz frene basması gerekiyor. Kuraklık yaşanıyor ve devam edecek. Kuraklık Türkiye’yi daha birkaç yıl etkileyecek gibi görünüyor. Geçmişte yaşanmış 80-100 yılda bir yaşanan olaylar var. 1865’li yıllarda İç Anadolu’da 200 bine yakın insan kuraklığa bağlı açlıktan ölmüş. Bu dünyada sık sık tekrarlayan bir olay. Gökpınar Barajı’nın Eylül ayında su tutması çok mantıksız bir karar. 10 binlerce dekar alan ekildi Sakarya’da su yok. Eylül ayının 25’inde su tutmanın alemi mi vardı. Kasım’ın ortasında tut suyu. Niye bu kadar acele ettiler. 3-4 sene gecikmiş bir baraj 2 ay sonra yapsalardı. Şu anda her taraf susuzluktan perişan. Bu kararı verenler verilen zararı bir hesaplasalardı. Çok saçma bir karar.” dedi.

TÜRKİYE’DE TARIMIN DÜZENE SOKULMASI LAZIM

Türkiye’de tarımın düzene sokulması gerektiğini belirten Bıyıkoğlu, “İlk başta tarımın Türkiye’de bir düzene sokulması lazım. Türkiye’nin ihtiyaçları nedir, hangi mahsulde ne kadar ihtiyacımız var. İthal edilenlerin önünü kesmek için neler üretmeliyiz. Bölgelere göre hangi mahsuller üretilebilir. Bunlar hepsi oturulup havza bazlı düzenlenmesi lazım. Bu düzenleme yapıldı ama sonuç alınamadı. Daha etkin yapılması, geliştirilmesi lazım. Örnek olarak soğan nerelerde ekilebilir, ne kadar ihtiyaç var belirlenmesi lazım. Hepsine kota getirilmesi lazım. Çiftçi ekerken az çok mahsulün fiyatını bilmesi lazım. Eline ne geçeceğini bilmesi lazım. Ama şimdi bir şey para ediyor herkes onu ekiyor. Sonu hüsran oluyor. Çiftçi belini 5 yıl doğrultamıyor. Devletin bu konuda çok ciddi çalışmalar, araştırmalar yapması lazım. Pancarda nasıl kotalı üretim varsa başka şeylerde de olması lazım.” dedi.

ÇİFTÇİ BİLGİLENDİRİLMELİ

Çiftçinin bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Bıyıkoğlu, “Bugün hala gübre, ilaç kullanımında çok yanlışlıklar yapılıyor. Aşırı tohum kullanılıyor. Gereksiz israf oluyor. Bunların anlatılması lazım. Bugün topraklarımız kimyasal gübrelerle zehirlenme noktasında. Örneğin 20 kilo DAP gübre atıldı bunun bitki yüzde 30’unu zor alır. Gerisi toprakta kalıyor, toprağın kimyasal dengesini bozuyor. Zamanla topraklarımız çoraklaşıyor ve verim düşüyor. Dünya toprak kalitesini düzenleyici organik gübrelerin peşinde. Bunların çiftçimize anlatılması lazım. Devlet bu konuda destekler getirdi ama zamanında ödemeyince çiftçi almıyor. Geçen sene aldığı organominarel gübrenin desteğini daha bu sene alamayanlar var. Sertifikalı tohuma ağırlık verilmesi lazım. Sertifikalı tohum demek verimde en az yüzde 20 artış demektir. Teknoloji de çok önemli ama vatandaşın bugün bir pulluğu alacak gücü yok. Avrupa fuarlarında dev makineler var. Fiyatlar bize göre korkunç ama o ülkelerin tarıma inanılmaz destekleri var, çiftçilerini destekliyor. O makineleri kullanmalarını sağlıyor. Bizde o imkanlar yok.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.