BIYIKOĞLU: PANCAR FİYATI EN AZ 500 LİRA OLMALI

Bu haber 17 Eylül 2021 saat 9:29 'de eklendi.

Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, yaklaşan pancar sezonu öncesi gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Amasya Şeker Fabrikası’nın açıkladığı pancarı fiyatını hayal kırıklığı olarak nitelendiren Bıyıkoğlu, bu yıl pancar fiyatının Türkiye genelinde en az 500 lira olması gerektiğini söyledi. Kuraklığın pancarı da vurduğunu ifade eden Bıyıkoğlu, yüzde 20’nin üzerinde kayıp beklendiğini belirtti.

BÖYLE GİDERSE TÜRKİYE’DE GELECEK SENE PANCAR EKECEK ÇİFTÇİ BULMAK MÜMKÜN OLMAZ

Türkiye genelinde şeker fiyatının en az 500 lira olması gerektiğini vurgulayan Bıyıkoğlu, “Amasya Şeker Fabrikası’nın açıkladığı pancarı fiyatı hayal kırıklığı yarattı. İnanılması mümkün olmayan bir fiyat. Bizim isteğimiz Türkiye genelinde bu yıl pancar fiyatının tonunun 500 lira olmasıdır. Bunun nedeni Türkiye’de 25 yılı aşkın süredir buğday fiyatıyla pancar fiyatı arasında bir palite vardır. Bu yıllara göre 1’e 4,5 ile 1’e 5 arasında gezer. Devletin temmuz ayında buğdaya açıkladığı fiyat 2 bin 250 liraydı. Bu aylar itibariyle de yükseliyor. 2 bin 250 lirayı baz alırsak bunu 4,5’a böldüğümüz zaman 500 lira eder, 5’e böldüğümüz zaman 450 lira eder. Bu minimum rakamlardır. Bugün buğday 3 bin lira civarında seyretmekte. Zaten maliyetler inanılmaz derecede artmış vaziyette. Bu yıl kullandığımız elektrik yüzde 40’ın üzerinde arttı, hala da artıyor. Gübre fiyatları aynı şekilde. Kullanılan bütün zirai ilaçlarda yüzde 40-50 artış var. Amasya özel bir fabrika ama bir yerlerden tüyo almıştır mutlaka. Yüzde 15 civarında bu mümkün olmayan bir fiyat. Böyle giderse Türkiye’de gelecek sene pancar ekecek çiftçi bulmak mümkün olmaz. Bunu ilgili kişilerin bir daha gözden geçirmesi lazım. Türkiye’nin geleceği için, şeker sektörünün ayakta kalması için, pancar çiftçisinin ayakta kalması için tatminkar bir fiyat verilmesi lazım.” dedi.

TÜRKİYE’DE MAALESEF BİR YANLIŞLIK YAPILMAKTA

Türkiye’de bir yanlışlık yapıldığını ifade eden Bıyıkoğlu, “Türkiye’de en ucuz şey ekmek ve şeker. Pazartesi günü Ankara Şeker Fabrikasının açılışında şayet söz verilirse orada da söyleyeceğim. Pancarın 500 lira olması demek şekerin 7,5 lira olması demek. Yaklaşık olarak yüzde 50 bir artıştır. Türkiye’de kişi başı evlerde yılda 15 kilogram şeker tüketilir. Bu rakam dışarıdaki şeylerle 27 kilogram civarındadır. 4 kişilik bir aile 50-60 kilogram şekerle yılı bitirir. Şekere yapılacak 2,5 liralık zam çuval 60 kilogram olsa 150 lira eder. Ayda 12,5 lira eder. Araştırdığım istatistiklere göre kişi başına sigara tüketimi 88 paket. 4 kişiyi sayarsan 360 civarında. 15 liradan aşağı sigara yok. Yıllık 5 bin liraya yaklaşır. Aylara bölündüğünde ayda 400 lira olur bir sigaranın maliyeti haneye. 12,5 lirayı çok görüyorlar ama öbürüne kimse bir şey demiyor. Aynı şekilde ekmekte çok ucuz. İsrafın önlenmesi lazım, korkunç bir israf var. Bunlara çözüm bulmak lazım. Yoksa fiyatla terbiye etmek doğru değil bunlara, ülke kaybeder.” dedi.

KANUN UYGULANMIYOR

2001 yılında çıkartılan kanuna göre pancar üretici temsilcileriyle, şeker üreticilerinin bir aya gelerek fiyat tespiti yapması gerektiğini ancak bunun sadece bir kere yapıldığını belirten Muhittin Bıyıkoğlu, “2001 yılında çıkartılan dervişi kanunlarından ilki şeker kanunuydu. Kanunun maddesinde pancar üreticilerinin temsilcileriyle şeker üretenler her yıl haziran ayında bir araya gelir fiyat tespiti yapar diyor. Kanun çıktığından beri 2003 veya 2004’te bir defa işledi. O tarihten sonra bir daha işletilmedi.” dedi.

KURAKLIK NEDENİYLE VERİM KAYBI VAR

Tarımsal kuraklığın pancar üreticisini de etkilediğini söyleyen Bıyıkoğlu, “Geçen yıl oluğu gibi bu yılda kuraklık var Polatlı’da. Hava şartlarının da çok sıcak gitmesiyle şeker oranları düşük çıkacaktır ve verimde kayıp olacaktır. Polatlı’da 55 bin dekar pancar ekiliş var. Dekarda bir ton hesabıyla yüzde 15 civarı kayıp olur. Şeker oranı kesin düşecektir. Çünkü şeker oranı gece gündüz sıcaklığıyla ilgilidir. Yarım puan ila bir puan arasında düşüş olur. Onu da sayarsak yüzde 20’nin üzerinde kayıp olur. Pancar çiftçisinin kazanacağı zaten yüzde 20-25, 30’u zor kazanır, o da gider. Fiyattan da kaybederse hiç çıkmaz. Gelecek sene için başka şeylere yönelir, arayışa girer.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.