BIYIKOĞLU: FİYAT ŞU AN TATMİNKAR AMA… 

Bu haber 19 Mart 2022 saat 11:14 'de eklendi.

Türkşeker, pancar üreticisini artan girdi maliyetleri karşısında korumak için daha önce 800 TL olarak açıklanan 2022 yılı pancar avans baz alım fiyatını 1.000 TL olarak güncelledi. Ayrıca 25 TL olarak açıklanan kota tamamlama primini iki katına çıkararak 50 TL’ye yükseltti. Böylelikle, 50 TL kota tamamlama primi, 50 TL yaş pancar posası bedeli ile birlikte 2022/2023 üretim dönemi şeker pancarı avans fiyatı 1.100 TL oldu. Fiyatı değerlendiren Ankara Pancar Ekicililer Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, “Şu anda fiyat tatminkar görünüyor ama hasat dönemi sonuna kadar çiftçinin yaşayacağı enflasyon ne olacak. Eylül hasat döneminde fiyat güncellenecek. Ekim, kasım, aralık, ocak, şubat 5 ayda orada var. O tarihe kadar ülkemizde yaşayacağımız enflasyon ne olacak kimse kestiremiyor.” dedi.

ÇİFTÇİLER GARANTİ ÜCRET İSTİYOR

Çiftçinin fiyatlarda artış garantisi istediğini belirten Bıyıkoğlu, “Geçtiğimiz yıla göre düşünürsek 420 liradan 1100 liraya çıkarılması yaklaşık yüzde 120’lik bir artışla iyi görünüyor. Ama 800 liralık fiyat açıklandığında da 800+25+50 yani 875 açıklandığında da aynı şeyi söylemiştim. Şu anda fiyat tatminkar görünüyor ama hasat dönemi sonuna kadar çiftçinin yaşayacağı enflasyon ne olacak. O konu karanlık. Ocak ayının 19’unda 875 lira olarak açıklanan fiyat 2 ayda enflasyonda yüzde 20 değer kaybetti. Bu yönden çiftçimiz çok tedirgin. Çiftçilerimiz daha önümüzde ekiliş ve hasada 6 ay var bu süre zarfında meydana gelecek üretici fiyatlarındaki artış bize garanti edilsin istiyorlar. Ödemesinde şubat 2023’te olacak. Eylül hasat döneminde fiyat güncellenecek. Ekim, kasım, aralık, ocak, şubat 5 ayda orada var. O tarihe kadar ülkemizde yaşayacağımız enflasyon ne olacak kimse kestiremiyor.” dedi.

EKMEMEYİ DÜŞÜNENLER VAR

Artan maliyetlerden dolayı ekmemeyi düşünen çiftçilerin olduğunu söyleyen Bıyıkoğlu, “Kuzeyimizde bir savaş yaşanıyor. Savaştan dolayı tüm dünyada her şeyin fiyatı arttı. Özellikle enerji fiyatları olağan üstü arttı. Brent petrolün fiyatı akaryakıtı etkiliyor. Bunun yanında doğalgaz fiyatları arttı. Elektrik üretimimizin büyük çoğunluğu doğalgaza bağlı. Sulama maliyeti yükselecek. Bunlardan dolayı birde içeride iç bünyemizde yaşayacağımız enflasyon ve döviz kurları var. Vatandaş bunları dikkate aldığında endişeli. Onun için de hala tedirgin vaziyette. 230 bin ton kota olmuş şu ana kadar taahhüt edilen. 300 bin Polatlı’ya ayrılan ama 250 olu ümidi bekleniyor fakat buna rağmen yüzde 20 düşme var. Taahhüde girenlerden de geri çekilecekler var. Ekmemeyi düşünenler var. Çiftçi bir garanti istiyor. Ülkede enflasyonun ne olacağı meçhul şu anda. Martta ekim başlardı hava şartlarından dolayı henüz başlayamadık. Nisana kaydı. Eylül ortalarında hasat başlar. O tarihte fiyat yeniden güncellenecek. Arada 6 ay var. Bu sürede ne olacak. Artı hasatta ilan edilecek fiyat ödemesi şubat 2023’te yapılacak. O yönde sıkıntı var.” dedi.

SU NİSAN 15’TE KESİLMEZDE MAYIS 15’TE KESİLİR

Sakarya ve Porsuk’ta tam anlamıyla yeterli suyun olmadığına dikkat çeken Bıyıkoğlu, “Gördüğüm kadarıyla Sakarya’da önceki kuraklık öncesi yıllardaki kadar doluluk yok. Sulamalar başlayınca birden bire çökmeyle karşılaşabiliriz. Bu sene nisan 15’te kesilmez ama büyük ihtimalle en geç mayıs 15’te kesilir diye düşünüyorum. Porsuk daha yeni yeni son yağışlardan dolayı biraz su geldi. 15-20 gün öncesine kadar daha su yoktu. Yeşil ekmeyin diye talimat geldi. Herkes tedirgin. Bende şahsen Sazlar’daki arazime pancar yerlerini ekemedim. Geçen sene sulayamadım ciddi şekilde zarar ettim. Bu sene başka şekilde değerlendirdim. Porsuk’tan sulama yapan Ömerler, Sazlar, Kıranharmanı, Köseler hepsi etkileniyor.” dedi.

TÜRKİYE ŞEKER İTHALATIYLA KARŞI KARŞIYA

Türkiye’nin şeker ithalatıyla karşı karşıya olduğunu ifade eden Bıyıkoğlu, “Korkarım ki Türkiye 2022 sonbaharında veya en geç 2023 başlarında şeker ithalatıyla karşı karşıya kalacak. Türkiye’nin 3,5 milyon ton şeker üretim kapasitesi var. Fakat 2001 yılında şeker kanunlarıyla çıkartılan bize sadece ülkemizin ihtiyacı kadar üretim izni veriliyor. Onun dışında fazla üretime izin verilmiyor. Böyle bir kaç yıldır yaşadığımız kuraklıkla, hava şartlarıyla karşılaştığımız anda yüzde 10-20 açık vermek anca ithalatla karşılanacak. O da sıkıntı getiriyor. Oysa bu politika değişip de pancarda diğer tüm Avrupa ülkelerinin yaptığı gibi içerdeki fiyat yüksek tutulup dışarıya satılan C kotası fiyatı normal A, B kotasının yarısı fiyatında tutulup 700-800 bin tonda ihracat imkanımız var. Güneyimizde Irak, Suriye hepsi ithalatçılar. Bu ülkeler 4-5 milyon ton şeker alıyor Avrupa’dan bizim burnumuzun dibinde niye satmayalım. Üretici biziz ama üretme izni yok.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.