Bıyıkoğlu: Çiftçinin ceza yememesi için çalışıyoruz

Bu haber 20 Ağustos 2020 saat 8:10 'de eklendi.

Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu’nun saha incelemesi yaptığını ve bu yıl rekoltede ciddi sıkıntılar yaşayacak pancar çiftçisinin kotayı dolduramayacak olması sebebiyle cezalarla karşı karşıya kalacağını dünkü gazetemizde duyurmuştuk. Bıyıkoğlu ve beraberindeki heyet dün pancar ekimi yapılan ve susuzluk sebebiyle sıkıntı yaşayan köylerde sahada incelemede bulundu. Saha incelemesine Ankara Şeker Fabrikası Müdürü Mustafa Uslu, Polatlı Pancar Bölge Şef yardımcılarından Haydar Yiğen ve Gözde Öncel, Bölge elemanları ve çavuşları ile Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu’nun katıldığını belirten Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu “Fabrika Müdürümüz Sayın Mustafa Uslu konuyu Türkşeker Genel Müdürü Sayın Mücahit Alkan’a ileteceğini ve çiftçilerimizin mağduriyet yaşamaması için ellerinden geleni yapacaklarını söylemiştir. Bu sözleri ile biz çiftçileri bir nebze rahatlatan Sayın Fabrika Müdürümüz Sayın Mustafa Uslu Bey’e teşekkür ediyoruz” dedi.

BIYIKOĞLU: KAYIP 35 MİLYON LİRA, REKOLTE 100 BİN TON DÜŞER

Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, susuzlukla mücadele eden Polatlı’nın 14 köyünde rekomtein 100 bin ton daha az olacağını ve bu zararın 35 milyon lira olduğuna dikkat çekti. Suyun gelmemesi halinde ise bu rekolte miktarının daha da düşeceğini belirten Bıyıkoğlu saha incelemesinin ardından şunları söyledi; “Yaklaşık 50 gündür Polatlı’mıza hayat veren iki su kaynağımız Sakarya Nehri’nde Kabak Köyümüzden sonraki 12 köyümüzde ve Porsuk çayında ise Ömerler ve Sazılar köylerimizde su bulunmamaktadır. Bütün çabalara rağmen her iki kaynağa da su verdirilmesi konusundaki çabalarımız sonuçsuz kalmıştır. Suyun dağıtımında yetkili olan DSİ yetkilileri Tarım Bakanı yardımcısının talimatını bile dikkate almamışlardır. Susuzluktan kavrulan Sakarya ve Porsuk vadisindeki bu 14 köyümüz Pancar Tarımının yoğun olduğu köylerdir. Bilindiği gibi Pancar Tarımı sözleşmeli bir ekimdir. Pancar ekecek Polatlı çiftçiler ilkbahar aylarında Türkşeker Ankara Fabrikası ile sözleşme imzalayarak belli bir ton pancar teslim garantisi vermektedirler. Aksi takdirde teslim ettikleri miktar taahhüt ettikleri miktardan % 10 daha az olur ise ceza ödeme durumu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu 14 köyümüzde yaklaşık 35 bin dekar alanda pancar ekilidir. Ancak bu pancarların sulanamaması sonucu bu köylerimizde Polatlı ortalaması olan dekarda 6 bin 500 Kg yerine yakın zamanda suyun gelebilmesi şartı ile dekara ancak 3 bin Kg verim çok zor alınacaktır. Suyun 15-20 gün daha gelmemesi halinde bu rakam 2 bin Kg’ın altına düşecektir. Dolayısı ile bu köylerdeki çiftçilerimiz ettikleri büyük zararın dışında çok ciddi kota cezası ile karşı karşıya kalacaklardır. Bu da Polatlı çiftçisine en az 100 bin tonluk bir pancar kaybı ve parasal olarakta en az 35 milyon TL’lik bir kayıp oluşturacaktır” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.