BIYIKOĞLU: ÇİFTÇİ ÜRE GÜBRESİNİ ATAMAZSA BUNUN FATURASI ÜLKEMİZE AĞIR OLUR

Bu haber 30 Aralık 2021 saat 9:38 'de eklendi.

Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, ÜRE Gübre fiyatlarının dünyada da adeta çıldırdığını belirtti. Çiftçinin bu şartlarda tarlasına gübre atamayacağını söyleyen Bıyıkoğlu, “İlkbaharda tüm mahsullerde atılması gereken bu gübre atılamadığı takdirde faturası ülkemize maalesef çok ama çok ağır olacaktır.” dedi. İlkbaharda Türkiye’de yaklaşık 3 milyon ton azotu gübre tüketildiğini ifade eden Bıyıkoğlu, “Ton başına getirilecek 500 dolarlık bir destek 1.5 milyar dolar maliyet getirir, ancak atılmayan gübreden dolayı meydana gelecek üretim kaybının maliyeti Ülkemize en az 12-15 milyar dolar olur.” dedi.

ÇİFTÇİMİZİN BU ŞARTLARDA GÜBRE ALIP ATABİLME İMKANI YOK

ÜRE gübre fiyatlarının dünyada da aşırı bir artış gösterdiğini belirten Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, bu şartlarda çiftçinin gübre alıp atabilme imkanı olmadığını ifade etti. Bıyıkoğlu, “Bitkilerin gelişiminde temel besin maddelerinden biri olan Azot ihtiyacını karşılayan gübrelerin başında gelen ÜRE gübre fiyatları Dünya’da da adeta çıldırdı. 2020 yılı Kasım ayında yükleme limanında teslim 245 Dolar/ton olan fiyat 2021 yılı Kasım ayında 900,50 Dolar/ton seviyesine çıkmıştır. Ülkemizde de TL/dolar paritesinde meydana gelen artışı da ilave ettiğimizde fiyat inanılmaz noktalara gelmiştir. Çiftçimizin bu şartlarda bu fiyatlarla bu gübreyi alıp atabilme imkanı yoktur.” dedi.

BU GÜBRE ATILAMADIĞI TAKDİRDE FATURASI ÜLKEMİZE MAALESEF ÇOK AĞIR OLACAK

ÜRE Gübresinin atılmaması durumunda ülkeye faturasının ağır olacağını belirten Bıyıkoğlu, “İlkbaharda tüm mahsullerde atılması gereken bu gübre atılamadığı takdirde faturası ülkemize maalesef çok ama çok ağır olacaktır. Hükümetimizden bu konuya çok acil bir destek çözümü getirmesini hassaten rica ediyoruz. İlkbaharda Ülkemizde yaklaşık 3 milyon ton Azotlu gübre tüketilir. Ton başına getirilecek 500 dolarlık bir destek 1.5 milyar dolar maliyet getirir, ancak atılmayan gübreden dolayı meydana gelecek üretim kaybının maliyeti Ülkemize en az 12-15 milyar dolar olur. Yaklaşık 150 milyar dolar Bütçesi olan Ülkemiz için 1.5 milyar dolar olan bu rakam hiçbir şey değildir. Ama kaybedeceğimiz, ithalata vereceğimiz para bunun en az 8-10 katı olacaktır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.