Altınköy Açık Hava Müzesi'nde hasat heyecanı başladı Altınköy Açık Hava Müzesi'nde hasat heyecanı başladı

9 Haziran 2022'de, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarını protesto etmek amacıyla TÜİK önünde eylem yapmak isteyen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, polis müdahalesiyle karşılaştı. Bu müdahale sonucunda, konfederasyonun önceki dönem Genel Başkanı Mehmet Balık, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Mücahit Dede, Eğitim-İş önceki dönem Denetleme Kurulu Başkanı Suat Sadış, Ankara İl Başkanı Doğan Dağdelen ve Denizli İl Başkanı Namık Kemal Aydoğan gözaltına alınarak haklarında yargılama süreci başlatıldı.

KONFEDERASYON ÜYELERİ ADLİYENİN ÖNÜNDE

Yaklaşık iki yıldır devam eden yargılamanın karar duruşması, 25 Haziran 2024 Salı günü saat 15.00’te Ankara 34’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşma öncesinde Sıhhiye Adliyesi'nde bir araya gelen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu üyeleri, Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Mücahit Dede, sendikaların yöneticileri ve üyeleri adliyenin önünde, konuya dair basın açıklaması yaptı.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu (2)

Konfederasyonun Genel Mali Sekreteri Hasan Kütük, basın açıklamasında TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerinin gerçeklerle örtüşmediğini ve konfederasyonun bu durumu protesto etmek amacıyla gerçekleştirdiği eylemin, polisin sert müdahalesiyle engellendiğini ifade etti. Kütük, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri ile vatandaşın hissettiği enflasyon arasındaki farkın büyük olduğunu ifade etti. 

"TÜİK YÖNETİCİLERİ YARGILANMALI"

Kütük, TÜİK’in verilerle oynadığını ve suç işlediğini belirterek, asıl yargılanması gerekenlerin konfederasyon üyeleri değil, TÜİK yöneticileri olduğunu söyledi. Konfederasyonun KAMU-AR’ın düzenli olarak açıkladığı oranlar ve çeşitli bağımsız kurumların açıkladığı oranlarla TÜİK’in oranları arasında büyük fark olduğunu ifade eden Kütük, TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığının bilinmesine rağmen, ücret ve maaş zamlarında TÜİK'in oranlarının kullanıldığını söyledi.

"Bugün, konfederasyonumuzun hakkında hangi karar verilirse verilsin emekçiler için mücadelemiz sürecektir" diyen Kütük, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin yüksek enflasyon ve geçim sıkıntısı olduğunu vurguladı.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu (3)

"TEMMUZ AYI KRİTİK BİR DÖNEM"

Kütük, açıklamasında Temmuz ayında milyonlarca kamu görevlisi, memur emeklisi ve emekli maaşı alan kişiler için kritik bir dönem olduğunu ifade etti. TÜİK'in Temmuz ayında ne yapacakları bilmediklerini ifade eden konfederasyon, sebebinin ise TÜİK'in verilerinin şeffaf olmadığını söyledi.
Kütük,"Temmuz ayında milyonlarca çalışanın ve emeklinin kaderini yine hükümet ve TÜİK belirleyecektir" dedi. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, bugün yapılacak olan duruşmada hangi karar verilirse verilsin, mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.


 

Muhabir: KÜBRA AÇIKGÖZ