Kış mevsimi hazırlıkları başladı. Anadolu'da sofraların baştacı olan köy biberleri, patlıcanları,domatesleri yazın yapılan hazırlıklarla kışa hazırlanıyor. Bu hazırlıklarda Anadolu'da geleneksel olarak yapılan sebzeleri güneşe bırakarak kurutulmaları sağlanıyor. Kurutulan sebzeler kış aylarında sofralarımızın vazgeçilmezi oluyor.

İPE DİZEREK HAZIRLANIYOR

Anadolunun pek çok yöresinde patlıcan,biber,domates,fasulye gibi sebzeler kış aylarında mutfaklardan eksik edilmiyor. Organik olarak toplanan sebzeler ipe dizilerek güneşin de etkisiyle kurutulmaya bırakılır. Aynı zaman da güneşi direk gören çatı gibi yerlere serilebiliyorda. Kurutulan sebzeler serin yerlerde muhafaza edilerek kış aylarına kadar saklanıyor.   

Anadolu'da bu geleneksel yöntemlerden hiç vazgeçilmiyor. Bu yöntemi sürderenler "kuruya kurt düşmez" diyerek yaşatmaya devam ediyor.

Kış aylarına hazırlıklar sebze kurutmalar dışında reçeller,salçalar, tarhanalar ve el kesmesi erişteler ile devam ediyor. El birliği ile yapılan hazırlıklarda ev ekonomisine de katkı sağlanıyor. 

Coşkun Yıldırım kaç yaşında neden görevden alındı? Coşkun Yıldırım kimdir görevden mi alındı? Coşkun Yıldırım kaç yaşında neden görevden alındı? Coşkun Yıldırım kimdir görevden mi alındı?