Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre işsizlik oranı bir önceki aya göre 2,1 puan artarak yüzde 24,7'ye yükseldi. DİSK-AR'ın hesaplamalarına göre ise geniş kapsamlı işsizlik, aylık bazda 1 milyon kişi, yıllık bazda ise 1,5 milyon kişi arttı.

Aralık 2022'de 8,1 milyon olan geniş kapsamlı işsiz sayısı, Kasım 2023'te 8,7 milyona ve Aralık 2023'te ise 9,7 milyona ulaştı. Bu artışta eksik istihdam ve iş arayanlar ile iş başvurusu yapmayan ancak çalışmaya hazır olanların sayısındaki artış etkili oldu.

Birgün gazetesinden Havva Gümüşkaya'nın haberine göre, haftalık çalışma süresi 45 saatten az olan ve daha fazla çalışmayı arzulayanların sayısı son bir yılda 1,6 milyondan 2,7 milyona yükseldi. Son bir ayda ise 632 bin kişi daha iş buldu.

Mart ayının ilk gününde borsada yükseliş! Mart ayının ilk gününde borsada yükseliş!

DALGALI BİR SEYİR İZLENİYOR

DİSK-AR, bu artışın ekonomik durum ve yükselen enflasyonla mücadele eden bireylerin, daha fazla çalışarak daha fazla gelir elde etme arzusundan kaynaklanabileceğini ifade etti.

İş gücü piyasasının finansal piyasalar gibi dalgalı olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Şişman, "Ekim ayında yaşanan istihdam artışı, Kasım ayında tekrarlanmadı. Ancak Aralık ayında hafif bir artış mevcut. Dalgalı bir seyir izleniyor. Ancak gerçekçi bir değerlendirme için Atılı iş gücü göstergesine bakılması gerekiyor. Ekim ayından itibaren yükseliş trendinde. Kasım ayında ivme arttı ve yüzde 24'lere ulaştı. Bu oldukça yüksek bir seviye" dedi.

Prof. Dr. Aziz Çelik ise dar tanımlı işsizlik oranının düşük olmasının, geniş tanımlı işsizliğin ciddi bir artış gösterdiği gerçeğini göz ardı etmememiz gerektiğini belirtti.