BİONTECH’TE 3. DOZ AŞI BAŞLADI

Bu haber 05 Kasım 2021 saat 9:44 'de eklendi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Başkanlığında video konferans yöntemiyle düzenlendi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Koca, “mRNA aşısı olanlara risk gruplarına göre hatırlatma dozu uygulanacak” dedi. Tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Koca, “Salgın sona ermeden ve toplumsal bağışıklık elde edilmeden tedbirlerden vazgeçilmemeli” dedi.

YAKINDAN TAKİP EDİYORUM

Geçtiğimiz günlerde sağlık çalışanlarını yakından ilgilendiren konularda bilgiler verdiğini hatırlatan Bakan Koca netice alınıncaya kadar bu konuların takipçisi olacağını belirtti. Koca, “Geçtiğimiz günlerde 81 ilimizin il sağlık müdürlüklerine gönderdiğim talimatla uygulamada karşılaştığımız fazla çalışma süreleri ve nöbet düzenlemelerinin yasal mevzuatımıza uygun ve insani koşullarda sürdürülmesini istedim. Çeşitli illerimizin il sağlık müdürlerinden ve hastane başhekimlerimizden aldığım bilgilerle durumu yakından takip ediyorum. Büyük emeklerle yetişen sağlık personelimizi hak ettiği ve elimizden gelenin en iyisiyle buluşturmak için düzenlemelerin tamamını yakından izliyor ve netice alacağımızı görüyorum” dedi.

KPSS SONUCUNA GÖRE YERLEŞTİRME YAPACAĞIZ

Uzmanlık asistanlarının çalışma koşulları ile ilgili başlattıkları çalışmanın yanında eğitimlerini de düzenleyen yeni ve geniş kapsamlı çalışmalar yaptıklarını söyleyen Koca, “Konuyu tüm yönleri ile ele alıyoruz. Tüm tarafların fikrine, tecrübesine ve görüşüne müracaat edeceğiz. Çoğulcu bir yaklaşımla ele alınacak her konuda ortak akla katkı sunacak her katkıyı son derece değerli görüyorum. Daha iyi eğitim alan ve daha iyi koşullarda çalışan uzmanlık öğrencilerinin, gelişmişlik seviyemizin önemli ölçülerinden biri olacağını düşünüyorum. Sağlık çalışanlarından oluşan bu büyük aileye yeni üyelerin katılacağı müjdesini daha önce vermiştim. Bu konuda da çok yakında güzel haberleri öğrenmiş olacaksınız. Heyecanla aramıza katılmayı bekleyen genç kardeşlerim, beklediğiniz günün yaklaştığını ifade etmek isterim. Mülakat yapmadan sadece KPSS sınavı sonuçlarına göre yerleştirme yapacağız.” dedi.

KENDİ AŞIMIZ KENDİ GÜCÜMÜZDÜR

Yerli koronavirüs aşısı Turkovac’ın seri üretimine geçilmesi için gönüllülere ihtiyaç olduğunu belirten Bakan Koca, “Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü hayata geçirmek için 18-59 yaş arası iki doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımız hatırlatma dozu için gönüllü olmak üzere en yakın şehir hastanemize müracaat edebilir, ‘enabiz.saglik.gov.tr’ adresinden ya da e-Nabız mobil uygulamasından gönüllü olabilirler. Gönüllü olun, kendi aşımızın sahibi olalım” dedi.

MRNA AŞISI OLANLARA HATIRLATMA DOZU UYGULANACAK

4 Kasım’dan itibaren mRNA aşısı olanlara risk gruplarına göre hatırlatma dozu uygulanacağını açıklayan Sağlık Bakanı Koca, “mRNA aşısı olup 2. dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları önceliklendirilerek hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Bu gruplar, 60 yaş üzerindeki vatandaşlar, 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar, başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar.” dedi.

TEDBİRLERDEN VAZGEÇİLMEMELİ

Toplantıda 60 yaş üzerindekiler ile gebelerin tam aşılı olmalarının öneminin bir kez daha vurgulandığını belirten Koca, “İleri yaştaki vatandaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı” dedi. Okullarda salgına yönelik rastgele taramaların durumunun da değerlendirildiğini belirten Koca, “Milli Eğitim Bakanlığımızla iş birliği içinde taramaların devam ettirilmesi salgının seyri açısından önemli bir gösterge olarak görülmüştür. Mevcut aşılama durumu da değerlendirilmiştir. 1 doz aşılı olanların tüm nüfusa oranı yüzde 67, 2 doz aşılı olanların oranı ise yüzde 59’dur. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için bu oranın yüzde 70’in üzerine çıkarılması gerekmektedir. Salgın sona ermeden ve toplumsal bağışıklık elde edilmeden tedbirlerden vazgeçilmemeli.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.