BİNLERCE POLEN ALERJİSİ OLAN POLATLILI’YA TARIM BAKANLIĞINDAN MÜJDE GELDİ

Bu haber 25 Eylül 2021 saat 10:50 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi, polen tahminleri ile Ar-Ge iş birliklerini kapsayan önemli bir protokole imza attı. Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Atmosferik Alerjik Polen Gözlem, Tahmin ve Uyarılar ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Akademik ve AR-GE İnovasyon İş Birliği Protokolü imza töreninde konuşan Bakan Pakdemirli, özellikle son 3 yılda meteoroloji alanında etkili uygulamaları hayata geçirdiklerini belirtti. Ankara’da polen tahmin ve uyarıları yapmaya başladıklarını belirten Pakdemirli, polen alerjisi olan vatandaşların tedbirlerini önceden alabileceklerini belirtti.

ANKARA’DA POLEN TAHMİNİ BAŞLIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı, İzmir’den sonra Ankara’da da polen tahmin ve uyarıları yapmaya başlıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara Üniversitesi ile yapılan iş birliğiyle, her 10 kişiden birinde sağlık sorunlarına yol açan polenlere karşı erken uyarı sistemini devreye aldıklarını belirtti. Pakdemirli: “Polen alerjisi olan vatandaşlarımız, saatlik yapacağımız uyarılarla tedbirini önceden alacak” dedi. Türkiye’nin meteorolojide artık şampiyonlar liginde olduğunu belirten Pakdemirli, projeyi Türkiye geneline yaymayı hedeflediklerini söyledi.

METEOROLOJİDE ŞAMPİYONLAR LİGİNDEYİZ

4,8 milyon çiftçiye SMS ile meteorolojik uyarı ilettiklerini belirten Pakdemirli: “Bugün 4,8 milyon çiftçimize SMS ile meteorolojik uyarıları iletiyoruz. Zirai don uyarı sistemimizi tüm ilçelerimizi kapsayacak şekilde geliştirdik. Avrupa’da yaygın olarak kullanılan meteo-alarm sistemini yerli ve milli imkânlarla geliştirerek, METEOUYARI sistemini devreye aldık. Yerli ve milli imkânlarla üretilen insansız hava araçlarımız ve mühimmatları özelinde meteorolojik destek verdik. Türkiye’nin otomobili TOGG’un meteorolojik verilere anlık ulaşması için gerekli altyapıyı oluşturduk. Meteorolojide artık şampiyonlar ligindeyiz. Hava tahmin tutarlılığında ilk 10 ülke arasındayız. 7/24 hizmet veren Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz yakın zamanda 15 günlük hava tahminlerini de yayınlamaya başlayacak. Meteorolojide gelişen teknolojimizin yanında, insan kaynağımızın güçlendirilmesine de büyük önem veriyoruz. Bu vesileyle Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün 100 personel daha alacağının müjdesini de vermek isterim” dedi.

ÇİFTÇİLERİMİZİN REKABET ŞARTLARINI GÜÇLENDİRECEĞİZ

Ankara Üniversitesi’yle yapılan ikinci iş birliğinin Ar-Ge konusunda olduğunu belirten Pakdemirli, Türkiye’nin, bulunduğu coğrafyanın en büyük ve en güçlü tarımsal Ar-Ge altyapısına sahip ülkesi olduğunu vurguladı. Pakdemirli, Ar-Ge çalışmaları sonucu son 3 yılda yüzlerce yeniliği hayata geçirdiklerini, Ankara Üniversitesi ile TAGEM arasında da son 5 yılda 110 adet ortak proje yürütüldüğünü ve halen 16 projenin devam ettiğini belirtti. “Bugün imzalayacağımız yeni iş birliği ile karşılıklı olarak tarımsal araştırma ve uygulama konularında öğretim elemanları ile TAGEM araştırmacıları arasında doğrudan temas ve iş birliğini teşvik edeceğiz. Dünyada ve ülkemizde de büyük bir sorun olan antibiyotik direncini yönetmek için bitki sağlığı ve hayvan sağlığında kimyasal ilaçların yerine, bakteriyofaj, yani faydalı mikroorganizmaların kullanımı için birlikte çalışacağız. Değişen dünya koşullarına karşı çiftçilerimizin, üreticilerimizin rekabet şartlarını daha da güçlendireceğiz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.