Bina yüksekliklerine sınır, köy konutlarına valilik onayı geldi

Bu haber 15 Şubat 2020 saat 8:33 'de eklendi.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen İmar Kanunu’nda değişiklik teklifine 5 yeni madde ihdas edildi. Genel Kurul’da, İmar Kanunu’nda da değişiklikler içeren Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne 5 yeni madde eklendi.
Kabul edilen maddelere göre, değeri 5 milyon liraya kadar olan mesken nitelikli taşınmazlar “değerli konut vergisi”ne tabi olmayacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından değer belirleme uygulamasına son verilecek, Emlak Vergisi Kanunu’na göre belirlenen bina vergi değeri esas alınacak.
BİNA YÜKSEKLİKLERİ SINIR
İmar planlarının ve imar uygulamalarının sürüncemede kalması, mülkiyet haklarının sınırlandırılmaması ve idari işlemlerin istikararı sağlanması maçıyla kesinleşmiş planlara ve parselasyon planlarına karşı kesinleşme tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde dava açılabilecek.
KÖYLERDEKİ KONUT PROJELERİNE VALİLİK ONAY VERECEK
Köylerde ve mezbalarda yapılacak konut ve yapıların projeleri valilik tarafından onaylanacak, ardından muhtarlığa bildirilecek. Projeye aykırı yapılar muhtarlık tarafından valiliğe iletilecek.
Kırsal yerleşik alanı ve civarı sınırları alanı, belediye sınırı il sınırı olan yerlerde ilçe belediye meclisini teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisi kararıyla diğer yerlerde ise il genel meclisi kararıyla belirlenecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.