BİNA YIKIM YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

Bu haber 24 Aralık 2022 saat 10:15 'de eklendi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan “Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre bina yıkımı sırasında meydana gelen tozun bastırılması için hangi sistemlerin kullanılabileceğine dair geçiş süreci esasları belirlendi. Akredite kuruluşlardan alınmış uygun test raporu bulunan toz bastırma sistemleri 2023 yılının sonuna kadar bina yıkım işlemlerinde kullanılabilecek. Böylelikle belgeli toz bastırma sistemleri yaygınlaşıncaya kadar ekipman fiyatı ve tedariğinde yaşanabilecek muhtemel sorunların önüne geçilmiş olacak ve yıkım işlemlerinde meydana gelen toza karşı alınması gereken çevresel tedbirler aksatılmadan yürütülebilecek.

Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklik 21 Aralık 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişiklik ile bina yıkımı sırasında meydana gelen tozun bastırılması için hangi sistemlerin kullanılabileceğine dair esaslar belirlendi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 1 Temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe giren Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelikte yıkım işlerinde TSE belgeli toz bastırma sistemlerinin kullanılmasının zorunlu tutulduğu ve sektörün talepleri doğrultusunda geçiş süreci uygulama esasları belirlendiği ifade edildi. Açıklamada, sektörden gelen talepler ile yerli olarak üretilip belgelendirilen toz bastırma sistemlerinin henüz 81 ile hizmet verecek kadar yaygınlaşmamış olması, TSE’de ekipmanın testi ve belgelendirme süreçlerinin belirli bir zaman alması nedeniyle piyasa arzında yaşanan sorunlara alternatif bir düzenleme ihtiyacı doğduğu belirtildi.

BİNA YIKIMI SIRASINDA MEYDANA GELEN TOZUN BASTIRILMASI İÇİN HANGİ SİSTEMLERİN KULLANILABİLECEĞİNE DAİR ESASLAR BELİRLENDİ

Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmeliğe bir geçiş maddesi eklendiği belirtilen Bakanlık açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

“Avrupa standartlarına veya uluslararası geçerliliği kabul edilen diğer standartlara uygun olan ya da TS 13883 Standardına göre  akredite bir kuruluştan alınmış uygun test raporu bulunan toz bastırma sistemlerinin, önümüzdeki 2023 yılının sonuna kadar bina yıkım işlemlerinde kullanılabilmesine imkân tanınmıştır. Böylelikle belgeli toz bastırma sistemleri yaygınlaşıncaya kadar ekipman fiyatlarında ve tedariğinde yaşanabilecek muhtemel sorunların önüne geçilmiş olacak ve yıkım işlemlerinde meydana gelen toza karşı alınması gereken çevresel tedbirler aksatılmadan yürütülebilecektir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.