BİLAL ÜSTÜN UYARILARDA BULUNDU

Bu haber 08 Ağustos 2022 saat 10:08 'de eklendi.

Polatlı Celepler Kasaplar ve Yetiştiriciler Derneği Başkanı Bilal Üstün, yaptığı açıklama ile Et ve Süt Kurumu’nun açıklamış olduğu yüzde 25 ucuz et satışı hakkında bilgi verdi. Yetiştiricilerin durumu yanlış anladığını ifade eden Üstün, fırsatçılara inanarak hayvanlarını ucuza vermemeleri konusunda uyarılarda bulundu.

HAYVANLARINIZI UCUZA SATMAYIN

Polatlı Celepler Kasaplar ve Yetiştiriciler Derneği Başkanı Bilal Üstün, et satışıyla ilgili açıklamalarında şunları söyledi; “Tarım Bakanımız ile Et ve Süt Kurumunun açıklamış olduğu yüzde 25’lik ucuz et satışını halkımız ve yetiştiricilerimiz yanlış algılamış ve bu anlamda bu işin kime yaradığını anlatmak istiyorum. Bu tamamen ortadaki fırsatçıların işine yarıyor. Çünkü Et ve Süt Kurumu’nun açıklaması şu yönde; normal piyasada şu anda 85-86 TL’den kuzu kesimi varken Et ve Süt Kurumu bunu 90 TL’ye kesip yüzde 25 kendi reyonlarında ucuz bir şekilde halka satış yapıyor. Yani burada Et ve Süt Kurumu yine aynı şartlarda ve piyasanın 3-5 TL üzerinde hayvan alışını gerçekleştiriyor ve halka satışında yüzde 25 indirimle satıyor. Halkın, yetiştiricinin elinde malı yüzde 25 ucuz almıyor. Bunun altını çizerek belirtiyorum ki insanlarımız yanlış algılamasın ve ortadaki fırsatçılara da fırsat verip hayvanlarını ucuza satmasın.”

İHRACAT HAZIRLIĞI YAPILDI

“Et ve Süt Kurumunun yaklaşık 15 gündür çalışması var. Bizlerde dilekçemizi verdik. Hayvan fazlalığı olduğu durumda ihracat hazırlığı yapıldı. İhracatta hazır ama herhangi bir ihraç. Et olmadı. Şu anlamda hazırlık var. Eğer Et ve Süt Kurumuna fazla başvuru ve fazla karkas etin olması durumunda ihracat yapmak isteyenler kendi küpesiyle olan hayvanları direkt satış yapabilir veya Et ve Süt Kurumundan alım yaparak da satış yapabilir. Ama bu demek değildir ki ihracata gidecek hayvanların, karkas etin halkımıza yüzde 25 ucuz satıldığı gibi ihracata da ucuz verilmeyecek. İhracatçılar normal fiyattan alıp yapacaklardır. Bu konuda halkımızın ve yetiştiricilerimizin uyanık olması ve piyasadaki fırsatçılara fırsat vermeden ellerindeki hayvanları hemen daha da ucuzlayacak diyerek ellerindeki malı hemen ucuza vermesinler. İhracat açıldığı durumda da piyasanın daha da yükseleceğini ama Et ve Süt Kurumu tezgah fiyatlarına yansımadan halka yine yüzde 25’lik indirimle satılacağını belirtmek istiyorum. Herkesin malına sahip çıkması gerekiyor. Tarım Bakanımızın açıklaması sadece halka ucuz et yedirmek amacıyla yapılan bir açıklamadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.