BİÇİM FİYATLARI BELLİ OLDU

Bu haber 26 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Ziraat Odası tarafından 2021 hasat dönemi için kıraç alanda bir dönüm için 25 sulu alanda ise 30 lira olması yönünde tavsiye niteliğinde karar alındı. Biçerdöver kira ücretlerinin belirlenmesinde esas karşılıklı anlaşma olacak. Ekin sahibi veya ekin sahiplerini temsilen muhtarlık, Belediye başkanlıkları, Ziraat Odası Başkanlıkları veya Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlıklarınca, hizmet vericiler olan biçerdöver sahibi veya sahipleri ile hukuki geçerliliği olan sözleşme yapacaklar, biçerdöver hasat ücretleri parsel bazında belirlenebileceği gibi mezra veya köy bazında da belirlenebilecek. Biçerdöver biçim ücretleri yapılacak sözleşmede belirtilecek.

BELGESİ OLMAYAN BİÇERDÖVER KULLANAMAYACAK

Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun bir şekilde bakım ve ayarlarını yaptırarak, hasada hazır hale getirmesi gerekiyor. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere ve G sınıfı ehliyeti olmayanlara kullandırmayacak. Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmayacak. Biçerdöver operatörleri 2021 yılı için hasat sırasında yüzde 2 dane kayıp oranını geçmeyecektir. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerinde en az bir adet 6 kiloluk yangın söndürme cihazı bulundurmak zorundadırlar. Kurallara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar ile görevlilere karşı gelenler hakkında yasal işlem uygulanacak.

BİÇİM KONTROLLERİ YAPILACAK

2021 yılı biçerdöverle ürün hasadında tarla kontrolleri İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından hasat tekniği konusunda eğitimli ve yetki belgesi verilmiş teknik elemanlarca yapılacaktır. Kontroller sırasında “Yetkili Kontrolör Belgesi” verilmiş kontrolörlerce idari yaptırım karar tutanağı formu doldurulacak ve mülki idare amirinin onayına sunulacak. İdari para cezası uygulaması, idari yaptırım karar tutanağı formunun doldurulup mülki idare amirinin onayı alındıktan sonra ilgilinin kendisine veya adresine tebliğ edilmek suretiyle yapılacak.

KURALLARA UYMAYANLAR CEZALANDIRILACAK

Eğitimsiz ve donanımsız biçerdöver hizmetleri verilmesinin önüne geçilerek kamu düzeni ve güvenliğinin korunması amacıyla işlem yapılacak. Muhalefet edenler veya müşkülat gösterenler hakkında da yetkili Kontrolörün talebi halinde ilgili makamlarca kolluk kuvvetlerinin müdahalesi sağlanacak. Kurallara aykırı davranan biçerdöver sahibi ve biçerdöver kullanıcısı operatörün her birine ayrı ayrı olmak üzere uymadıkları kurala göre para cezası uygulanacak. Biçerdöver operatörü aynı zamanda biçerdöverin sahibi ise ihlal edilen fiil için tek idari para cezası uygulanacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.