BİÇERDÖVER KONTROLLERİ BAŞLIYOR

Bu haber 22 Haziran 2022 saat 8:01 'de eklendi.

Hububatın yanlış biçim sebebiyle heba olabileceği Polatlı’da, Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü ve müdürlük ekipleri, hasatın başlaması nedeniyle ekilen buğday ve arpaların biçimlerini eş zamanlı olarak sahada denetleyecek. Dane kaybının önüne geçmek amacıyla, daha önceki yıllarda bölgede biçerdöver kullanacak tüm operatörleri sertifika kursu açarak bir nevi doğru hasat ehliyeti veren Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2022 hasat sezonunda dane kaybının önüne geçmek için yoğun bir mesai harcayacak. de Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından görevlendirilen teknik personeller tarafından yapılacak olan tarla kontrolleri öncesinde, biçerdöver sahipleri ve üreticilerin uyması gereken kuralları anlatacak. Kurallara uymayanlara ağır cezalar verilecek.

BELGESİ OLMAYAN BİÇERDÖVER KULLANMAYACAK

Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun bir şekilde bakım ve ayarlarını yaptırarak, hasada hazır hale getireceklerdir. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmayacaklardır. Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmayacaklardır.

ÜRÜN SAHİBİ HASATTA TARLADA OLACAK

Hasat esnasında ürün sahibi, tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirecektir. Her ürüne göre, hasat zamanı hassasiyetle belirlenecek, hasat olgunluğuna erişmemiş ürünlerin hasadından kesinlikle kaçınılacaktır.

TARLA DEĞİŞİMİNDE AYARLAR KONTROL EDİLECEK

Hasatta, üründeki rutubet durumu dikkate alınacak, çiğ kalkmadan hasada başlanılmayacak ve çiğ düşmeden önce hasada son verilecektir. Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı, yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınacaktır. Biçerdöverlerin hassas ayarları, ürünün cinsi ve durumuna göre, tekniğine uygun olarak yapılacak, her tarla değişiminde ayarlar yeniden kontrol edilecektir.

BİÇİM ANIZ YAKILMASINA MEYDAN VERİLMEYECEK ŞEKLİDE YAPILACAK 

Biçerdöverlerin çalışma hızı, biçerdöverin özelliklerine, arazinin yapısına, ürünün cinsine ve durumuna göre tespit edilecektir. Kayıpların azaltılması amacıyla, engebeli arazilerde ve yatık ürünlerde, biçerdöverlere sap ayırıcı ve başak kaldırıcılar monte edilecektir. Operatör belgeli sürücüler, tarla ve ürün durumu ile arazi yapısını dikkate alarak, anızın yakılmasına meydan vermeyecek en uygun yükseklikten biçim yapacaklardır. Biçerdöverle hasatta, kayıpları kontrol etmek ve azaltmak amacı ile görevlendirilen Bakanlık elemanlarına, ürün sahipleri, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri gerekli kolaylıkları göstereceklerdir.

YASAL İŞLEM YAPILACAK

Öte yandan paylaşılan kurallara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar ile görevlilere karşı gelenler hakkında yasal işlem yapılacağı da kaydedildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.