Ülke genelindeki damızlık gebe düve fiyatları 123 bin liraya kadar çıkarken, besilik erkek dana fiyatı da 88 bin lirayı aştı.

Altın Fiyatları Tarihi Zirveye Koşuyor: Uzmanlardan Kritik Uyarılar Altın Fiyatları Tarihi Zirveye Koşuyor: Uzmanlardan Kritik Uyarılar

Hayvancılık sektöründe yaşanan bu yüksek fiyat artışları, et üretim maliyetlerini doğrudan etkiliyor. Türkiye'nin hayvancılıkta yoğun bir ithalat stratejisi izlediği dönemde, yerli üretimdeki sıkıntılar da canlı hayvan ve et fiyatlarına yansıyor.

Özellikle besilik erkek dana fiyatlarının hızla artması, sektördeki temel girdi maliyetlerini artırarak besicileri zor durumda bırakıyor. Bu durum, sektördeki gelecek projeksiyonları ve ithalat politikalarının yeniden değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor.

Besicilikte Canlı Hayvan Fiyatları Rekor Seviyede! 1

BESİLİK ERKEK DANA FİYATILARI ARTIŞTA

Canlı hayvan fiyatları her hafta yayınlanırken, Temmuz ayı canlı hayvan fiyatları listesinde besilik erkek dana fiyatlarının artmaya devam ettiği görüldü.

DÜVE VE BUZAĞI FİYATI NE KADAR?

Damızlık düve, damızlık gebe düve ve buzağı fiyatlarında bu hafta bir artış yaşanmazken, besilik erkek dana fiyatı 1250 lira artarak 88 bin 125 liraya çıktı.

600 BİN BESİLİK DAHA İTHALATINA RAĞMEN FİYATLAR ARTIYOR!

Besilik erkek dana fiyatının artması, et üretimi için besicilik yapan üreticinin girdi maliyetlerinin artması anlamına geliyor. Piyasada yeteri kadar besilik erkek dana bulunamadığı için 2024 yılı genelinde yurt dışından 600 bin baş besilik dana ithalatı yapılacak. Besilik dana ithalatına rağmen yurt içinde besilik erkek dana fiyatının yükselmesi, bu konuda yaşanan arz açığını ortaya koyuyor.

Besicilikte Canlı Hayvan Fiyatları Rekor Seviyede! 2

1 TEMMUZ İTİBARİYLE CANLI HAYVAN FİYATLARI ŞÖYLE

Damızlık Düve Fiyatı: 95000 TL/baş

Damızlık Gebe Düve Fiyatı: 123000 TL/baş

Buzağı (3-6 aylık) Fiyatı: 49750 TL/baş

Besilik Erkek Dana (200-250 kg) Fiyatı: 88125 TL/baş

Kaynak: Haber Merkezi