BESİCİLER ET VE SÜT KURUMUNU MAHKEMEYE VERECEK

Bu haber 08 Temmuz 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Et ve Süt Kurumu, artan yem fiyatlarına rağmen yerli üreticinin hayvanını 39 liradan kesmeye devam ederken, sosyal proje kapsamından Bosna Hersek’ten kilosu 52,5 liradan bin 500 ton et ithal edecek. Polatlı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Yavuz Eker, et ithalatını değerlendirdi. Eker, dışarıdan alınan etin kilosunun 52,5 liradan alınıp, yerli üreticiden neden 39 liraya alındığına anlam veremediklerini ifade etti.

KENDİ ÜRETİCİNİ NEDEN BU KADAR EZİYORSUN

Et ve Süt Kurumu’nun destek değil köstek olduğunu vurgulayan Yavuz Eker; “Et ve Süt Kurumu besiciyi desteklemek için var. Besiciden eti alıp bir Pazar kurması lazım. Bizde karkas et kesim fiyatları 43 liradan 39 liraya kadar düştü. Dışarıdan 52,5 liraya alınıyor. Yerli üreticimiz zarar ediyor. Et ve Süt Kurumu desteklemiyor aksine köstek oluyor. Neden dışarıdan gelen et 52,5 liradan alınıyor, yerli üreticiden 39 liraya alınıyor bunu anlayamıyoruz. Üretici zarar ediyor. Dışarıdan 52,5 liraya et alıyorsun, kendi üreticini neden bu kadar eziyorsun.” dedi.

BESİCİLER İMZA TOPLADI

Polatlı’daki besicilerin imza topladığını ve dava açacaklarını aktaran Eker, yandaş firmalar ve komisyoncular bitmedikçe üreticinin ayakta durma şansı olmadığını ifade etti. Eker; “Et ve Süt Kurumuyla görüşmelerimiz olacak. Bu durumları ileteceğiz. Polatlı’daki besicilerimiz şu an imza topluyor ve dava açacaklar. Diğer illerdeki birlik başkanlarıyla birlikte bu durumu dile getireceğiz. Türkiye’de bu işi götüren, komisyon alan yandaş firmalar bitmedikçe bizim üreticinin ayakta durma şansı yok. Öncelikle yandaş firmalar bitirilecek, Et ve Süt Kurumu pazarını bulacak. Pazar bulmuyor, üreticinin malını da almıyor. Yandaş firma atını oynatsın, olmadı birde dışarıdan et gelsin. Üretici hayvan başı kilogramda 1 liraya razı. Ben otuz hayvana bakayım, hayvan başı bin 500 lira kalsın yeter diyor üretici. Günlük 30 lira yiyor bir hayvan.” dedi.

KONUYLA İLGİLİ GİTMEDİĞİMİZ YER KALMADI

Besicilerin sorunlarının gelip yerinde gözlemlenmesi gerektiğini söyleyen Başkan Eker, gerekli girişimler için gitmedikleri yer kalmadığını belirtti. Eker; “Üreticinin maliyetini biliyorsun neden dışarıdan et alıyorsun. Gidip soruyoruz herkes birine atıyor, gitmediğimiz yer kalmadı. Bir arayıp sorsunlar ne kadar kesilecek hayvan var diye. Birlikler, tarım müdürlükleri var. Kesilecek hayvan sayısını öğren ona göre ihtiyacını gider. Bir tane öyle ilgilenen kimse yok.” dedi.

ET KESİM FİYATI EN AZ 50 LİRA OLMALI

“Yurtiçinde karkas et kesim fiyatı en az 50 liranın üzerinde olması gerekiyor. Çünkü yem fiyatları bir yıl içerisinde yüzde yüz elli arttı. Geçen sene kesim fiyatı 43 lirayken şimdi 40 liraya düştü. Besici beni arıyor fiyat ne, nerede kestirebiliriz diye. Karkas etçiyi aramaya korkuyorlar, tek yerden aransın diye beni arıyorlar. Bu iş zor şartlarda dönüyor. Fiyatlar tezgaha yansımıyor. Yansımayınca da akla komisyoncular ve yandaş firmalar geliyor. Hayvan ahırdan çıkıyor, komisyoncu ve yandaşlar oturduğu yerden bizden daha çok kazanıyor. Et nereye satılıyorsa, nereye gidiyorsa bu işlemi Et ve Süt Kurumu yapsın. Üretici bırakırsa devletimiz daha çok zarar eder. Et tamamen dışarıdan alınmak zorunda kalınır. O maliyetlerin içinden çıkılmaz, bu zarar ülkede herkesi etkileri.”

ET VE SÜT KURUMU MÜDAHALE ETMELİ

Birçok besicinin ya küçülmeye gittiğini yada ahırları boşalttığını belirten Yavuz Eker, Et ve Süt Kurumu’nun bu duruma acil müdahale etmesi gerektiğini vurguladı. Eker; “Ahırda 50 dana var diyelim. Zararına satış yaptı, bir daha koyamazsa daha sonra koyma şansı yok. O ahırda üretim biter. Çünkü para kazanmıyor. Sayılar git gide düşüyor. Üreticinin 50 hayvano varsa 30’a, 100 hayvanı varsa 60’a düştü. Küçülmeye gittiler. Komple bırakanlarda çok. Ziraat Bankası kredi borçlarını istesin ahırlarda bir tane hayvan kalmaz. Et ve Süt Kurumu acilen müdahale edip üreticinin malını alması lazım. Fiyat açıklamakla olmaz. Fırsatçılar Et ve Süt Kurumu mal mı alıyor diyor. Kurum alsa o adamlar bizimle öyle konuşamaz, piyasaya uymak zorunda kalır. Et ve Süt Kurumu’nun karşısında kim durabilir.” dedi.

POLATLI’YA ET VE SÜT KURUMU MAĞAZASI AÇILMALI

Polatlı’ya Et ve Süt Kurumu mağazası açılması gerektiğini ifade eden Eker; “Et ve Süt Kurumu mağazası Polatlı’ya açılması gerekiyor. Vatandaşımız güvenceli yere gider. Hayvancılık Genel Müdürüne söyledim yanımda Et ve Süt Kurumu Genel Müdürünü aradı. İhtiyaç olduğunu, eksiklik olduğunu iletti. Yap maliyet hesabını ona göre versen eti herkes gelir. Ben hayvanımı mağazaya satamam, önce Et ve Süt Kurumuna satarım, kurumun veterinerleri inceleyip güvenceli mührünü vurarak mağazaya getirir. İnsanlarımız güvenceli yer ararken Et ve Süt Kurumu mağaza açmıyor.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.