Bernard Arnault kimdir? Bernard Arnault nereli? Bernard Arnault markaları hangileri? Bernard Arnault yahudi mi? Bernard Arnault hakkında merak edilenleri araştırdık...

Bernard Arnault kimdir?

Bernard Jean Étienne Arnault, 5 Mart 1949'da Fransa'nın Roubaix kentinde doğdu.[1] Yapımcı olan babası Jean Léon Arnault, Ecole Centrale Paris mezunuydu.[2] Annesi Marie-Josèphe Savinel'di.[2]

Arnault, Roubaix'deki Lycée Maxence Van Der Meersch'te ve Lille'deki Lycée Faidherbe'de eğitim gördü.[3] 1971 yılında Fransa'nın ilk mühendislik okulu olan École Polytechnique'ten mezun oldu ve ailesinin şirketinde çalışmaya başladı. Bernard Jean Étienne Arnault, 5 Mart 1949'da Kuzey bölgesindeki Roubaix'de doğdu.

Ecole Centrale mezunu ve Alsaslı bir asker olan adacıkların yöneticisi Jean Léon Arnault ile inşaat şirketi kurucusu Ferret-Savinel'in kızı Auvergne'li Marie-Josèphe Savinel'in oğludur. 1926. Jean Arnault bu şirkette mühendis iken müstakbel eşler tanışır; 12 Nisan 1947' Evendis'ten. 1950'lerde Marie-Josèphe'in babası Étienne Savinel, şirketinin yönetimini damadına emanet etti. Çiftin ayrıca 1950 doğumlu Marc Watine ile evli olan Dominique adında bir kızları var; Müzayedeci olarak kariyerinin ardından Fred Joaillier'i yönetti.

Varlıklı bir aileden gelen Bernard Arnault burjuva eğitiminden yararlandı: piyano, binicilik ve tenis öğrenmek.

Kariyerine 1971 yılında babasına ait bir şirket olan Ferret-Savinel'de başladı ve 1978'den 1984'e kadar başkanlığını yaptı.

1984 yılında Lazard Frères'in genç arkadaşı Antoine Bernheim'ın yardımıyla Arnault, lüks ürünler şirketi Financière Agache'yi satın aldı. Financière Agache'nin CEO'su oldu ve ardından genel olarak bir tekstil şirketi olan Boussac Saint-Frères'in kontrolünü ele geçirdi. Arnault, Christian Dior markasına ve Le Bon Marché mağazasına sahip olarak şirketin varlıklarının neredeyse tamamını satıyor.

Temmuz 1988'de Arnault, LVMH hisselerinin %24'üne sahip olan Guinness ile bir holding şirketi için 1,5 milyar dolarlık bir anlaşma yaptı. Louis Vuitton grubunun "engelleyici bir azınlık" oluşturmak için LVMH hisselerini satın alacağı yönündeki söylentilere yanıt veren Arnault, LVMH'nin %13,5'luk ek hissesini satın almak için 600 milyon dolar harcadı ve bu da onu şirketin en büyük hissesi haline getirdi: LVMH. Ocak 1989'da, LVMH'nin hisselerinin %43,5'inin ve oy haklarının %35'inin kontrolünü ele geçirmek için ilave 500 milyon dolar harcandı, böylece LVMH grubunun dağıtılması gereken "engelleyici azınlık" elde edildi. 13 Ocak 1989'da oybirliğiyle Yürütme Konseyi Başkanı seçildi.[6]

O tarihten bu yana Arnault, İsviçreli lüks devi Richemont ve Fransız şirketi Kering ile iddialı bir kalkınma planı hazırlayarak onu dünyanın en büyük lüks holdinglerinden birine dönüştürdü. Bir yılda satış ve kârı 5 kat, LVMH'nin piyasa değeri ise 15 kat arttı.Grubun markalarını merkezileştirme kararlarını teşvik etti. Bu güvenlik sayesinde markalar artık kendi geçmişi olan bağımsız şirketler olarak görülüyor.

Céline, Temmuz 1988'de Arnault tarafından satın alındı. LVMH, 1993'te Berluti ve Kenzo'yu satın aldı. Aynı yıl Arnault, Fransız ekonomi gazetesi La Tribune'u satın aldı. Şirket, 150 milyon euroluk yatırımına rağmen hiçbir zaman beklenen başarıyı yakalayamayacak. Kasım 2007'de, bir başka Fransız ekonomi gazetesi Les Échos'un 240 milyon euro karşılığında satın alınması La Tribune'ü sattı.

LVMH, 1994 yılında parfüm şirketi Guerlain'i satın aldı. 1996 yılında Arnault, Loewe'yi, ardından 1997'de Marc Jacobs ve Sephora'yı satın aldı. Bu markalar gruba entegre edildi: 1999'da Thomas Pink, 2000'de Emilio Pucci'nin yanı sıra Fendi, DKNY ve 2001 yılında La Samaritan.

1990'larda Arnault, LVMH'nin New York'taki bir merkezde yayınlanan Amerikan resimlerinde yer alan olayları tercih etti. Bu projeyi yürütmek için Christian de Portzamparc'ı seçti.[7]

Yatırımlar

1998'den 2001'e kadar Arnault, Boo.com aracılığıyla Europatweb holdingi, Libertysurf ve Zebank gibi çeşitli web izleyicilerine yatırım yaptı. Arnault grubu 1999 yılında Netflix'e yatırım yaptı.

2007 yılında Blue Capital, Kaliforniyalı emlak şirketi Colony Capital d'Arnault ile ortaklaşa en büyük Fransız süpermarketlerinin ve dünyanın ikinci büyük gıda perakendecisi Carrefour'un %10,69'unu satın aldı.

Yatı 2008 yılında tamamlayarak Princess Yachts'ı 253 milyon euroya satın aldı. Daha sonra Royal van Lent'in kontrolü de hemen hemen aynı oranda ele geçirildi.

1998 yılında işadamı Albert Frère ile birlikte Château Cheval Blanc'ı bizzat satın aldı. LVMH, Arnault'un hisselerini, grubun diğer şarap imalathanesi Château d'Yquem'e tercih etmek için 2009 yılında satın aldı.

Şirketleri

Arnault %51 LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton) ve Christian Dior SA. Arnault'un üyeleri ve CEO'ları görevi devralıyor.

Kızı Delphine Arnault, LVMH'nin başkan yardımcısıdır.

Nazlı Pınar Kaya Kimdir? Nazlı Pınar Kaya Nereli ve Kaç Yaşında? Nazlı Pınar Kaya Kimdir? Nazlı Pınar Kaya Nereli ve Kaç Yaşında?

Arnault, sanat müzayede evi Phillips de Pury & Company'nin sahibidir.