BEREKETLİ HASATLAR

Bu haber 28 Haziran 2021 saat 9:20 'de eklendi.

Biçerdöverlerin tarlalara girmesiyle 2021 yılı hasat sezonu başladı. Yağışların az olması nedeniyle Türkiye’nin en kaliteli hububatının yetiştirildiği Polatlı’da tarımsal kuraklık yaşanıyor. 2 milyon 200 bin alanda ekili olan buğday ve arpada yüzde 40’ın üzerinde hektolitre kaybı bekleniyor. Zamanında gereken yağışın beklenen düzeyde olmamasından dolayı tarladaki ürünlerin boyu yeterli seviyeye gelmedi ve verim düşük seviyede kaldı. Ürün boyunun kısa olması bazı bölgelerde biçim yapılamamasına neden olacak. Bu durum saman yokluğuna da neden olması bekleniyor.

VERİM KAYBI YÜKSEK

Türkiye’de hem hububat üretimiyle ilgili önemli sorunlar var. Polatlı’da 2 milyon 200 bin ekili alan bulunuyor. Kuraklık nedeniyle üretimde büyük düşüş bekleniyor. Hububatta yüzde 40’ın üzerinde kayıp olması tahmin ediliyor. Zamanında gereken yağışın beklenen düzeyde olmamasından dolayı tarladaki ürünlerin boyu yeterli seviyeye gelmedi ve verim oldukça düşük seviyede kaldı. Özellikle arpa ve buğdayda yaşanacak büyük kayıp Polatlı çiftçisini endişelendiriyor. Bu yıl arpa üretimindeki kayıplar nedeniyle fiyatların yükselmesi bekleniyor. Bu durum hayvancılık ve yem sektörünü olumsuz etkileyecek.

BAZI BÖLGELER BİÇİM YAPILAMAYACAK DURUMDA

Harman sezonunun gelmesine karşın özellikle nisan ve mayıs aylarında yağış miktarı yetersiz olmamasından kaynaklı tarlalarda ürünlerin boyları kısa kaldı. Bazı kıraç tarlalarda ürünlerin boyları biçim yapılamayacak boyda. Ürünlerin tam boy vereceği nisan ve mayıs aylarında yağışın az olması nedeniyle bu yıl saman sorunu yaşanması bekleniyor. Yetkililer bu oranın yüzde 25 ila 30 arasında olacağını belirtiyor.

SAMAN PİYASASI DA ETKİLENECEK

Türkiye’nin tahıl ambarı olan Polatlı’da ciddi miktarda buğday ve arpa ekimi yapılıyor. Ekilen hububatın yeterli yağış olmaması sebebiyle boyları kısa kaldı. Bu durum ürün miktarı kadar samanı da etkileyecek. Samanda yarı yarıya kayıp yaşanması bekleniyor. Yaşanacak saman yokluğundan dolayı hayvancılık sektörü de kuraklıktan etkilenmesi bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.