Berberler Odası Başkanı Kara’dan koronavirüs mektubu

Bu haber 30 Nisan 2020 saat 9:05 'de eklendi.

Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, kapalı berber esnafının faaliyete geçmesini istediklerini ve işyerlerinde koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınacak önerileri içeren bir mektup gönderdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya gönderdiği mektupta Oda Başkanı Kara, kapalı berber işyerlerinin açılarak faaliyete geçmesini istediklerini ve alınacak önlemler çerçevesinde kontrollü bir şekilde çalışılabileceğini belirterek, bu kapsamda; kullan at hijyen havlular, eldiven, maske ve yüz siperi kullanımı, bekleme koltuklarının kaldırılması ve bir koltuk boş bırakılarak tıraş yapılması gibi önerilerini sıraladı.

Oda Başkanı Kara, Bakan Koca’ya gönderdiği mektupta şu ifadelere ve önerilere yer verdi: “Ülkemizi ve dünyayı kısa sürede tehdit altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor bir sürecin içerisinde bulunuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanım, sizlerin özverili ve tarafınızdan alınmış olan tedbirli çalışmalarınız sonucu bu süreci diğer ülkelere oranla daha dikkatli ve sağlıklı bir şekilde atlatma adına, tüm sağlık çalışanlarımızla büyük çaba gösteriyorsunuz. Öncelikle bizlerin sağlığı için vermiş olduğunuz emeklerden ötürü sizlere teşekkür ediyoruz.

Koronavirüs salgını tedbirleri çerçevesinde 21 Mart 2020 tarihi itibariyle berber işletmelerimize, İçişleri Bakanlığımızın öngöreceği tarihe kadar geçici kapatılma zorunluluğu getirildi. 40 güne yakın kapalı olan işyerlerimizin sizler de takdir edersiniz ki günlük kazanç sağlayan esnaf kesimi olduğumuz için dükkan sahiplerimiz ve yanlarında çalışan kalfa ve çıraklarımız maalesef maddi yönden zor günler geçirmektedir. Elbette, halk  sağlığını düşünerek almış olduğunuz tedbirlere bizim  riayet etmekten başka bir alternatifimizin olması konu edilemez. Fakat diğer bir taraftan meslek odası teşekkülü olarak esnafımızın da bizlerden talebi gün geçtikçe artmakta ve bizler de bu duruma kayıtsız kalamamaktayız. Tarafımıza yapılan talepler ise; maddi yönden artık maalesef çeşitli ödeme kalemlerinde yetersiz kalmalarının yanı sıra ailelerinin isteklerini ve geçimlerini sağlayacak maddi gelirlerinin olmaması durumudur. Berber esnafımız mesleği gereği insanlarla birebir temas içerisinde olduğu için normal zamanda da hijyen kurallarına uyarak ve özen göstererek çalışmaktadır. Şu an içinde bulunduğumuz durumu ve  hijyen ve tedbirler konusunda uyulması gereken tüm kuralları göz önünde bulundurarak berber işletmelerimizin faaliyetlerine geçmelerini tarafınızdan talep etmekteyiz.

MÜŞTERİ İSTERSE KENDİ HAVLUSUNU GETİREBİLECEK

İşyerlerimiz açılır açılmaz bu doğrultuda; müşterilere kişiye özel kullanımlı ürünler uygulanacak, her iş yerinde artık sağlığa uygun kullan at hijyen havlular, eldiven, maske ve yüz siperleri kullanılacak. Bekleme koltukları kaldırılacak, bir koltuk boş bırakılarak tıraş yapılacak. Randevu alma işlemi uygulanacak. Berberin kullandığı iş kıyafeti her gün dezenfekte edilmiş olacak. (Sağlık çalışanlarının giydiği gibi tulumlar olabilir) Kullanılan ekipmanlar her kullanımdan sonra steril edilecek. Müşterilere maske takma zorunluluğu olacak. Kullan at penuar, ateş ölçer ve müşteri isteğine göre kendi havlularını kullanma olanağı sağlanacak.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÜCRETSİZ SAÇ TIRAŞI 

Ülkece temennimiz; yaşanılan bu mücbir günlerin bitmesi ve sosyal yaşantımıza bir an önce dönebilmektir. Meslek Odası olarak sağlık çalışanlarımıza bizler için göstermiş oldukları özverili çalışmalarından dolayı; ailelerinden ayrı kalarak gecelerini gündüzlerine katıp kendi sağlıklarını bile riske ederek vermiş oldukları emeği karşılamamız mümkün olmasa da naçizane kendilerine teşekkür olarak berber dükkanlarımız normal faaliyetlerine geçince saç tıraşlarını ücretsiz yapmak istemekteyiz. Gereğini bilgi ve müsaadelerinize arz ederiz. Saygılarımızla.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.