BELLEK ANKARA İLE BAŞKENTİN KENT KİMLİĞİ OLUŞTURULUYOR 

Bu haber 20 Ekim 2022 saat 9:31 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi kent kimliğinin oluşturulması amacıyla “Bellek Ankara” projesini hayata geçirdi. Projenin, Başkentin toplumsal ve mekânsal değerlerinin belirlenmesi, belgelenmesi, paylaşılması ve kentliler tarafından tanınır olması amacıyla geliştirildiğini belirten ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Asfalt atıp bir de yanına hayırlı olsun afişi asmaktan çok ötede bir vizyonla; kültürel bir bakış açısıyla da Ankara’ya bakmayı amaçladık” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kent kimliğinin oluşturulması amacıyla hayata geçirdiği projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı ile Başkent Üniversitesi arasında imzalanan protokolün yanı sıra birçok üniversiteden akademisyenlerin de katkılarıyla Cumhuriyet’in Başkenti Ankara’nın toplumsal ve yapısal/mekânsal değerlerinin belirlenmesi, belgelenmesi, paylaşılması ve bu yolla kentliler tarafından tanınır ve bilinir olmalarının sağlanması amacıyla “Bellek Ankara” projesi hazırlandı.

YAVAŞ: BİZLERE DÜŞEN GÖREV KENTİN DEĞERLERİNİ TOPLUMUN HER BİR BİREYİNE AKTARMAKTIR

Ankara kent tarihinin ve değerlerinin daha bilinir olması amacıyla geliştirilen proje; ABB Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen bir programla tanıtıldı. “Göreve geldiğimiz günden itibaren kentimize sadece asfalt atıp bir de yanına hayırlı olsun afişi asmaktan çok ötede bir vizyonla; kültürel bir bakış açısıyla da Ankara’ya bakmayı amaçladık” sözleriyle konuşmasına başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Bu kapsamda Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Başkent Üniversitesi ile bir araya geldik ve Cumhuriyetimizin Başkenti Ankara’nın toplumsal ve mekânsal değerlerinin belirlenmesi, tescillenmesi, paylaşılması ve bu sayede de Ankaralılar tarafından tanınır, bilinir olmalarının sağlanması amacıyla Bellek Ankara projesini hazırladık” dedi. Yavaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Bilindiği üzere kültürel süreklilik ve çeşitlilik değerleri kapsamında modern çağımız bizlere birçok kolaylığı sağladığı gibi bir sürü de olumsuzluğu beraberinde getirmektedir. İşte bizlere bu süreçte düşen görev kentin kültürel değerlerini toplumun her bir bireyine aktarmaktır. İşte Bellek Ankara projesi kapsamında ilk olarak Ulus Tarihi Kent Merkezi Kentsel Sit Alanı çevresinde gerçekleştirilen 3 ayrı eş zamanlı çalışmayla elde edilen bilgi ve bulgular, birbirleriyle ilişkilendirilerek tanıtım toplantısının ardından bellek.ankara.bel.tr internet adresi üzerinden paylaşıma açılacaktır.”

“ANKARALININ KATKILARIYLA ZENGİNLEŞECEK”

“Halkbilimsel bakış açısıyla Ankara’nın kent kimliğinin oluşmasında önemli bir yeri olduğunu düşündüğümüz yapısal değerlere, Türkçe ve İngilizce künye bilgilerin yer aldığı levhalar hazırlanarak asılmıştır” diyerek açıklamalarını sürdüren Yavaş, şöyle devam etti:

“Proje ekibimiz bir yıl boyunca Ankaralının kültürel belleğinde yer etmiş yapıları, anıtları, alanları derleyip Ankara’nın iş, bilim, sanat, kültür yaşamında önemli izler bırakmış kişi ve kurumlarını da araştırarak belgelemiştir. Bunun yanında Ankaralının çok kapsamlı kimliğinde önemli rol oynayan kentsel imgelerin ve inanç sistemini oluşturan yapıların hikâyeleri de derlenerek arşive kazandırılmıştır. Son olarak kent folkloru anlamında da kentin hikâyeleri başlıklı ağırlıklı olarak anılardan ve derlenen hikâyelerden oluşan zaman içinde de Ankaralının katkılarıyla zenginleşecek bir proje bölümü de oluşturulmuştur. Zaman içinde de proje yeni derlemeler ve katılımlarla gelişimini sürdürecektir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.