BELEDİYEDEN SINAV ÖNCESİ TÜYOLAR VERİLDİ

Bu haber 19 Haziran 2020 saat 8:27 'de eklendi.

Polatlı Belediyesi “artık sınav zamanı” başlığı adı altında sınava girecek öğrenciler için tüyolarda bulunarak sosyal medya üzerinden şu mesajları yayımladı.

Sınavdan bir gün önce konu çalışmak, tarama yapmak gibi ders etkinliklerinden uzak duralım. Sınavdan bir gün önce deneme çözmeyelim Uzun süredir ders çalışma düzeni oluştuğu için sınavdan bir gün önce kırkar dakika en fazla dört defa tekrar notlarımız veya tekrar defterimize göz atabiliriz. Bir gün öncesinde yine erken kalkıp saat 8.30 itibari ile kahvaltımızı yapmış olalım.

GÜNDÜZ SAATİNDE UYUMAYALIM

Gün içerisinde bol bol yormayacak etkinlikler yapalım. (yorucu olmayan yürüyüşler- güneş altında değil- güzel bir film, ailece çay bahçesinde oturmak, bitkiler veya hayvanlarla uğraşmak)  Asla gündüz saatinde uyumayalım.  Akşam yemeğini her zamanki saatimizde yiyelim. Farklı bir yemek menüsü hazırlamayalım. Sınav üzerine konuşmalardan, telefon görüşmelerinden uzak duralım. Her zamanki saatimizde yatalım. Yatmadan önce hem sınav esnasında giyeceğimiz kıyafetleri, hem de sınav malzemelerimizi mutlaka hazırlayalım. 

SABAH EN GEÇ 07.30’DA KALKALIM

Sınav Sabahı, Sabah en geç 07.30’da kalkalım. Kahvaltımızı her zamanki gibi menülerle yapalım. Farklı yiyecekler yemeyelim.  Sınava gireceğimizi yeri de düşünerek asla geç kalma endişesi yaşamayacak şekilde sınav yerine gidelim. Sınav bahçesine çok erken girmeyelim.  Mutluluğun sınav sonucu ile değil, verilen emek ile ilgili olduğunu unutmayalım.

NEFES EGZERSİZİ YAPILMALI

Sınav anı, Kitapçıkla dağıtıldığında izin verilince kitapçığınızı kontrol edin. Soru çözümüne başlamadan önce mutlaka nefes egzersizi yaparak derin bir nefes alıp rahatlayın.  Sorulara başlamanız söylenince bir yudum su çekin.  Cevap kâğıdınıza kitapçık türünü işaretlemeyi unutmayın. Cevap kâğıdınıza hiçbir yazı veya işaretleme yapmayın.  Soru çözümünü denemelerde planladığın sırayla yapın.

CEVAPLARI DEĞİŞTİRMEYİNİZ

Soru çözümüne başladıktan sonra, Çok emin olmadıkça, hatta yaptığından emin olmadıkça daha önce verdiğiniz cevabı değiştirmeyiniz. Özellikle Türkçe ve T.C İnkılâp Tarihi ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden %90 ilk verilen cevabın doğru olduğu belirlenmiştir.  Sizi zorlayan sorularla inatlaşmak yerine denemelerde uyguladığın turlama tekniğini kullanarak zaman kazanın. Unutma! Zor soruyu çözen değil çok soruyu çözen hedefe daha çok yaklaşır.

SÜREYİ SONUNA KADAR KULLANIN

Sözel sınavını bitirdiğinde boş bıraktığın soruları, cevap kâğıdından bulup tekrar çözmeye çalışın. Süreyi sonuna kadar kullanın. Soruları sonuna kadar okuyun ve soru köklerine, altı çizili bölümlere çok dikkat edin.  Takıldığın soruda öğretmeninizin bu konuyu nasıl anlattığın hatırlamaya çalışın, konuya yönelik kodlamaları, kurguları, hikayeleştirmeleri hatırlayarak çözümü bulmaya çalışın.

SORULARI TARTIŞAN ÖĞRENCİLERE ODAKLANMAYIN

45 dakikalık ara ve sayısal bölüm, Sözel bölüm bittikten sonra verilen 45 dakikalık arada çevrenizdeki kişilerle sorular hakkında konuşmayın. Kendi aralarında soruları tartışan öğrencilere odaklanmayın.  Sayısal bölüm başlamadan lavabo ihtiyaçlarınızı giderin. Bulunduğunuz okulda kantin olması durumunda hafif atıştırmalıklar tüketin. Ama aşırı şekerli ve aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Aynı zamanda çok soğuk içecekler ve çok sıcak içeceklerden uzak durun.

TAKTİKLERİ SINAVDA DA UYGULAYIN

Sözel bölüm bittikten sonra tamamen sayısal bölüme odaklanın. Sayısal sınav başlamadan(11.30’dan) önce sınav salonunuzda olun. Denemelerde uyguladığın taktikleri bu bölümde uygulayarak sınav süresini tam kullanın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.