BELEDİYE MECLİSİ’NDE İSRAİL’E KINAMA

Bu haber 19 Mayıs 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi Mayıs Ayı ilk oturumunda İsrail’in Filistin’e uyguladığı zulüm de gündemdeydi. Arife gününden bu yana Filistin’de devam eden insanlık suçu ile ilgili tepkilerini dile getiren meclis üyeleri gündem dışı söz alarak kınama mesajlarını okudu.

İSRAİL DEVLETİNİ ŞİDDETLE LANETLİYORUZ

Polatlı Belediye Meclisi’nde İsrail’in Filistin’e uyguladığı zulüm ile ilgili olarak Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya Polatlı Belediye meclisi olarak İsrail devletini şiddetle kınadıklarını ifade ederek, “Bütün belediye meclis üyeleri olarak katil İsrail devletini şiddetle lanetliyoruz. Yaklaşık 10 gündür dünyanın gündeminde ki bir konudur devletimizde devletimizin en yetkili organları da dünyada eşi benzeri görünmeyen bir tavır ortaya koymaktadır. 2. Dünya savaşında nazilere boyun eğen Yahudilerin bu gün oradaki İslam coğrafyasında ki Müslümanları katlediyor olması bir vahşettir. İnşallah uluslararası toplum buna gereken cevabı verecektir vermelidir. Bu konuda Türkiye cumhuriyeti de gerekirse liderlik etmelidir. Konuşma yapan arkadaşlarımıza görüşlerinden dolayı teşekkür ederim ama şunu belirtmek isterim aslında Polatlı Belediye Meclisi bu tür milli meselelerde ve ya insani mesellerde ortak tavır sergileyebiliyordu. Ben aslında bunu bekledim bütün gurupların ortak bildirisi olsaydı daha nezih daha zarif daha şık olurdu diye düşünüyorum arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

ÖZTÜRK: YAHUDİLERİN TORUNLARI BUGÜN, KUDÜS’TE TERÖR ESTİRİYOR

Polatlı Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1. Oturumunda gündem dışı söz alan MHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Serpil Öztürk, İsrail tarafından Filistin’de işlenen insanlık suçu ile ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Öztürk, “ Bundan 75 yıl önce, Batı medeniyetinin merkezi Avrupa’nın ortasında Alman nazilerin uyguladığı soykırımla insanlığın vicdanında bir yara olan Yahudilerin torunları bugün, Kudüs’te terör estiriyor. Yalnız bunların hedefi büyüklerine o acıyı çektirenler değil, hiç suçu günahı olmayan Filistinliler, İsrail mazlumun zulmünün, zalimin zulmünden geri kalmadığını gösterdi tüm insanlığa. İsrail’in terörünü akıl ve vicdanla tarif etmek mümkün değil, kör bir inançtır. Hangi dine mensup olursanız olun bir ibadethanenin yakılması karşısında tüm insanlığın ayağa kalkması gerekmektedir. Dünyanın herhangi bir yerinde bir kilise veya bir havraya ,hele ki ibadet sırasında ufak bir saldırıyı bırakın, bir müdahale bile yapılsa ,ayağa kalkacak olan herkes bu zulme seyirci kalmakta. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ yı canı pahasına savunacağını, yeryüzünde son Müslüman kalıncaya kadar mücadele edileceği bilinmelidir. Her ay olduğu gibi 24 Nisan tarihinde Amerika başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde Ermeni soykırımı iddiasıyla ilgili dünya kamuoyunda bir çok yalanlar dinledik.” dedi.

ÖZTÜRK: İSRAİL MESELESİ ORTADOĞU’NUN KALBİNDEKİ KANAYAN YARADIR

Öztürk, “Tarih boyunca hiçbir insana zulüm etmeyen bir medeniyetin temsilcileri olarak bu iddiaları şiddetle ret ediyor ve kınıyorum. Bir kez daha gerçek yüzlerini Müslümanlarında görmüş olduğu gibi tüm dünya görmektedir.1948 yılından bugüne kadar çözülemeyen İsrail meselesi Ortadoğu’nun kalbindeki kanayan yaradır. İsrail’in Filistin topraklarını işgal ederek kadın-çocuk, genç-yaşlı demeden şiddet uygulamasını kınadığımı ifade etmek istiyorum. Birleşmiş Milletler’in Avrupa Birliği’nin en kısa sürede İsrail’e gereken uyarı ve yaptırımları ile dizginlenmesini temenni ediyor şehit olan kardeşlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Ayrıca 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. Yılını kutluyorum.” dedi.

FİLİSTİN MÜCADELESİNİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Polatlı Belediye Meclisi Millet İttifakı İsrail’in uyguladığı zulüm nedeniyle ortak bir açıklama yaptı. Açıklamayı CHP Belediye Meclis Üyesi İhsan Şıracı okudu. Şıracı, “Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ye de yöneltilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail’in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. Artık İsrail’e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır. Polatlı Millet İttifakı Meclis Üyeleri olarak, İsrail’in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.