BAYKUŞ “ZABRUS” UYARISI!

Bu haber 06 Ocak 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Toprak Analiz Laboratuvarlar Derneği Başkanı ve Altınbaşak Toprak Analiz Laboratuvarı sahibi Ramazan Baykuş gazetemize yaptığı açıklamada mevsim şartları nedeniyle hava sıcaklıklarının normalin üstünde seyretmesi yüzünden tarlalarda zabrus ekin kanbur böceğinin aşırı derece görüldüğünden bahsederek bu böceğin mahsule verdiği zarardan ve alınabilecek önlemlerden bahsetti. Çiftçiye sık sık kontroller yapmalarını ve duruma göre derhal mücadeleye başlanması gerektiğini vurgulayan Baykuş, “Değerli çiftçilerimiz şu günlerde havaların iyi gitmesinden dolayı tarlalarda zabrus dediğimiz ekin kanbur böceği illeti bazı köylerimizde çok aşırı bir derecede görülmektedir. Değerli çiftçilerimiz sizlerdeki ricamız bu illeti tarlalarımızda sık sık kontrol ediniz ve derhal mücadelenizi yapınız. Sizlere bu illet hakkında bazı bilgiler verebilmek en büyük görevimizdir. “ dedi.

YUMURTALAR İKLİM KOŞULLARINA BAĞLI OLARAK İLA 20 GÜN İÇİNDE AÇILIR

Zabrus böceği ile ilgili bilgiler veren Baykuş, “Ülkemizde bulunan önemli türleri ZABRUS, Erginler türlere göre farklılık göstermekle birlikte 12-22,mm boyunda ve 5-8 mm enindedir. Sırt kısımları dış bükey ve parlak siyah renktedir. Kışı toprak içinde hem ergin hem de toprak içinde geçirir. Soğuk havada hareketsiz olan larvalar toprak sıcaklığı 10.dercenin üstüne çıkması ile birlikte hareketlenir. Gelişmesi tamamlanan larvalar iklim koşularına bağlı olmakla beraber genellikle Nisan ayı sonlarında pupa olurlar ve Mayıs ayı itibariyle erginler çıkar. Ama bu aralar iklim şartların normalin üzerinde olduğu için havaların ısınması ile beraber Zabrus dediğimiz böcek genç larvalar çıkıp zarar vermeye başlarlar. Erginler yazın sıcak günlerinde toprak içinde yazlamaya girerler. Yumurtalar iklim koşullarına bağlı olarak İla 20 gün içinde açılır. Bir dişi 40 ila 80 yumurta bırakmaktadır.” dedi.

BU DURUM VERİMİN ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALMASINA NEDEN OLUR

Tarladaki mahsule verdiği zararlardan ve bu nedenle verimin önemli ölçüde düştüğünü dile getiren Toprak Analiz Laboratuvarlar Derneği Başkanı ve Altınbaşak Toprak Analiz Laboratuvarı sahibi Ramazan Baykuş, “Zararı yaşam dönemine göre 3 e, ayrılır. Genç larvalar, sonbahar aylarında ( Bu dönemlerde ) uygun koşulları bulduklarında ekin yapraklarını toprak içine çekip yerler. Olgun larvalar ilkbaharda yaprak ve sürgünleri yiyerek zararlı olurlar. Tarlalarda yer yer yenik bölümler, açık hububat sıraları ve boşluklar görülür. Bu durum verimin önemli ölçüde azalmasına neden olur. Erginler hasada yakın günlerde başak tanelerini, ekimde ise toprak altındaki taneleri kemirerek zararlı olurlar. Bu zararlının konukçuları, Ergin ve larvaları yabani ve kültür türlerinde beslenir. Başlıca, Buğday, Yulaf Ve Çavdar, da zarar yapar. Bazen çimlenmekte olan mısır tohumlarında da önemli zararlara sebep olur.” dedi.

MÜCADELE VE KİMYASAL MÜCADELE

Çiftçinin Zabrus böcek ile mücadelesinde alabileceği önlemlerden bahseden Baykuş önce ekim nöbetine gerekli önem verilmesi gerektiğinden ve nadasa bırakılan tarlaların uygun bir zamanda derince sürülerek yabancı otların temizlenmesi ile zararın daha da azaltılabileceğinden bahsederek, “Aynı tarlaya üst üste birkaç yıl buğday veya bu zararların sevebileceği bir bitki türü ekildiğinde, yoğunlukla beraber zararda artmaktadır. O halde her şeyden önce ekim nöbetine gerekli önem verilmelidir. Nadasa bırakılan tarlalar uygun bir zamanda derince sürülmek suretiyle yabancı otlar yok edilirse zararı daha da azalır. Böylece tarladaki besin kaynaklar ortadan kalkacağı gibi birçok larva ve pupada toprağı sürme esnasında yok edilmiş olur. Tahıllar olgunlaştıktan sonra tarlada ne kadar fazla kalırsa hasat esnasında tohumların toprağa dökülme oranı da o kadar artar. Bu da erginlere ve ileride de larvalara bol besin kaynağı oluşturacağı çoğalması teşvik edilmiş olur. Bu nedenle tahıllar olgunlaşır olgunlaşmaz bekletmeden hemen tekniğe uygun hasat edilmesi çok faydalıdır. Ekin Kambur Böceklerine karşı en etkili mücadele, tohum ilaçlamasıdır. Bu nedenle zararların bulaşık olduğu alanlarda tohum mutlaka usulüne uygun ilaçlandıktan sonra ekilmelidir. Ancak zorunluğu kaldığı hallerde, zararı kısmen önleyebilmek amacıyla yüzey ilaçlamasında önerilir.” dedi.

ŞU GÜNLERDE ARAZİLERİNİZİ SIK SIK KONTROL EDİNİZ

Baykuş, çiftçinin mahsulünün minimum düzeyde zarar görmesi için erkenden mücadeleye başlaması gerektiğini dile getirerek, “Tohum ilaçlaması bir yıl önce zararlının var olduğu bilinen alanlarda, yüzey ilaçlaması ise larva zararının bölgelere göre belirgin bir şekilde görüldüğü geç sonbahar ya da erken ilkbaharda yapılır. Zararlının var olduğu bilinen ekili alanlarda en geç sonbahar ile nisan ayı ortalarına kadar süren periyotta yani ekinin kardeşlenme öncesi ve kardeşlenme dönemlerinde sürveyler gerçekleşmelidir. Bu sebep ile şu günlerde arazilerinizi sık sık kontrol ediniz ve zarara uğramadan erkende mücadelenizi yapınız.” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.