BAYKUŞ: YERLİ ÜRETİMİN ÖNÜ AÇILMALI

Bu haber 16 Kasım 2021 saat 9:30 'de eklendi.

Yerli üretimin önemini vurgulayan Toprak Analizi Laboratuarları Derneği Başkanı ve Altınbaşak Toprak Analiz Laboratuarı sahibi Ramazan Baykuş, zirai ilaç sayısının azaltılarak yerli ve organik ürüne teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti. Yerli araç ve ekipman üretiminin de özendirilmesi gerektiğini belirten Baykuş, gümrük vergisinin yükseltilip yerli üretimin önünün açılması gerektiğini söyledi.

ZİRAİ İLAÇ SAYISI AZALTILARAK YERLİ ÜRETİM TEŞVİK EDİLMELİ

Yerli ve organik üretimin teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Toprak Analizi Laboratuarları Derneği Başkanı ve Altınbaşak Toprak Analiz Laboratuarı sahibi Ramazan Baykuş, “Zirai ilaç sayısı azaltılarak yerli üretim teşvik edilmeli. Çin’den sağlığa etkileri bilinmeyen ilaçlar getiriliyor. Organik tarım teşvik edilmeli. 2010’da hazırlanan yönetmelik hayata geçirilmeli. Büyükşehirlerin çevresinde tarıma uygun köylerde yapılaşma durdurulmalı. Pazarlama ve üretim kooperatifler üzerinden yapılmalı. Kamunun elindeki ekipmanlar köye yönlendirilmeli. Tarım danışmanlığı teşvik edilerek geliştirilmeli. Ziraat odalarında 450 tarım uzmanı çalışıyor. Bu sayı artırılmalı. Müteselsil kefalet yoluyla kredi kullanımı özendirilmeli. Çiftçiler, ziraat fakülteleri, kamu araştırma kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından ortak eğitmeli.” dedi.

GÜMRÜK YÜKSELTİLİP YERLİ ÜRETİMİN ÖNÜ AÇILMALI

Gümrük vergisinin yükseltilerek yerli üretime teşvik edilmesi gerektiğini belirten Toprak Analizi Laboratuarları Derneği Başkanı ve Altınbaşak Toprak Analiz Laboratuarı sahibi Ramazan Baykuş, “Ziraat fakülteleri ile araştırma kurumları milli ve yerli anaç tespit etmeli. Hangi ırk hayvan besleneceği belirlenmeli. Yerli buğdaydan GDO’lu ürüne döndük. Yabancı menşeli tohumlarla sebze yetiştiriliyor. Bu yanlıştan dönülmeli. Yerli araç ve ekipman üretimi özendirilmeli. Gümrük yükseltilip yerli üretimin önü açılmalı. Destekleme, çiftçinin ihtiyacı, iç ve dış pazar ihtiyacı göz önünde bulundurularak tek elden yapılmalı. Ziraat Bankası, ticari faaliyetlerini kuruluş amacına uygun olarak tarıma kredi veren kuruluş haline getirmeli. Bölgesel üretime, pilot çalışmalarla hemen geçilmeli.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.