BAYKUŞ: TOPRAKLARIMIZI KİRLETMEYELİM

Bu haber 14 Aralık 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Toprağın önemine dikkat çeken Toprak Analizi Laboratuarları Derneği Başkanı ve Altınbaşak Toprak Analiz Laboratuarı sahibi Ramazan Baykuş, “Tohumun saçılacağı toprak eğer sağlıksızsa tohum yeterince gelişemez; bitkiye dönüştüğünde de sağlıklı ve lezzetli ürünler veremez.” dedi.

TOPRAK YAŞAMIN TEMEL ÖĞESİDİR

Toprağın yaşamın temel öğesi olduğunu belirten Baykuş, “Toprak vatan, ormanları, çayır çimenleri, çiçekleri, böcekleri, kuşları, yabanıl hayvanları, suları, daha binlerce öğesiyle bir bütündür. Toprak bizi, doğayla birlikte üretmeye, ürettikçe de hak ettiğimiz kadarını almaya odaklayan bir kültürün sahibi kılar. Fakat aynı zamanda onu gelecek için saklamakla da görevlendirir. Bu nedenle üzerinde yaşadığımız toprak, kültürümüzü belirleyen, canlılığı var eden yaşamın temel öğesidir. Yani, toprak, sadece kum ve kilden oluşan bir yapı değildir. Toprağın üzerinde gezinen birisi ayağının altında milyonlarca canlının yaşadığını hissetmez, bilmez. Oysa toprağı toprak yapan içinde yaşayan canlılardır. Toprakta yaşayan canlıların hemen hepsi birer geri dönüşüm uzmanıdır. Bitkilerin ölü bölümlerini, salgılarını veya kadavralarını öyle güzel işlerler ki buradan çıkan besinleri bitkiler tekrar geri alır.” dedi.

TOPRAK ÇOK ÖNEMLİDİR

Toprağın üretimin anası olduğunu ifade eden Toprak Analizi Laboratuarları Derneği Başkanı ve Altınbaşak Toprak Analiz Laboratuarı sahibi Ramazan Baykuş, “Toprak çok önemlidir; üretimin beşiğidir, rahmidir, anasıdır. Ve ancak toprağa bakılırsa toprak korunabilir ve verimli bir biçimde kullanılabilir. Böylece üzerinde yetiştireceği bitki de kuvvetli olur ve bu kuvvetli bitki hastalık ve haşerelere karşı koyabilir. Tohum da sağlıklı toprak ile buluştuğunda güçlü bir biçimde gelişir. Tohumun saçılacağı toprak eğer sağlıksızsa tohum yeterince gelişemez; bitkiye dönüştüğünde de sağlıklı ve lezzetli ürünler veremez.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.