Baykuş: Toprak analizi yaptırmak verimden kaliteye her şeyi etkiler

Bu haber 10 Kasım 2020 saat 8:01 'de eklendi.

Tarımsal Laboratuvarlar Derneği Başkanı Ramazan Baykuş çiftçilerin mahsul kalite ve veriminde tohum kadar önemli olan gübremin öneminden bahsederek çiftçileri toprak analizi konusunda bilgilendirdi. çiftçilerin artık toprak analizi için kendilerine gelmelerine gerek olmadığını, müracaat neticesinde kendilerinin bizzat tarlaya gittiğini ve bu analizde çiftçilerin herhangi bir ücret ödemediğine dikkat çekerek, çiftçileri “toprağımızı tanıyalım” sloğanıyla toprak analizini mutlaka yaptırmaları hususunda davet etti. Çiftçiler için önemli bir konu olan toprak analizi ile ilgili Toprak analiz desteği asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde ilave 50 dekara kadar bir analiz için Tarım ve Orman Bakanlığınca yetkilendirilmiş toprak analiz laboratuvarlarında toprak analizini yaptıran çiftçilerin herhangi bir ücret ödemeyeceğini dile getirdi. Hangi gübrenin ne zaman nasıl kullanılacağı ile ilgili toprak analizinin öneminden bahseden Baykuş çiftçilerin bu konuda dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyararak, “Alan bazlı destekler Mazot gübre desteği belirtildiği gibi Resmi Gazetenin 2.Maddesi (3) bendinde belirtmiş olduğu gibi Toprak analiz desteği asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde ilave 50 dekara kadar bir analiz için Tarım ve Orman Bakanlığınca ( Bakanlık ) yetkilendirilmiş toprak analiz laboratuvarlarında toprak analizini yaptıran çiftçiler. Analiz ücretleri bakanlık tarafında Laboratuvarlara ödeme yapılacaktır.” dedi.

ÇİFTÇİLERİMİZ LABORATUVARLARA HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMEYECEKLER

Baykuş, “Bu sebeple çiftçilerimiz Laboratuvarlara herhangi bir ücret ödemeyeceklerdir. Bugüne kadar toprak analiz sisteminde yapılan yanlışlar ve hatalar görülerek yeni bir sistemle toprak analizinin yapılandırılması Ülke tarımı için büyük bir kazançtır fakat gübre kullanımı konusunda çiftçilerimiz zorunluluk olmadığı için Toprak analizlere karşı biraz duyarsız kalıyorlar. Oysaki devletten alacağı destek den fazlasını kazanacağını bildirmek isteriz. Özellikle belirtmek isterim topraklarımızın ihtiyacı olan Gübre ne kadar, Hangi gübre, ne zaman ve nasıl kullanmalı için mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.” dedi.

YÜKSEK GÜBRE KULLANIMI İLE TOPRAKLARIMIZ ÇORAKLAŞIR

Baykuş, “Toprak analizin Amacı. Ülke topraklarımızı koruyarak birim alandan en yüksek verim elde etmek. Düşük gübre kullanımı ile verim düşer ve yüksek gübre kullanımı ile de topraklarımız çoraklaşır. Bunun tek çözümü toprak analizi yaparak uygun gübre kullanımını sağlamak. Aşırı gübre kullanımı sonucu yeraltı sularımız kirlenmekte ve doğal hayat zarar görmektedir. İleri de önüne geçilemeyecek sorunlara sebep olacağından dengeli gübreleme şarttır. Bunun içinde toprak analizinin yapılmasını gerekmektedir.” dedi.

TOPRAK ANALİZİ YAPTIRMADAN GÜBRELEME YAPMANIN SAKINCALARI

Baykuş, “Topraklarımızı kirletmeden birim alandan en yüksek verimi elde etmek için laboratuvarlarımızda çiftçilerimizin toprak analizini yaparak çıkan sonuçların doğrultusunda bilinçli gübre kullanımı sağlamak. Toprak analizi yaptırmadan gübreleme yapmanın sakıncalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz. 1-Gereğinden fazla gübre kullanılabilir, bunun sonucu daha çok masraf yapıldığı için çiftçi, aşırı gübre kullanıldığı için bitki ve toprak zarar görür. 2- Bitkinin isteğinden daha az gübre kullanılabilir, bu takdirde kullandığı gübreden gerekli yararı sağlayamaz ve birim alandan daha az ürün alır. 3-Yanlış gübre çeşidini kullanır, kullandığı gübreden istediği yararı sağlayamaz. 4-Gübreyi yanlış zamanda kullanır, bitkilerde yeterli gelişmeyi sağlayamaz.” dedi.

TOPRAK ANALİZİ SONUCUNA GÖRE GÜBREYİ, DOĞRU ZAMANDA VE DOĞRU MİKTARDA VERMELİYİZ

 Baykuş, “Ürün veriminde önemli yer tutan gübreleme işleminde üreticilerin dikkat etmesi gerekir Üreticilerimiz gelişigüzel gübre kullanmamalı. Erken dönemde yoğun bir şekilde kullanılan azotlu gübreler bitkinin erken uyanmasına yol açabiliyor ve bu durum muhtemel doğal afetlerde bitkinin daha fazla zarar görmesine neden olabiliyor. Ancak azotlu gübreyi zamanını geçirerek geç dönemlerde uygularsak bu seferde verimde kayıplar yaşamamız söz konusu oluyor. O zaman ne yapmalıyız? Toprak Analizi sonucuna göre Gübreyi, doğru zamanda ve doğru miktarda vermeliyiz.. Değerli Polatlı çiftçilerimiz Toprak Analizin amacını kısaca özetlemek istersek. Öncelikle topraklarımızı tanıyalım.” dedi.

TOPRAK ANALİZİNİ YAPTIRMAK İÇİN ÇİFTÇİLERİMİZİN HİÇBİR KAYBI YOK

Baykuş, “Topraklarımızda hangi besinler eksik, hangi besinler fazla, toprağımızın neye ihtiyacı var? Bunları öğrenmek için Toprak analizlerinizi yaptırmanız gerekiyor. Toprak analizini yaptırmak için çiftçilerimizin hiçbir kaybı yok. Numuneler Laboratuvarlar tarafında alınacak, Analizler Laboratuvarlar tarafında yapılacak ve herhangi bir ücret talep edilmeyecek en azında topraklarınızı tanıyın böyle bir hizmet de yararlanın.” dedi.

TOPRAK NUMUNELERİ LABORATUVAR TEKNİK PERSONELİ TARAFINDAN ALINACAK

Baykuş, “Topraklar Laboratuvar teknik personelleri tarafında araziye gidip Toprak numunesini alacaklar. Daha önceki yıllarda alınan numuneler bilinçsiz bir şekilde alındığı için Bakanlık bu görevi Laboratuvarlara verdi. Çiftçilerimizin tek yapması gereken sadece Laboratuvarlara bilgilerini bildirip ( Tc.No-Köy ) bildirdiğinde Laboratuvarlar tarafında Toprak numuneleriniz alınıp analizler yapıldıktan sonra üreticilerimize sistem üzerinde kayıtlı Cep telefonlara veya e-mail adreslerinde mesaj olarak bildirilecektir. Çiftçilerimiz ister Laboratuvarlara gelip raporlarını alacaklar veya E-Devlet üzerinde analiz sonuçlarını kendileri de alacaklardır.” dedi.

ÇİFTÇİNİN KALİTELİ VE VERİMLİ BİR ÜRÜN ALABİLMESİ İÇİN TOHUM KADAR GÜBRE DE ÖNEMLİ

Baykuş, “Çiftçinin kaliteli ve verimli bir ürün alabilmesi için tohum kadar gübre de önemli. Fakat bunu da çok bilinçli bir şekilde yapmalıyız. Toprağın yapısına göre ve ürünün çeşidine göre teknik bir şekilde gübreleme yapmalıyız. Yoksa ne verimli ürün alabiliriz nede toprağı düzgün bir şekilde kullanabiliriz. Topraklarımızın daha verimli olmasını istiyorsak mutlaka bilinçli gübre kullanmamız gerekiyor. Bu nedenle çiftçilerimiz mutlaka toprak analizi yaptırsın ve ona göre gübrenin çeşidini ve oranını belirlesin.” dedi.

BAKANLIĞIN VERMİŞ OLDUĞU DEKAR BAŞI 2,5 TL DEN DAHA FAZLA KAR ELDE ETMİŞ OLURSUNUZ

Baykuş, “Toprak analizini yapıp , toprağınızı tanıyıp bilinçli bir üretim yaparsanız Bakanlığın vermiş olduğu dekar başı 2,5 tl den daha fazla kar elde etmiş olursunuz. Tekrar söylüyorum Değerli çiftçilerimizin yapacağı tek şey Yetkili Laboratuvarlara sadece TC.kimlik numaralarını bildirip laboratuvarlar ÇKS kayıtlarında vermiş olduğu beyanlara göre topraklarınızı arazide kendileri alıp Rapor sonuçlarını sizlere kısa mesaj olarak geldiğinde E-Devlet üzerinde raporlarınızı alıyorsunuz.” dedi.

2021 YILI DESTEKLERİ ÖNÜMÜZDEKİ YIL AÇIKLAYACAKTIR

Baykuş, “Ayrıca şunu da belirtmek isterim. Şuanda yapmış olduğumuz Toprak analizleri 2021 yılı ürünü olduğu için 2021 yılı destekleri önümüzdeki yıl açıklayacaktır. Belki de Bakanlık Toprak analizini yaptırana ayrıca bir destek verecektir. Çünkü Bakanlığımız artık bilimsel olarak tarım yapmaktan yanadır. Polatlı Çiftçisi özellikle duyarlı olmalarını bekliyoruz. Bizlere Türkiye’nin bir Çok illerinde özel ücretlerini kendileri ödeyerek kargo ile toprak gönderiyorlar. Geçen yıl Türkmenistan da dahi bizlere 260 adet toprak numunesi geldi ve analiz yaptık. Polatlı çiftçilerimiz neden böyle bir hizmette yararlanmasın?” dedi. Haber/İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.