BAYKUŞ: TOHUM TOPRAĞA DÜŞMEDEN TOPRAK ANALİZİ YAPILMALI

Bu haber 21 Eylül 2022 saat 8:00 'de eklendi.

Toprak Analizi Laboratuvarları Derneği Başkanı ve Altınbaşak Toprak Analiz Laboratuvarı sahibi Ramazan Baykuş, çiftçilerin mahsul kalite ve veriminde tohum kadar önemli olan gübrelemeyi doğru miktar ve zamanda yapmak için Polatlılı çiftçileri toprak analizi yaptırmaları çağrısında bulundu. Toprak analizi için kendilerine gelmelerine gerek olmadığını, müracaat neticesinde kendilerinin bizzat tarlaya gittiğini söyleyen Baykuş, tohum toprağa düşmeden toprak analizi yaptırmanın daha sağlıklı olduğunu ifade etti.

ÜLKE TARIMI İÇİN BÜYÜK KAZANÇ

Toprak analizinin ülke tarımı için büyük kazanç olduğunu belirten Baykuş, “Bugüne kadar toprak analiz sisteminde yapılan yanlışlar ve hatalar görülerek yeni bir sistemle toprak analizinin yapılandırılması ülke tarımı için büyük bir kazançtır. Fakat gübre kullanımı konusunda çiftçilerimiz zorunluluk olmadığı için toprak analizlere karşı biraz duyarsız kalıyorlar. Oysaki devletten alacağı destek den fazlasını kazanacağını bildirmek isteriz. Özellikle belirtmek isterim topraklarımızın ihtiyacı olan gübre ne kadar, hangi gübre, ne zaman ve nasıl kullanmalı için mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.” dedi.

UYGUN GÜBRE KULLANIMI SAĞLANIR

Yüksek gübre kullanımının toprakları çoraklaştıracağını söyleyen Baykuş, “Toprak analizin amacı, ülke topraklarımızı koruyarak birim alandan en yüksek verim elde etmek. Düşük gübre kullanımı ile verim düşer ve yüksek gübre kullanımı ile de topraklarımız çoraklaşır. Bunun tek çözümü toprak analizi yaparak uygun gübre kullanımını sağlamak. Aşırı gübre kullanımı sonucu yeraltı sularımız kirlenmekte ve doğal hayat zarar görmektedir. İleri de önüne geçilemeyecek sorunlara sebep olacağından dengeli gübreleme şarttır. Bunun içinde toprak analizinin yapılmasını gerekmektedir.” dedi.

TOPRAK ANALİZİ YAPTIRMADAN GÜBRE KULLANIMININ SAKINCALARI

Torak analizi yapılmadan atılan gübrenin sakıncalarından bahseden Baykuş, “Topraklarımızı kirletmeden birim alandan en yüksek verimi elde etmek için laboratuvarlarımızda çiftçilerimizin toprak analizini yaparak çıkan sonuçların doğrultusunda bilinçli gübre kullanımı sağlamak. Toprak analizi yaptırmadan gübreleme yapmanın sakıncalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz. Gereğinden fazla gübre kullanılabilir, bunun sonucu daha çok masraf yapıldığı için çiftçi, aşırı gübre kullanıldığı için bitki ve toprak zarar görür. Bitkinin isteğinden daha az gübre kullanılabilir, bu takdirde kullandığı gübreden gerekli yararı sağlayamaz ve birim alandan daha az ürün alır. Yanlış gübre çeşidini kullanır, kullandığı gübreden istediği yararı sağlayamaz. Gübreyi yanlış zamanda kullanır, bitkilerde yeterli gelişmeyi sağlayamaz.” dedi.

GÜBRE TOPRAK ANALİZİNE GÖRE VERİLMELİ

Toprak analizi sonucuna göre gübre yapılması gerektiğini vurgulayan Baykuş, “Ürün veriminde önemli yer tutan gübreleme işleminde üreticilerin dikkat etmesi gerekir Üreticilerimiz gelişigüzel gübre kullanmamalı. Erken dönemde yoğun bir şekilde kullanılan azotlu gübreler bitkinin erken uyanmasına yol açabiliyor ve bu durum muhtemel doğal afetlerde bitkinin daha fazla zarar görmesine neden olabiliyor. Ancak azotlu gübreyi zamanını geçirerek geç dönemlerde uygularsak bu seferde verimde kayıplar yaşamamız söz konusu oluyor. O zaman ne yapmalıyız? Toprak Analizi sonucuna göre Gübreyi, doğru zamanda ve doğru miktarda vermeliyiz. Değerli Polatlı çiftçilerimiz Toprak Analizin amacını kısaca özetlemek istersek. Öncelikle topraklarımızı tanıyalım.” dedi. Toprak analizi için çiftçinin laboratuvara bilgi vermesinin yeterli olduğunu belirten Baykuş, “Topraklar laboratuvar teknik personelleri tarafında araziye gidip toprak numunesini alacaklar. Daha önceki yıllarda alınan numuneler bilinçsiz bir şekilde alındığı için Bakanlık bu görevi laboratuvarlara verdi. Çiftçilerimizin tek yapması gereken sadece laboratuvarlara bilgilerini bildirip bildirdiğinde laboratuvarlar tarafında toprak numuneleriniz alınıp analizler yapıldıktan sonra üreticilerimize sistem üzerinde kayıtlı cep telefonlara veya e-mail adreslerinde mesaj olarak bildirilecektir veya e-devlet üzerinde analiz sonuçlarını kendileri de alacaklardır. Tohum toprağa düşmeden yapılan analizler daha sağlıklı oluyor. Çünkü o zaman hem alt hem de üst gübre için sonuç veriyor. Tohum toprağa düştükten sonra yapılırsa sadece üst gübre için sonuç alınır.” dedi.

EN İDEAL ZAMAN

Toprak analizi ile toprağın nasıl kullanılacağı hakkında fikir sahibi olunduğunu belirten Ramazan Baykuş, “Toprak üzerinde verimli tarım gerçekleştirebilmek adına, çiftçilerimizin toprak analiz yaptırması tavsiye edilir. Böylece gereksiz ve yanlış gübreleme yapılmasını da engellemiş olursunuz. Yapılan toprak analizi ile toprağınızı nasıl kullanacağınızı da öğrenirsiniz. Toprak analizi, her yıl ya da maksimum 2 yılda 1 yapılması gereken bir uygulamadır. Topraktan numune almak için özel bir dönem yoktur. Hava koşullarının toprak alımı için uygun olduğu herhangi bir zamanda toprak numunesi alabilirisiniz. Bu duruma dikkat ederek toprağı alın. Ekime başlamadan önce toprağın sürülmesi ile toprak iyice birbirine karışır. Bu zamanlar numune alımı için en ideal zamanlardır.” dedi.

NERELERDEN TOPRAK ÖRNEĞİ ALINMAZ

Toprak örneği alınamayacak yerlerden de bahseden Baykuş, “Toprak örneğinin alınacağı alan belirlendikten sonra toprak almak için küreğin batırıldığı nokta eğer; harman yeri veya hayvan yatmış yer ise, önceden gübre yığılmış yer ise, sap kök veya yabani otların yığın halinde yakıldığı yer ise, hayvan gübresinin bulunduğu nokta ise, tarlanın tümsek veya su birikmesi olan çukur noktaları ise, dere, orman, su arkı ve yollara yakın arazi kısımları ise, sıraya ekim yapılan ürünlerde sıra üzeri ise, binalara yakın alanlar ise, özellikle meyvecilik, kavakçılık gibi ağaç yetiştirmek için ayrılan araziler hariç, tarlada bulunan birkaç ağacın altından, toprak örneği alınmamalıdır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.