BAYKUŞ: POLATLI ÇİFTÇİSİ DAHA DUYARLI OLMALI

Bu haber 10 Ağustos 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Toprak Analizi Laboratuarları Derneği Başkanı ve Altınbaşak Toprak Analiz Laboratuarı sahibi Ramazan Baykuş, çiftçilerin mahsul kalite ve veriminde tohum kadar önemli olan gübrelemeyi doğru miktar ve zamanda yapmak için Polatlılı çiftçileri toprak analizi yaptırmaları çağrısında bulundu. Çiftçilerin herhangi bir ücret ödemeyeceğine dikkat çeken Baykuş, toprak analizi için kendilerine gelmelerine gerek olmadığını, müracaat neticesinde kendilerinin bizzat tarlaya gittiğini söyledi. Toprak analizinin 1 ağustos itibariyle başladığını belirten Baykuş, tohum toprağa düşmeden toprak analizi yaptırmanın daha sağlıklı olduğunu ifade etti.

HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDENMİYOR

Toprak analizinde çiftçilerin hiçbir ücret ödemeyeceğini aktaran Baykuş, “Laboratuarlara herhangi bir ücret ödemeyeceklerdir. Bugüne kadar toprak analiz sisteminde yapılan yanlışlar ve hatalar görülerek yeni bir sistemle toprak analizinin yapılandırılması ülke tarımı için büyük bir kazançtır. Fakat gübre kullanımı konusunda çiftçilerimiz zorunluluk olmadığı için toprak analizlere karşı biraz duyarsız kalıyorlar. Oysaki devletten alacağı destek den fazlasını kazanacağını bildirmek isteriz. Özellikle belirtmek isterim topraklarımızın ihtiyacı olan gübre ne kadar, hangi gübre, ne zaman ve nasıl kullanmalı için mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.” dedi.

YÜKSEK GÜBRE KULLANIMI İLE TOPRAKLARIMIZ ÇORAKLAŞIR

Yüksek gübre kullanımının toprakları çoraklaştıracağını söyleyen Baykuş, “Toprak analizin amacı, ülke topraklarımızı koruyarak birim alandan en yüksek verim elde etmek. Düşük gübre kullanımı ile verim düşer ve yüksek gübre kullanımı ile de topraklarımız çoraklaşır. Bunun tek çözümü toprak analizi yaparak uygun gübre kullanımını sağlamak. Aşırı gübre kullanımı sonucu yeraltı sularımız kirlenmekte ve doğal hayat zarar görmektedir. İleri de önüne geçilemeyecek sorunlara sebep olacağından dengeli gübreleme şarttır. Bunun içinde toprak analizinin yapılmasını gerekmektedir.” dedi.

TOPRAK ANALİZİ YAPTIRMADAN GÜBRE KULLANIMININ SAKINCALARI

Torak analizi yapılmadan atılan gübrenin sakıncalarından bahseden Baykuş, “Topraklarımızı kirletmeden birim alandan en yüksek verimi elde etmek için laboratuarlarımızda çiftçilerimizin toprak analizini yaparak çıkan sonuçların doğrultusunda bilinçli gübre kullanımı sağlamak. Toprak analizi yaptırmadan gübreleme yapmanın sakıncalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz. Gereğinden fazla gübre kullanılabilir, bunun sonucu daha çok masraf yapıldığı için çiftçi, aşırı gübre kullanıldığı için bitki ve toprak zarar görür. Bitkinin isteğinden daha az gübre kullanılabilir, bu takdirde kullandığı gübreden gerekli yararı sağlayamaz ve birim alandan daha az ürün alır. Yanlış gübre çeşidini kullanır, kullandığı gübreden istediği yararı sağlayamaz. Gübreyi yanlış zamanda kullanır, bitkilerde yeterli gelişmeyi sağlayamaz.” dedi.

TOPRAK ANALİZİNE GÖRE GÜBRE VERİLMELİ

Toprak analizi sonucuna göre gübre yapılması gerektiğini vurgulayan Baykuş, “Ürün veriminde önemli yer tutan gübreleme işleminde üreticilerin dikkat etmesi gerekir Üreticilerimiz gelişigüzel gübre kullanmamalı. Erken dönemde yoğun bir şekilde kullanılan azotlu gübreler bitkinin erken uyanmasına yol açabiliyor ve bu durum muhtemel doğal afetlerde bitkinin daha fazla zarar görmesine neden olabiliyor. Ancak azotlu gübreyi zamanını geçirerek geç dönemlerde uygularsak bu seferde verimde kayıplar yaşamamız söz konusu oluyor. O zaman ne yapmalıyız? Toprak Analizi sonucuna göre Gübreyi, doğru zamanda ve doğru miktarda vermeliyiz. Değerli Polatlı çiftçilerimiz Toprak Analizin amacını kısaca özetlemek istersek. Öncelikle topraklarımızı tanıyalım.” dedi.

TOPRAK NUMUNELERİ LABORATUAR TEKNİK PERSONELİ TARAFINDAN ALINACAK

Toprak analizi için çiftçinin laboratuara bilgi vermesinin yeterli olduğunu belirten Baykuş, “Topraklar laboratuar teknik personelleri tarafında araziye gidip toprak numunesini alacaklar. Daha önceki yıllarda alınan numuneler bilinçsiz bir şekilde alındığı için Bakanlık bu görevi laboratuarlara verdi. Çiftçilerimizin tek yapması gereken sadece laboratuarlara bilgilerini bildirip bildirdiğinde laboratuarlar tarafında toprak numuneleriniz alınıp analizler yapıldıktan sonra üreticilerimize sistem üzerinde kayıtlı cep telefonlara veya e-mail adreslerinde mesaj olarak bildirilecektir veya e-devlet üzerinde analiz sonuçlarını kendileri de alacaklardır.” dedi.

POLATLI ÇİFTÇİSİ DAHA DUYARLI OLMALI

Polatlı çiftçisini toprak analizi konusunda daha duyarlı olmaya davet eden Baykuş, “Polatlı çiftçisi bu konuda yeterince duyarlı değil. Toprak analizi 1 ağustos itibariyle yapılmaya başlandı. Kuru ve yaş üretim için 30 hazirana kadar devam edecek. Tohum toprağa düşmeden yapılan analizler daha sağlıklı oluyor. Çünkü o zaman hem alt hem de üst gübre için sonuç veriyor. Tohum toprağa düştükten sonra yapılırsa sadece üst gübre için sonuç alınır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.