BAYKUŞ: ÇİFTÇİLİK SORUMSUZLUĞU KALDIRMAZ

Bu haber 19 Ağustos 2021 saat 5:00 'de eklendi.

Çiftçiliğin öneminden bahseden Toprak Analizi Laboratuarları Derneği Başkanı ve Altınbaşak Toprak Analiz Laboratuarı sahibi Ramazan Baykuş, çiftçiliğin toplumun tamamını doğrudan etkileyen ciddi ve saygın bir iş olduğunu belirterek, üreticilerin ve karar vericilerin keyfiyet ortaya koyacağı bir alan olmadığını ifade etti. Baykuş, “çiftçilik ciddiyetsizliği ve sorumsuzluğu kaldırmaz.” dedi.

ÇİFTÇİLER SADECE ÜRETİM YAPMAZ

Çiftçilerin sadece üretim yapmadığını aynı zamanda geleneksel kültür ve değerleri de muhafa ettiğini belirten Ramazan Baykuş; “Farkında olunsun ya da olunmasın, değer verilse de verilmese de tüm dünyada çiftçilik yüksek saygınlığı olan meslekler arasında en ön sıralardadır. Çiftçiler sadece geçmişten devir aldığı geleneksel üretim yöntemleriyle üretimde bulunan kimseler değil, geleneksel kültür ve değerleri de muhafaza eden, yaşatan ve aynı zamanda yenilikleri takip eden, kendilerini yenilemek durumunda olan ve rakipleriyle mücadele eden girişimcilerdir.” dedi.

ÇİFTÇİ İNSANLIĞA HİZMET EDER

Çiftçilerin birçok olumlu özelliğinden bahseden Ramazan Baykuş; “Çiftçinin gözleri gökyüzüne, geleceğe baksa da ayakları yere basar, gerçekçidir. Hayal kursa da hayalperest değildir. Riski sever ama ailesini koruyacak kararlarda sınırları bilir. Çiftçi iyilikseverdir, iyi insandır, iyi sosyal psikologdur, misafirperverdir. Çiftçi toprağına bağlıdır, kahramandır ve samimi bir vatanseverdir. Çünkü kaynağı topraktır, toprağa hükmeder, toprağın da kendisine hükmettiğinin farkındadır. Çiftçi çevrecidir, doğru üretim tekniklerini uygular tabiatı korur. Çiftçi geçmişten bugüne gelen özgün değerleri yaşayandır, yaşatandır, gelecek kuşaklara aktarandır. Çiftçi iyi hesap uzmanıdır, ekonomisttir, işletmecidir, girişimcidir. Çiftçi maliyeti bilir, verim ve kaliteyi bilir, çalışmayı ve çalıştırmayı bilir, kendi koşullarında alanında en verimli faaliyeti gerçekleştirir. Çiftçi üretimi planlar, özenle ödemeler ve karar matris ve tablolarını oluşturur. Çiftçi kararlar alır, strateji geliştirir, uygular ve sonucuna katlanır. Çiftçi ustadır, zanaatkardır, sanatkardır.  Çiftçi annedir, babadır, çocuktur, büyükanne ve büyükbabadır, aile bütünlüğü yaşatır. Çiftçi insanlığa karşı sorumluluk duyar, topluma sağlıklı ürünler sunarak insanlığa hizmet eder. Çiftçi iyi tüketicidir, israf etmez, yeterince ve yeter miktarda tüketimde bulunur. Rasyoneldir, ailesinin yaşamını idame ettirmek, refahını artırmak için rasyonel sosyo-ekonomik kararlar alır.” dedi.

TARIM EN ÖNEMLİ ÇALIŞMA ALANLARININ BAŞINDA YER ALIYOR

Tarım ve kırsal yaşamın tüm dünyada en önemli çalışma alanlarının başında yer aldığını söyleyen Baykuş; “Özellikle gelişmiş ülkeler geçmişten bugüne tarım sektörünü de genel gelişmişlik hedeflerinden ayrı tutmayarak uzun vadeli politikalar ortaya koymuşlardır. Belirledikleri programları hayata geçirerek ileri tarım tekniklerini sektöre hakim kılmak yanında aile çiftçiliğini korumak yönünde desteklemişler, uluslararası ortaklıklar kurmuşlar, anlaşmalar yapmışlar, özel girişimin önünü açarak rekabette avantaj sağlamak üzere çalışmışlardır ve halen yeni arayışlar içerisindedirler.” dedi.

DOĞRU KARARLAR ALINDIĞINDA ARZU EDİLEN GELİŞMELER SAĞLANMIŞTIR

Yönetenlerin çiftçi ve toplumun geleceği için doğru kararlar aldığında arzu edilen gelişmeler sağlandığını belirten Baykuş; “Birikimler göstermektedir ki sektörü yönetenler çiftçi ve toplumun bütünün geleceği için doğru kararlar aldıklarında arzu edilen gelişmeler sağlanmıştır. Bu süreçte karar almak büyük sorumluluk gerektirir, lakin alınan kararları uygulamaya koymak daha büyük bir sorumluluk gerektirir. Kararlar uygulamaya konulur; sonuç olumluysa, herkes mutludur! Lakin hüsranla sonuçlanırsa; karar vericiler ne yapar, çiftçiler ne yapar, tüketiciler ne yapar, ilgili diğer paydaşlar neler yapar? Öncelikle ilk iki sıradaki “karar vericiler ve çiftçiler” başta olmak üzere tüm paydaşlar acı çeker! Özellikle yanlış karar verenler çok daha fazla acı çeker, çekmelidir.” dedi.

KARAR VERİCİLER UYGULAYICILARDAN DAHA FAZLA ACI ÇEKERSE HATALAR MİNİMUMA DÜŞER

Hataların minimuma düşmesi için karar vericilerin uygulayıcılardan daha fazla acı çekmesi gerektiğini ifade eden Baykuş; “Pekala, acı yani yüksek sorumluluk duygusu çözümün anahtarı olabilir mi? Eğer çözüme yardımcı olacak şekilde karar vericileri etkiliyor ve yönlendiriyorsa, doğruyu bulmak yönünde onları koşturuyorsa anahtardır ve bu çaba anlamlıdır. Ve esasen ne zaman karar vericiler uygulayıcılardan daha fazla acı çekerse, o zaman hatalar minimuma düşer. O zaman sıfır hata hedefi gerçekleşir ve tarım sektörü tüm paydaşlarıyla birlikte gelişir. Bu durumda çiftçi olmak ve çiftçilik yüksek prestijli bir meslek alanı haline gelir ve o zaman kırsal alan yaşamak için yarışılması gereken itibarlı bir yer haline gelir ve böylece tarım, kırsal alan, üretici topluluğu hak ettiği değeri bulur ve refah düzeyine erişir. Sonuç olarak tarım ve çiftçilik; toplumun tamamını doğrudan etkileyen ciddi ve saygın bir iştir. Bu nedenle üreticilerin ve karar vericilerin keyfiyet ortaya koyacağı bir alan değildir. Hele romantik bakışı, ciddiyetsizliği ve sorumsuzluğu kaldırmaz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.