BAYKUŞ: 5 ARALIK DÜNYA TOPRAK GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Bu haber 06 Aralık 2021 saat 10:34 'de eklendi.

Toprak Analizi Laboratuarları Derneği Başkanı ve Altınbaşak Toprak Analiz Laboratuarı sahibi Ramazan Baykuş, 5 Aralık Dünya Toprak Günü nedeniyle günün önemine ilişkin bir mesaj yayımladı. Baykuş, “Sürdürülebilir gıda güvenliği ve beslenme hedefleri , iklim değişikliğiyle mücadele için sağlıklı topraklara ihtiyaç var. Bu vesile ile bu önemli günü Toprak analiz Laboratuvarlar Derneği olarak kutluyoruz” dedi.

KÜRESEL GIDA ÜRETİMİNİN YÜZDE 95’İ TOPRAKTAN SAĞLANIYOR

Toprak Analizi Laboratuarları Derneği Başkanı ve Altınbaşak Toprak Analiz Laboratuarı sahibi Ramazan Baykuş mesajında şu ifadelere yer verdi; “İnsan hayatı için yaşamsal öneme sahip toprağın önemini vurgulamak amacıyla 2002 yılından bu yana 5 Aralık, Dünya Toprak Günü olarak kutlanıyor. Milli ekonominin temelinin ziraat olduğunu her fırsatta dile getiren Mustafa Kemal Atatürk, toprağın önemini şu sözüyle ifade etmişti: “Toprak o kadar cömert ki, dökülen her damla alın terinin karşılığını verir.” Atatürk, memleketi iklim, su ve toprak verimi bakımından ziraat bölgelerine ayırmak gerektiğine işaret ediyor, “Ciddi etütlere dayalı bir ziraat siyaseti tespit etmek ve ziraat rejimi kurmak lazımdır” diyordu. Atatürk’ün bu yaklaşımı, yıllar içinde daha çok anlam kazandı. Dünyada 800 milyonun üzerinde insan açlıkla mücadele ediyor. Küresel gıda üretiminin yüzde 95’i ise topraktan sağlanıyor. Uluslararası Toprak Bilimleri Birliği, 2002’de toprağın insan sağlığı ve doğal hayatın devamı üzerindeki önemine dikkat çekmek amacıyla 5 Aralık’ı Dünya Toprak Günü olarak kabul etti. 2013 yılında ise Birleşmiş Milletler (BM) 68. Genel Kurulu’nda, Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) talebiyle, 5 Aralık Dünya Toprak Günü olarak resmen kabul edildi.”

TOPRAK, GIDA ÜRETİMİNİN OLMAZSA OLMAZLARINDAN BİRİ

“Bitki üretiminin ve toprağın temelini oluşturan toprağın önemine işaret edilen bu günde orman, gıda, yem ve çok daha fazlasını elde edebilmek için toprağa ihtiyaç olduğuna dikkat çekiliyor. Dünyadaki biyoçeşitliliğin neredeyse dörtte birini barındıran toprağın, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmada büyük etkisi bulunuyor. Toprak kullanımındaki bozulmanın devam etmesi halinde, 2050’de ekilebilir ve verimli arazilerin 1960’a oranla dörtte biri kadarının kullanılabileceği öngörülüyor. 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyarı aşacağı düşünüldüğünde, insanların gıda ihtiyacını karşılamak için gıda üretiminin yüzde 60 oranında artacağı tahmin ediliyor. Burada ise toprağın sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi gerektiği vurgulanıyor. Yaklaşık üçte biri su, üçte biri mineral ve geriye kalan oranı ise organik maddelerden oluşan toprak, gıda üretiminin olmazsa olmazlarından biri. Bu nedenle, sürdürülebilir gıda güvenliği ve beslenme hedefleri , iklim değişikliğiyle mücadele için sağlıklı topraklara ihtiyaç var. Bu vesile ile bu önemli günü Toprak analiz Laboratuvarlar Derneği olarak kutluyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.