BASTI: MAĞDURİYET YAŞAYAN ESNAF UNUTULMAMALI

Bu haber 08 Kasım 2021 saat 9:48 'de eklendi.

Binlerce esnafın emeklilik yaşı geldiği halde geriye dönük borçlanma hakkı beklediğini hatırlatan Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Vekili ve Polatlı Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mesut Bastı, “Polatlı yüzlerce esnafımız geriye dönük borçlanma sayesinde emekli olabilecek bir durumda. Aktif oda kaydı bulunan esnaflara yönelik geriye dönük bir borçlanma şansı verilirse esnaflarımıza emekli olabilmenin yolu açılacaktır. Emeklilik yaşı gelen fakat 2000 yılı öncesi vergi ve oda kaydı olup BAĞ-KUR kaydı olmayan binlerce esnafımıza geriye dönük borçlanma hakkı tanınmalı. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili gündeme alınan çalışma devam ederken, BAĞ-KUR ile ilgili mağduriyet yaşayan esnafımız da unutulmamalı” dedi.

BAĞKUR MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ

Sosyal güvenlik hakkının anayasal bir hak olduğunu belirten Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Vekili ve Polatlı Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mesut Bastı, “4 Ekim 2000 tarihinden önce oda ve vergi kaydı olup esnaf olarak faaliyette bulunan binlerce esnafımız var. Bu esnafımızın emeklilik yaşı da geldi fakat o dönemde BAĞ-KUR kaydı olmaması nedeniyle emekli olamıyor. Sosyal güvenliğin anayasal bir hak olduğu unutulmadan esnafımıza bir defaya mahsus geriye dönük borçlanma imkânı tanınmalı. Emeklilikte yaşa takılan kesim için bir çalışma yürütülüyor. Bununla birlikte uzun zamandır bu BAĞ-KUR mağduriyetini yaşayan ve bir müjde bekleyen esnafımız da unutulmamalı. Esnafımız 9 bin günü doldurmak zorundayken SSK’lı olanlar 7 bin 200 prim gün sayısı ile emekli oluyor. Arada yaklaşık 5 yıllık bir fark mevcut. Esnaf ve sanatkâr olmak bir dezavantaj olmamalı. Çünkü esnafımızın ne hafta sonu ne bayramı ne de tatili var. Sürekli çalışan esnafımız da artık 7 bin 200 gün ile emekli olabilmeli” diye konuştu.

PANDEMİ SÜRECİ ESNAF YORGUN

Pandeminin devam ettiği 2 yıl boyunca esnaf ve sanatkarın ciddi sıkıntılar yaşadığını ifade eden Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Vekili ve Polatlı Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mesut Bastı, “Esnafımız yaklaşık 2 yıldır devam eden pandemi sürecinde uzun süre kapalı kaldı. Kontrollü normalleşme süreciyle birlikte iş yapmaya başlayan esnafımız kazandıklarıyla biriken borçlarını, BAĞ-KUR giderleri ve kira masraflarını ödediği için yeni yeni kendine geliyor. Esnafımız pandemi süreci nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadı. Uzun süren kapanmalardan dolayı esnafımız yorgun ve yeni yeni kendine geliyor.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.